AKTUALITY NLK

 

Pozvánka na

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ 22.dubna 1998

do Národní lékařské knihovny

Program:

Demonstrace online služeb a CD-ROM databází poskytovaných NLK, začátek v 10.00, 13.00, 14.30 hod. v čítárně Lékařského domu, Sokolská 31, Praha 2
Předpokládaná doba trvání cca 1 hod.
Prezentace je určena jak odborné knihovnické veřejnosti, tak všem uživatelům NLK

Oddělení doplňování fondů – koordinace akvizice, citační rejstřík periodik, nabídkové seznamy, příprava objednávek časopisů na rok 1999, služba Jason

Oddělení bibliografie a katalogizace – retrokatalogizace, aktualizace tezauru MeSH, novinky ve zpracovávání národní lékařské bibliografie BMČ

Rešeršní oddělení – vyhledávání v databázích BiblioMedica, Expcerpta Medica, síťová verze MEDLINE a ukázky rešeršní strategie v Internetu

Oddělení služeb čtenářům – komunikace s uživateli prostřednictvím webovské stránky, vyhledávání v katalozích v NLK

Oddělení automatizace – provoz souborných katalogů NLK, údržba databází v systému ALEPH a jejich další rozvoj

Zdravotnické muzeum – prezentace sbírek muzea na CD-ROM

Těšíme se na Vaši návštěvu!

 

 

Akviziční program Národní lékařské knihovny

PhDr. Michal Glykner, PhDr. Jaroslava Veselá

Národní lékařská knihovna, Praha

 

1. Statut

Statut NLK nám ukládá působit jako ústřední knihovnické a informační pracoviště pro lékařství a zdravotnictví a uchovávat úplný fond české (dříve české a slovenské) lékařské a zdravotnické literatury a vybraný fond této literatury zahraniční jako konzervační fond.

Samostatným úkolem NLK je správa sbírek Zdravotnického muzea, jehož součástí je i fond historických publikací.

Od roku 1992 je NLK pověřena od MZ ČR funkcí Dokumentačního centra Světové zdravotnické organizace. Shromažďuje a zpřístupňuje publikace SZO, vydávané zejména Evropskou regionální úřadovnou v Kodani.

Akviziční program je proto plně podřízen výše uvedeným statutárním funkcím a postavení knihovny. Východiskem je existující legislativa, zejména zákon č. 20/1966 Sb. o péči o zdraví lidu ve znění pozdějších předpisů, vyhláška MZ ČSR č. 77/1981 Sb. o zdravotnických pracovnících a jiných odborných pracovnících ve zdravotnictví ve znění pozdějších předpisů a zákon č. 172/1990 Sb. o vysokých školách ve smyslu celoživotního vzdělávání.

Samostatnou a relativně nezávislou akvizici provádějí Útvar vědeckých informací při MZ ČR a Zdravotnické muzeum. Liší se od hlavní akvizice NLK především skupinami uživatelů a odlišnostmi jejich potřeb a požadavků.

2. Tematický profil doplňování

Profil je vymezen:

a) lékařstvím jako vědním oborem a zdravotnickou činností, včetně hraničních a průřezových oborů

b) zdravotnictvím jako soustavou opatření, institucí a činností.

Ke správné profilaci sledujeme celosvětové cíle biomedicíny, požadavky pregraduální i postgraduální výuky v ČR (zejména doporučenou literaturu ke studiu a atestacím), vzdělávací cíle oborů, koncepce národních vzdělávacích programů, výsledky statistických zjišťování, programy Interní grantové agentury MZ ČR a stav doplňování literatury v ostatních knihovnicko-informačních pracovištích, jakož i další aktuální prameny.

3. Obsahová struktura fondu a nástroje na její stanovení

Pomůckami stanovení obsahové struktury fondu nám jsou:

- profily jednotlivých fakult a jejich pracovišť, školicích pracovišť a seznamy jejich přednášek a kursů,

- specializační náplně pro všechny obory a stupně, vypracovávané katedrami IPVZ a schvalované a vydávané MZ ČR,

- výstupy (zejména legislativní) a doporučení orgánů státní správy,

- Zdravotnická statistika (především řady Činnost zdravotnických zařízení ve vybraných oborech léčebně preventivní péče a Lékaři a farmaceuti) a Mezinárodní statistická klasifikace nemocí a přidružených zdravotních problémů,

- seznamy grantových projektů,

- analýzy požadavků uživatelů na fond NLK,

- informace v odborném tisku o stavu poznání, rozvoji oborů, léčebných postupů a o nových přístupech, pohledech a souvislostech, jakož i pojmenovávání nových témat a výzkumných úkolů,

- sledování činnosti lékařských společností,

- metodický materiál "Collection Development Manual of the National Library of Medicine", vydávaný U.S. Department of Health and Human Services v Bethesdě.

