DOKUMENTY


Záměry rozvoje knihoven ve zdravotnictví

Hana Pessrová
Ministerstvo zdravotnictví České republiky


Záměr do r.2005 :
           Efektivně spolupracující knihovny v síti národních lékařských knihoven s mezinárodním propojením. Komplexní knihovnické a informační služby pro diferencované požadavky zdravotnictví, s podporou modemích ínformačních technologü.
Ministerstvo zdravotnictví České republiky od r. 1992 spolupracuje v oblasti rozvoje veřejných informačních služeb knihoven na realizaci úkolu, který přijalo spolu s ostatními ústředními orgány republiky na základě usnesení vlády ČR č. 367 ze dne 29.5.1992. Oblast rozvoje veřejných informačních služeb ve smyslu cit.usnesení je v současnosti v resortu zdravotnictví charakterizována rozsáhlou transformací pracovišt' bývalého Odvětvového systému vědeckých lékařských informací tradičního typu - zdravotnických knihoven a středisek vědeckých lékařských informací, vytvořených v průběhu 60. až 80. let téměř v každém zdravotnickém zařízení. Ve smyslu příslušného ustanovení knihovnického zákona č. 53/59 Sb. a Vyhlášky o VTEI č.21/1985 bylo v r. 1990 těchto pracovišt' v České republice více nežli 400. Na úroveň jejich služeb působilo vedle nedostatku finančních prostředků negativně i jejich plošné přidělování a nízká motivace pracovníků zlepšovat služby uživatelům.
Po roce 1990 zahájenou restrukturalizací zdravotnických organizací vzniklo v roce 1992 dalších 174 malých knihoven v působnosti obcí, jejichž počet se do roku 1996 snížil na 98. V rámci racionalizace financování byla od r. 1992 dotace Ministerstva zdravotnictví omezena jen na pracoviště v přímo řízených organizacích resortu.
Nastoupený trend širšího napojení na evropské struktury s ohledem na chystané začleněné České republiky do Evropské unie zdůraznil v dalších několika letech nutnost aktivizovat informační zdroje knihoven a středisek vědeckých lékařských informací, zahájit cestu jejich zpřístupnění formou moderních informačních služeb, a současně formulovat státní podporu jejich rozvoje. Vytvoření národní sítě těchto pracovišt' bez ohledu na resortní příslušnost, garantující otevřenost a dostupnost informací pro vzdělávání, výzkum a vývoj vyspělého zdravotnického systému, se ukázalo jako nezbytné. Tato organizační změna byla připravena pracovní skupinou knihovníků zdravotnických knihoven při MZ ČR
( Pracovní skupina pro veřejné informační služby ve zdravotnictví), v souvislosti s privatizací zdravotnických zařízení. V letech 1993 - 1994 byl posouzen stav a způsobilost k výkonu veřejných informačních služeb ve zdravotnictví u více než 300 zdravotnických knihoven podle předem stanovených kritérií. Současně byl rozpracován návrh systému účelových dotací pro prioritní projekty knihovnických služeb zdravotnické veřejnosti, který by umožnil budoucí racionální meziresortní i mezinárodní propojení ( např. elektronický přenos dokumentů v mezinárodní datové síti, tvorba automatizovaných centrálních registrů dokumentů , zapojení do mezinárodních systémů celoživotního vzdělávání ve zdravotnictví atd.).
Podle výsledků statistického šetření Národní lékařské knihovny v r. 1994, nedošlo od r. 1992 ve zdravotnických zařízeních k rozšíření informačních možností ; kvalifikace pracovníků odborných knihoven a středisek vědeckých lékařských informací měla spíše zhoršující se tendenci, investice do informační techniky a technologií byly velmi nízké, to vše přes nemalé částky neinvestičních dotací ministerstva. Proto Pracovní skupina iniciovala v průběhu r. 1995 projednání desetiletého Programu národních lékařských knihoven na léta 1996 - 2005, který byl Ministerstvem zdravotnictví v červnu 1995 schválen, a tím byla zahájena jeho realizace podle koncepce, s níž bylo seznámeno Ministerstvo financí ČR.
Program na základě schválené "Koncepce" otevírá možnost spolupráce všech knihoven, které poskytují veřejné informační služby pro zdravotnictví, bez ohledu na resortní příslušnost a typ právnické osoby zřizovatele. Jedinou podmínkou spolupráce je schopnost výkonu těchto služeb na základě parametrů, každoročně navrhovaných Národní lékařskou knihovnou a schvalovaných Ministerstvem zdravotnictví ČR. Kromě vrcholové přímo řízené organizace, Národní lékařské knihovny, se spolupráce v síti účastní především regionálně propojené odbomé knihovny ve spádových zdravotnických územích, dále specializované knihovny v léčebných a hygienických zařízeních a výzkumných ústavech , integrovaná informační střediska Lékařských fakult a fakultních nemocnic, odbomé knihovny Středních a Vyšších zdravotnických škol, a některé další příbuzné knihovny. Účelové finanční dotace budou rozdělovány každoročně na základě odborného posouzení ministerstva podle indexů pracovišt'( databanka Národní lékařské knihovny). Startovní linü vybavenosti knihoven ve zdravotnictví k realizaci Programu v oblasti fondů, výpočetní, komunikační a další techniky dokládají tabulky č.1-6(údaje získány v Národní lékařské knihovně).
V roce 1994, prvním experimentálním roce Programu, bylo pro poskytování veřejných informačních služeb ve zdravotnictví vybráno 95 pracovišt', v roce 1995 jejich počet stoupl na 120, v roce 1996 bylo vybráno 115 pracovišt', z toho 49 v přímo řízených organizacích MZ ČR. Jak z dále citovaných tabulek přílohy vyplývá, srovnáním s dotací v r. 1995 ( která byla stejná jako v období 1992 - 1995), došlo oproti minulým letům k výraznému posílení finančních dotací ve prospěch rozvoje informačních služeb v odborných knihovnách fakultních nemocnic, nemocnic s poliklinikou a nemocnic. Výrazně byla také posílena tzv. regionální střediska, tj. větší a lépe technikou i pracovními silami vybavené knihovny v přímo řízených zdravotnických organizacích ve spádových zdravotnických územích. Regionálních knihoven je ve zdravotnictví České republiky celkem 8, dobrovolně se ujímají tvorby regionálních registrů, cirkulace dokumentů a vzdělávacích akcí v knihovnách spádového zdravotnického území. Jejich prostřednictvím je udržována spolupráce s odbornými knihovnami mimo resort zdravotnictví, které byly rovněž vybrány jako způsobilé pro veřejné informační služby ve zdravotnictví, a které se od roku 1997 mohou rovněž ucházet o účelovou finanční dotaci MZ ČR ke zlepšení kvality svých služeb. Neinvestiční dotace Ministerstva zdravotnictví ČR pro knihovny byla poprvé v tomto roce u 17ti zařízení posílena i současnou dotací investičních prostředků na nákup knihovnické techníky, technologie, reprografické techniky a dalších potřebných zařízení. Skladba dotace a její rozdělení na jednotlivá zdravotnická pracoviště je uvedena v tab. 7 - 13 ( údaje odboru vzdělávání a vědy MZ ČR). Přidělované částky dotace byly v tomto roce experimentálně určeny tak, že z projektů byly nejprve odečteny všechny položky, o kterých bylo předem rozhodnuto,