 

Největší podíl fondu tvoří literatura hlavních medicínských oborů dle třídění zdravotnické statistiky (66 oborů). Dále získáváme literaturu ze všech teoretických, preklinických, klinických, experimentálních, zdravotnických oborů (ergoterapie, zdravotní výchova, zdravotnická technika), z široké oblasti biomedicínského, resp. klinického inženýrství, zdravotnické informatiky, z okruhu biomateriálů, z oblasti vojenského a leteckého lékářství, medicíny katastrof, klinické logopedie atd.

Do knihovního fondu je zahrnuta výběrově literatura z hraničních, příbuzných, souvisejících a mezioborových vědeckých disciplín. V těchto případech se zaměřujeme především na literaturu přehledovou a výkladovou, popř. slovníkovou a encyklopedickou nebo na konkrétní díla mající přímý vztah k aplikaci dané disciplíny v lékařství a zdravotnictví.

Nakupuje se nutná příručková literatura pro oddělení NLK, např. odborné jazykové a výkladové slovníky a domácí univerzální encyklopedická díla pro příruční knihovnu v čítárně.

 

4. Kritéria výběru domácí odborné literatury

Nejdůležitějším hlediskem výběru národní literatury je úplnost získávání tištěné produkce, která je mimo jiné nezbytná pro plnění další statutární funkce NLK, a to vytváření báze národní lékařské bibliografie. Hlavními způsoby získávání jsou průběžný nákup a dary, resp. povinný výtisk, výjimečně členství v některých odborných společnostech. K dosažení úplnosti je prováděno retrospektivní doplňování, zejména ve spolupráci s ostatními knihovnicko-informačními institucemi v ČR. Též jsou doplňovány ztracené a nahrazovány poškozené exempláře.

5. Druhy a formáty získávaných domácích dokumentů

Z typů informačních pramenů se průběžně shromažďují a uchovávají české:

- neperiodické dokumenty (monografie, atlasy a učebnice - zpravidla ve dvou exemplářích, dále sborníky, slovníky a encyklopedie, drobné tisky a brožury),

-periodika pravá a nepravá obvykle ve dvou exemplářích (jeden jako studijní výtisk, druhý rezervní).

Nebuduje se samostatná sbírka speciálních dokumentů, jako jsou firemní literatura, patentová literatura, normy, disertační práce, výzkumné práce a fotografie. Neshromažďují se ani audiovizuální dokumenty (videokazety, diapozitivy), pokud nejsou nedílnou součástí tištěné publikace, neboť knihovna nemá vhodné prostory k jejich zpřístupňování.

Doplňování dokumentů na elektronických nosičích probíhá, ale jejich využívání je vázáno na prezenční výpůjčky ke dvěma multimediálním počítačům v Sokolské 31. V případě možné volby formátů dává NLK přednost klasickému tištěnému formátu. Cílem domácí akvizice je úplná sbírka českých CD ROMů z oboru.

6. Kritéria výběru zahraniční odborné literatury

Zásadní přelom znamenala společenská změna v roce 1989 a otevřená orientace na vyspělou vědu v zemích Evropské unie a USA. Vznik nových partnerství, možnosti přímých obchodních kontaktů, neomezená nabídka dovozců zahraniční literatury, přístup k databázím celosvětově vydávaných publikací, přístup na Internet a podpora ze strany zahraničních nadací ovlivňují významně strukturu fondu NLK.

Akvizice zahraniční literatury se řídí těmito hlavními principy:

- důraz na nejkvalitnější, nejžádanější, nejcitovanější a nejnovější dostupné prameny,

- koordinace a spolupráce s ostatními knihovnami sítě VISZ,

- orientace na výhodné obchodní a knihovnické vazby.