že nebudou dotací pokryty ( stanovená část režie, mzdy knihovníků), a následně byla stanovena dotace pro I. etapu uvolňování prostředků, která se rovnala 70% uznaného projektu. Pro uvolnění prostředků ve II. etapě byla znovu provedena odbomá oponentura každého projektu, a podle jeho kvality bylo přiznáno pohyblivé procento konečného pokrytí projektu. Podle doporučení Pracovní skupiny má být procento dotace, ( závislé na kvalitě každého projektu ), v příštích letech postupně zvyšováno až do cílového stavu 50 % paušální částky a 50 % volné částky podle kvality projektu.
Proces organizační změny knihoven, které poskytují veřejné informační služby pro zdravotnictví, se setkává s podporou ze strany ekonomického vedení zdravotnických organizací. Po konzultaci s dalšími "neziskovými" resorty nebyla v tomto roce přiznána žádnému pracovišti účelová dotace na mzdy pracovníků knihovny, a tento trend bude pokračovat i v příštím roce s možností určitých, odbomě zdůvodněných výjimek. Jedním z cílů zahájené organizační změny knihoven a středisek vědeckých lékařských informací je totiž i zvýšení odpovědnosti zřizovatelů za existenci knihovny nebo střediska, a za kvalitu jejich služeb. Státní finanční dotace má funkci státní objednávky veřejných informačních služeb pro zdravotnictví. Za její podpory služby knihovny nebo střediska překračují rámec organizace, modemizují se, je možné je srovnávat, propojovat a směrovat k evropským standardům.
V průběhu měsíce června 1996 Ministerstvo zdravotnictví v součinnosti s Národní lékařskou knihovnou oznámilo ředitelům zdravotnických organizací konečnou částku dotace na r. 19% a vyzvalo k přípravě projektů knihoven a středisek vědeckých lékařských informací na r. 1997. Konečné datum přihlášek je stanoveno na 30.říjen 19%. V průběhu 2. pololetí se také ujme své funkce kontrolní skupina knihovnických odbomíků při MZ ČR, která by měla spolu s Národní lékařskou knihovnou a za podpory regionálních knihoven sítě získat přehled o uplatnění dotace ministerstva přímo v jednotlivých knihovnách a střediscích vědeckých lékařských informací, a o přípravě knihovnických projektů na r. 1997.
Záměr tvorby a realizace Programu národních lékařských knihoven na léta 1996 - 2004 se vyvíjel od r.1992 kontinuálně. Na myšlenkovém základu záměru, který čerpal především z materiálů Národní lékařské knihovny USA v Bethesdě a ze srovnávacích knihovnických analýz Národní knihovny v Praze, se podílelo několik desítek zkušených knihovníků ve zdravotnictví , a jejich kolegyň a kolegů z "příbuzných " typů knihoven. Byl konzultován v poradních skupinách MŠMT ČR a v Ustřední knihovnické radě. Pro věcnost jeho obsahu je typické, že v současnosti jeho realizaci přebírají knihovničtí praktici, a úloha původní skupiny konzultantů a "projektantů" se mění na funkci analytickou a kontrolní. Správu Programu garantuje ministerstvo. Důležitou úlohu v Programu plní informační zajištění jeho funkce. Ta se realizuje pravidelnými setkáními s odbomým programem pro všechny vedoucí pracovníky knihoven a středisek vědeckých lékařských informací, která pořádá Národní lékařská knihovna dvakrát ročně, a dále odbomými semináři a workshopy, které pořádají s podporou Ministerstva zdravotnictví Instituty pro další vzdělávání spolu s Národní lékařskou knihovnou, případně se Společností zdravotnické informatiky a vědeckých informací (ZIVI) České lékařské společnosti Jana Ev. Purkyně.
V Praze dne 19. srpna 1996.