Nejdůležitějšími kritérii výběru jednotlivých dokumentů jsou:

- vědecký význam a odborná úroveň díla,

- rok vydání, pořadí a druh vydání,

- cena,

- jazykové hledisko (předně angličtina, dále ostatní světové jazyky),

- nakladatelství a vydavatelství,

- kontinuace odběru,

- druh dokumentu.

Zahraniční literaturu nabýváme všemi způsoby, tj. nákupem, mezinárodní výměnou a dary. Doplňujeme průběžně, retrospektivně doplňujeme především chybějící čísla periodik. Materiály slovenské provenience se kritérii akvizice blíží českým.

Tradičně získáváme literaturu tištěnou, v posledních několika letech též na moderních nosičích (multimediální výukové programy a encyklopedie na CD ROM, souběžné elektronické verze předplácených časopisů).

7. Nákup zahraniční literatury

Nejvýznamnější část nákupu a podíl vynaložených finančních prostředků představují předplatná 535 zahraničních lékařských periodik (bez slovenských). Cílem akvizice v této oblasti je udržení odběru významných periodik, popř. jejich pozvolné doplňování a obměňování o tituly, které se dostávají do popředí zájmu.

Vedle periodik nakupujeme dle možností odborné monografie - klasické texty v jejich nových rozšířených vydáních, prověřené edice, encyklopedie a slovníky, přehledové práce oborů, atlasy, příručky, vše zpravidla v jediném exempláři. Snažíme se alespoň rámcově podchytit nástup nových směrů, moderních technik a technologií v publikované literatuře. K orientaci využíváme např. nakladatelské katalogy, souhrny typu Contempo, uveřejňované v české mutaci časopisu JAMA a další informace.

K výběru nejvhodnějších periodik jsou využívány zejména katalogy významných světových nakladatelství, autoritativní seznamy doporučované literatury (uveřejňované zejména v Bulletin of the Medical Library Association jako Brandon-Hill List), každoroční přehledy impact faktorů periodik publikované v Science Citation Index, seznamy excerpovaných periodik ve významných databázích (Index Medicus, Excerpta Medica, Current Contents atd.). Směrodatné jsou pro nás návrhy odborných společností ČLS JEP a významných uživatelů NLK a představitelů českého zdravotnictví, seznamy literatury doporučené při výuce aj.

8. Dary a výměna zahraničních publikací

Kritéria výběru jsou v těchto případech získávání zmírněna. Důvodem je skutečnost, že ne všechny dary jsou řízené, a dále fakt, že jsme nechtěli násilně zpřetrhat všechny výměnné kontakty z minulé éry (především s bývalými socialistickými státy), a tudíž jsme je zatím pouze omezili na nejvýznamnější.

9. Výhledy akvizice zahraniční literatury v NLK

Akvizice NLK bude pokračovat v realizaci uvedeného programu jako základu pro poskytování služeb individuálním a kolektivním čtenářům i celé odborné uživatelské veřejnosti.

Zatímco v akvizici národní literatury budeme nadále vycházet z potřeby plnění statutární funkce NLK ve smyslu shromažďování této literatury v dosažitelné úplnosti, bude akvizice zahraniční literatury probíhat opět v závislosti na výši přidělených finančních prostředků. Při stabilním růstu cen (cca 10% ročně), případně dalším oslabení kurzu české koruny, nelze dlouhodobě udržet bez pravidelné valorizace částky na akvizici současnou skladbu knihovního fondu. Současná situace je taková, že celková suma na provoz NLK v roce 1998 je o 0,9 mil. Kč vyšší než na rok 1997, což ani zdaleka nepokryje roční inflaci. Nebýt úspory, vzniklé přestěhováním do Sokolské 54, musela by NLK opět rušit další předplatná nebo omezit či zrušit některé své jiné aktivity.

9.1 Elektronické informační nosiče a netradiční služby

Samostatnou pozornost zasluhuje oblast elektronických informačních nosičů. V zásadě se jedná o dva hlavní typy, monografie na CD ROMech a elektronickou podobu plných textů časopisů buď na CD ROMech, nebo přístupných prostřednictvím Internetu. Obě skupiny mají některé problematické okruhy:

a) tisky nebo elektronické kopie částí článků nebo statí kolektivním uživatelům (třetím institucím),

b) absenční výpůjčky informačních pramenů na CD ROMech, obecně nemá nákup CD ROMů charakter vlastnictví, ale licence,

c) nevyjasněné vlastnictví a poskytování služeb z nakoupených elektronických nosičů po skončení platnosti licence,

d) neprokázání finanční výhodnosti oproti tištěným pramenům (jako příklad je možno uvést časopis Immunology Today - tištěný 775 USD, Online 887 USD, kombinovaný 959 USD).

Tyto body byly diskutovány se zástupci firem Albertina a Springer a zůstaly otevřené. Cena je vždy závislá na počtu kolektivních uživatelů (třetích organizací) využívajících služby a je individuálně stanovována producentem báze. Nic dosud nenasvědčuje, že by elektronické verze byly levnější než tištěné, ještě méně to lze předpokládat při zabezpečení informační obsluhy kolektivních uživatelů nebo při použití tzv. "národní licence".

Protože NLK nechce a nemůže diskriminovat ty uživatele, kteří nejsou z Prahy, nejsou vybaveni výpočetní technikou, případně nejsou napojeni na Internet, bude až do vyřešení uvedených problémů postupovat tak, aby respektovala při získávání a využívání elektronických informačních nosičů:

- udržení objemu a zajištění, resp. zvýšení kvality následných posky - tovaných služeb,

- dodržení vydavatelských licencí,

- dodržení relativně rovného přístupu pro uživatele místní i externí.

Konkrétně bude:

a) testovat a umožňovat internetové přístupy k plným textům časopisů uživatelům v rámci licenčních podmínek titulů, které NLK dostává v tištěné formě, a proto k nim má zdarma umožněn internetový přístup (na systému Springer LINK),

b) zjišťovat a uveřejňovat přístupy (internetové adresy) k plným textům ostatních zahraničních elektronických bezplatných periodik,

c) nakupovat monografickou literaturu na CD ROMech jen takového charakteru, kterou by ani jako tištěnou nepůjčovala absenčně (literatura příručkového charakteru).

Hlavní oblastí, kde chce NLK zkoumat využívání nových technologií, jsou plnotextové verze zahraničních periodik. To zejména v případě, že budou ceny on-line verzí nižší než ceny tištěných. Tento zájem však nelze posuzovat izolovaně od podmínek, za nichž bude NLK moci poskytovat služby z těchto periodik, a to jak z průběžných čísel, tak z jejich archivů. Proto bude nezbytné nejprve sledovat a posuzovat:

- vydavatelskou politiku, tj. zejména otázky licenční a možnosti poskytování služeb " třetím stranám" - tedy kolektivním uživatelům, dalším knihovnám,

- připravenost uživatelů a knihoven v síti,

- kvalitu a dostupnost informací v digitální podobě, jakož i jejich ochranu,

- ceny on-line verzí a nákladovost a cenu služeb, časovou náročnost.

Tato problematika znamená pro NLK období hledání a ověřování. Zavádění nových možností a jejich využívání se budou zaměřovat, alespoň dočasně, na registrované individuální čtenáře, uživatele lokální sítě NLK, kde lze splnit současný výklad licenčních podmínek, a tudíž umožnit přístup k on-line verzím některých periodik, která NLK předplácí v tištěné podobě. Sem patří přihlášení NLK na rok 1998 do již výše zmíněného systému Springer LINK, jeho ověřování a v případě dobrých výsledků následné rutinní zpřístupňování čtenářům NLK.

K zajištění požadavků na kopie článků z časopisů nedostupných v ČR byla v roce 1997 experimentálně ověřena a nyní do rutinního provozu zavedena služba JASON, tzn. objednávání a získávání požadovaných kopií elektronickou poštou z databáze provozované v Universität Bielefeld. Službu NLK nabízí za dosud velmi nízkou paušální cenu 40,- Kč za dodaný článek. Pro její udržení bylo vyčleněno z rozpočtu NLK na letošní rok 150 000,- Kč. Vzhledem k velkému zájmu o tuto rychlou službu, která je určitou alternativou k nedostatečnému počtu titulů periodik v ČR, počítáme s jejím provozováním i do budoucna.

V závislosti na získání finančních prostředků a na napojení dostatečného počtu pracovišť VISZ na Internet se chceme pokusit o zavedení systému INVIK (Integrovaná virtuální knihovna), jenž se osvědčuje v STK. Podstatou systému je rozesílání digitalizovaných článků z časopisů z vlastních fondů prostřednictvím e-mailu. Tuto formu informační obsluhy považujeme za velice perspektivní.