A K T U A L I T Y  N L K

Sokolská 54 - seriál na pokračování

PhDr. Jiří Drbálek
Národní lékařská knihovna, Praha


             V minulém čísle našeho časopisu jsme informovali o tom, že NLK získala právo hospodaření k pozemku i budově v Sokolské 54 a že v červenci předložila Ministerstvu zdravotnictví ČR návrh uživatelského záměru na využívání tohoto objektu. Představitelé MZ si vyžádali některé doplňující materiály, jinak jsme ale neobdrželi žádné zásadní stanovisko v této záležitosti, rovněž tak jsme nedostali odpověď k našemu návrhu na ústní jednání se zástupci zainteresovaných odborů MZ. Optimální variantu využití objektu Sokolská 54 má posoudit nezávislá komise. Součástí našeho uživatelského záměru je rozvojový program NLK, který uveřejňujeme samostatně v tomto čísle v rubrice Zprávy.
Čtenáři LK byli dále informováni o tom, že rozhodnutím Městského soudu bylo NLK uloženo vyklidit přízemní prostory v dosavadním našem sídle v Sokolské 31 (Lékařský dům) se sklady aktuálního fondu knih a časopisů, kde navíc je umístěna řada pracovníků. V této věci nám MZ uložilo vyklidit prostory do konce ledna 1997. Přinese to pochopitelně velké problémy pro nás i pro naše uživatele. Jak náročný je to úkol, chceme-li zachovat výpůjční služby v maximálním možném rozsahu a máme-li provést i nutné stavební úpravy včetně vymalování a úklidu, mohou posoudit snad pouze pracovníci našeho oboru.
Vzhledem k výši předpokládaných nákladů bylo nutno vypsat výběrová řízení na dodávku a instalaci malého nákladního výtahu, na stavební práce, především zpevnění podlah, a na instalaci regálové konstrukce. Těmto řízením předcházela v září časově náročná jednání s řadou firem, vyžadující prohlídku příslušných prostorů a vyjasnění některých našich požadavků přímo na místě. Výzvy k podání nabídek byly zaslány počátkem října, poté se uskutečnila řízení a koncem října byly soutěžícím sděleny výsledky. Začátkem listopadu budou tedy zahájeny práce na stavebních úpravách.
Nezávisle na tom začala první fáze přesunu fondů, sledující myšlenku co nejrychlejšího jejich zpřístupnění a zaroveň co nejúčelnějšího využití kapacitně omezených a ne zcela optimálně rozložených depozitářů. Celkově je třeba ze Sokolské 31 a z Revmatologického ústavu (RÚ) přemístit do Sokolské 54 cca 1200 bm monografií, do depozitáře v RÚ pak cca 400 bm periodik z let 1983 -1987. K 29. říjnu bylo do tohoto depozitáře již přemístěno 200 bm periodik signatur A 1 až A 3000, z nichž byly zatím zpřístupněny signatury A 1 až A 624. Každý týden je sem přemisťováno kolem 40 bm periodik. S přesunem monografií do nových skladišť počítáme v lednu 1997.
Z celé akce vyplývá nutnost dočasného a postupného znepřístupnění některých částí fondů NLK. Obrátili jsme se proto na vybrané spolupracující knihovny se žádostí o pomoc při zajišťování výpůjček a především xerokopií z časopisů, jež nejsou u nás momentálně k dispozici. Děkujeme všem, kdo naší žádosti vyhoví. Požadavky na xerokopie článků z periodik odebíraných pouze v NLK budeme samozřejmě postupně vyřizovat sami okamžitě po jejich zpřístupnění.
Po zhodnocení sedmi variantních řešení obsazení uvažovaných náhradních skladů literatury v Sokolské 54 byla přijata tato základní představa: V přízemí budou postaveny regály, na nichž bude soustředěn fond monografií od počátku 60. let. (Fond recentních periodik bude nadále uchováván v Lékařském domě.) V 1. patře bude výpůjční protokol s lístkovými katalogy, počítači a služebními místnostmi oddělení služeb čtenářům a oddělení ochrany a revize fondů. Přízemní sklad bude s půjčovnou propojen nákladním výtahem. Ve 2. patře budou kanceláře a pomocné prostory technicko -provozního oddělení. Z uvedeného vyplývají nevýhody tohoto (doufejme provizorního) řešení, vyžadujícího ve svých důsledcích personální posílení pracovníků výpůjčních služeb a přinášejícího uživatelům nesporný diskomfort.


CD-ROM BiblioMedica ve Windows

PhDr. Eva Weichetová
Národní lékařská knihovna, Praha


             V říjnu letošního roku vyšel nový CD-ROM BiblioMedica, který obsahuje plnou retrospektivu bází Bibliographia medica čechoslovaca (od r. 1977 do 1996/11), Zdravotnictví v denním tisku (od r. 1992 do srpna 1996), Souborný katalog zahraničních lékařských periodik a Adresář odebírajících institucí (tyto báze obsahují stejná data jako v minulém vydání, neboť se aktualizují 1x ročně).
Všechny báze jsou vybaveny jak tradičním vyhledávacím systémem FRET, ke kterému je k dispozici i 2. vydání tištěné příručky, tak i avizovaným a s napětím očekávaným softwarem WINIFRET, který pracuje v prostředí Windows.
WINIFRET zachovává veškeré možnosti programu FRET a nabízí i některé další (jako je např. možnost kopírování nalezených dokumentů do schránky). Stejně jako dříve je při vyhledávání možno použít slovníků, které vycházejí ze skutečných hodnot údajů, včetně slovníku globálního. Tištěný manuál zatím neexistuje, neboť se jedná o studijní verzi programu a předpokládá se její další vývoj. Velice pěkně, stručně, ale v úplnosti je však zpracován systém nápověd, který má uživatel přímo v programu k dispozici. K novému CD-ROM vyšla už i aktualizace na disketách, a to báze BMČ dávka 12 a báze ZDT dávka 9.
Předpokládá se, že program WINIFRET se bude ještě dále vyvíjet a dopracovávat. Již nyní však můžeme říci, že BiblioMedica v prostředí Windows má budoucnost.



Zkušenosti s využíváním Internetu získané při školení uživatelů NLK

Mgr. Vlasta Studihradová
Národní lékařská knihovna, Praha


             Od května 1996 se v oddělení služeb čtenářům koná pravidelně každý čtvrtek od 14,00 do 16,00 hod. školení pro začínající uživatele služeb Internetu.
Počet uživatelů, kteří projevili zájem, nás překvapil. Jsou mezi nimi knihovnice, studenti i lékaři.
Praktické seznamování je zaměřeno na využívání sítě Internet k vyhledávání a získávání informací a je přizpůsobeno zájmům a počítačové gramotnosti přihlášených.
Vycházíme především z možností, které nabízí prostředí WWW prostřednictvím grafického prohlížeče Netscape.
Startem do globálního Internetu je naše domovská stránka. Po jejím celkovém prohlédnutí mají uživatelé často zájem o rubriku Externí informační služby, ze které vybírají zdroje s lékařskou tematikou v České republice a v zahraničí. Tam najdou odkazy na další a další místa.
V důsledku zahájení nového studijního roku výrazně stoupl zájem o vyhledávání v Medline a v dostupných elektronických katalozích.
Nezasvěcení čtenáři jistě rádi uvítají upozornění, že zásluhou nadace David a jeho serveru (http://david.nadace.fdnbr.cz) mohou zatím získat přístup k WWW verzi Medline vyvinuté společně Univerzitou Johna Hopkinse v Baltimore a společností Community of Science (COS). Tato verze je specifická tím, že zajišťuje v abstraktech hypertextové spoje k jiným biomedicínským databázím. Další přístup dovolují následující URL adresy:
http://php2.silverplatter.com/
http://ovid.sara.nl/ (ID: ovid, Password: 2hard)
http://preview.ovid.com/
Získané zkušenosti mohou uživatelé využít při samostatném vyhledávání ve výpůjčním protokolu na počítači, který je k tomuto účelu veřejnosti zpřístupněn.
Užitečnou pomůckou jsou i návody a tištěné výstupy z navštěvovaných WWW stránek se zajímavými texty.
Upozornění: Kromě pravidelných čtvrtků nabízíme ještě úterky ve stejné době, tj. od 14,00 do 16,00 hod., nebo předběžnou domluvu pro 2-3 zájemce.

Podmínka: Čtenářská legitimace NLK


Anketa o využívání Internetu v lékařských knihovnách



Vážené kolegyně,
vážení kolegové,
          ve snaze podnítit zájem knihovníků o Internet předkládáme současným uživatelům služeb Internetu několik základních otázek s prosbou o laskavé zodpovězení uvedených dotazů.
Se zajímavými odpověďmi a praktickými zkušenostmi našich knihovníků rádi seznámíme všechny čtenáře v některém příštím čísle Lékařské knihovny.
Odpovědi prosíme zasílat na adresu NLK - metodické oddělení.

1. Od kdy využíváte služeb Internetu?
2. Jaké služby Internetu využíváte ve své práci?
3. Mají vaši čtenáři přístup ke službám Internetu?
4. Jaké pozitivní, popř. negativní zkušenosti máte s využíváním služeb
Internetu? JM


Časopisy v NLK

PhDr. Jaroslava Veselá
Národní lékařská knihovna, Praha



                 Prosíme spolupracující instituce, aby nám do 15. listopadu nahlásily stav odběru zahraničních lékařských periodik (včetně slovenských) v roce 1996 a očekávaný stav pro rok 1997.
Výsledné soupisy objednaných a docházejících zahraničních lékařských periodik v ČR (v tištěné podobě, na malé disketě v T602 nebo ISIS) objednávejte přímo v oddělení expedice NLK u p. Horáčkové. Pokud neoznámíte změnu v odběru soupisů, automaticky vám budou rozesílány soupisy dle vašich loňských objednávek.
***
Pro rok 1997 musela NLK učinit některé změny v odběru zahraničních periodik. Stalo se tak jak z finančních důvodů, tak na základě sběru dat deziderát mezi odbornými lékařskými společnostmi (z řad našich lékařských knihoven jsme až na jeden podnět mgr. Šindlerové neobdrželi žádné připomínky ani návrhy k odběru).
Na příští rok tedy byly zrušeny následující tituly (tzn. že z nich nebude poskytována služba RIOS, MVS či zhotovování xerokopií):
Acta clinica belgica
Acta gastroenterologica belgica
Acta neurobiologiae experimentalis
Annales de radiologie
Antiviral Research
Ars medici
Bulletin de l°Institut Pasteur
Canadian Journal of Surgery
Citologija
Current Problems in Surgery
Current Therapeutic Research
Disability and Rehabilitation
International Journal of Biomedical Computing
International Surgery
Journal of Maternal-Fetal Medicine
Kardiologija
Radiacionnaja biologija, radioekologija
Revue francaise d°alergologie et d°immunologie
Revue du praticien
Sudebno-medicinskaja ekspertiza
Tumordiagnostik und Therapie
Voprosy virusologii
Zeitschrift für psychosomatische Medizin und Psychoanalyse
Zentralblatt für Hygiene und Umweltmedizin.

Naopak nově NLK na rok 1997 doobjednává:

Addiction (ISSN 0965-2140)
Artery (ISSN 0098-6127)
Blood Coagulation and Fibrinolysis (ISSN 0957-5235)
Clinical Neurology and Neurosurgery (ISSN 0303-8467)
International Journal of Behavioral Medicine (ISSN 1070-5503)
International Journal of Obesity and Related Metabolic Disorders
Journal of Child Neurology (ISSN 0883-0738)
Journal of the American Society of Nephrology (ISSN 1046-6673)
Methods of Information in Medicine (ISSN 0026-1270)
Neuropsychology (ISSN 0894-4105)
Nuclear Medicine Communications (ISSN 0143-3636)
Progress in Neurobiology (ISSN 0301-0082).
***
Stav odběru periodik v NLK můžete zjišťovat nejen v čítárně časopisů a v oborovém souborném katalogu zahraničních periodik, ale též na našem www kontaktu: http://www.nlk.anet.cz


Smlouva o spolupráci na souborném katalogu CASLIN


              Dne 11.10.1996 byla podepsána smlouva o spolupráci na souborném katalogu CASLIN mezi NLK a Národní knihovnou Praha.
Souborný katalog CASLIN je veřejně přístupný automatizovaný knihovní katalog, který obsahuje záznamy o dokumentech uchovávaných ve fondech knihoven účastníků souborného katalogu. Má českou a slovenskou část. Provozovatelem české části je Národní knihovna Praha. Účelem smlouvy je na jedné straně zajistit účastníkům přístup k záznamům souborného katalogu a jejich odběr pro potřeby lokálních katalogů, na straně druhé podpořit trvalé rozšiřování souborného katalogu o záznamy dodávané účastníky.
Účastník aktivně přispívá svými záznamy a má možnost odebírat záznamy ze souborného katalogu CASLIN (není pouze pasivním uživatelem). Správce zajišťuje správu, budování a zpřístupňování souborného katalogu CASLIN.
V den podpisu smlouvy bylo přijato do báze KZK (Katalog zahraničních knih) celkem 3114 záznamů NLK.
Smlouva byla uzavřena na dobu do 31.12.1997, tj. do ukončení ověřovacího provozu souborného katalogu CASLIN. op