9.2 Optimalizace tematického profilu periodik

Mimo popsaných akvizičních postupů předpokládáme pečlivou analýzu odebíraných periodik na základě tabulek tématik, impact faktorů a dalších odběrů ve VISZ. Výsledkem by měl být:

a) návrh přerozdělení odběrů v rámci VISZ,

b) v NLK v jednoznačných případech systematická výměna méně citovaných titulů za citační špičky.

NLK bude prosazovat koordinovanou akvizici především:

- podporou koordinovaného budování souborných katalogů,

- podporou důsledné obsahové analýzy fondu periodik v každé knihovně, která má zájem o spolupráci a koordinaci,

- podporou rozvoje koordinačních vztahů v místě působnosti dané knihovny (např. na úrovni regionu) na základě analýzy fondu,

- tlakem na zveřejňování plánů na rušení titulů periodik v předstihu před objednávkovým obdobím.

9.3 Pokus o získání dalších zdrojů financování

Bude proveden rozbor uživatelů NLK ze ziskové sféry a zahájeno jednání o sponzorování zahraničních časopisů.

 

 

Síťová verze báze MEDLINE pod WinSpirs

Mgr. Jana Hercová

Národní lékařská knihovna, Praha

Dne 12. března 1998 byla na databázovém serveru Národní lékařské knihovny dokončena instalace světové lékařské bibliografické databáze MEDLINE v programu WinSpirs firmy SilverPlatter.

Databáze byla zakoupena s retrospektivou od roku 1966 do současnosti s měsíční aktualizací. Pracuje v síti pod Windows a licence umožňuje současnou práci čtyřem uživatelům najednou. Tato konfigurace nejen urychlí a zkvalitní práci rešeršního oddělení NLK (v roce 1997 zpracovalo téměř 2000 externích požadavků), ale do budoucna se počítá s využíváním celé databáze i těmi, kteří si svůj požadavek chtějí zpracovat vlastními silami. Program WinSpirs je velmi uživatelsky příjemný a po krátkém odborném zaškolení jeho výhody ocení i ti, kteří dosud s bází MEDLINE nikdy nepracovali.

 

Přístup k elektronickým časopisům na Internetu

PhDr. Jiří Drbálek

Národní lékařská knihovna, Praha

 

Výrazným trendem posledních 2-3 let se stalo zpřístupňování odborných časopisů na Internetu. V současné době tak nabízí převážná většina producentů zahraničních lékařských časopisů plnotextové verze včetně tabulek, obrázků apod. v digitalizované podobě. Bez registrace, pro niž poplatek převyšuje cenu předplatného klasické verze, získá však uživatel jen výjimečně jiné informace než instrukce pro autory, obecné informace o časopisu, obsah článků atd. Přístup k plným textům časopisů, jež odebírají, mohou naproti tomu knihovny získat již od řady nakladatelství po uzavření dohody, jež ovšem umožňuje využívání pouze pro registrované čtenáře. O zkušenostech NLK s touto praxí budeme referovat v příštím čísle našeho časopisu. Abychom ušetřili uživatele našich webovských stránek zklamání a zbytečného vyhledávání, rozhodli jsme se, že výběr nabízených adres elektronických časopisů bude omezen jen na fulltextové časopisy. Existující seznam vystavovaných titulů bude revidován. "Monitorování" uvedených časopisů je velmi obtížné, a proto přivítáme Vaše doplňky námi připravovaného seznamu.

Jinak obecně lze jako vynikající zdroje přehledných informací ve zvoleném oboru s propojením na nejosvědčenější vyhledavače doporučit na odkazech uvedených i na naší WWW stránce systémy Yahoo a Alta Vista. Cenná pro české čtenáře jsou také vyhodnocení informačních zdrojů publikovaná v odborných lékařských časopisech lékaři zapálenými pro Internet. Z poslední doby lze např. jmenovat pro obor oftalmologie články J. Cendelína v Novinkách z oftalmologie či pro obor anesteziologie přehled T. Drábka v internetovském suplementu Referátového výběru z anesteziologie a resuscitace (číslo 6/1997).

 

Knižní dar HOPE na obzoru

NLK obdržela signální informaci o tom, že knižní dar projektu HOPE lze očekávat ve dnech 5. až 15. května. Příjemci daru budou včas informováni o možnostech vyzvednutí přidělených publikací. jv

 

 

ZPRÁVY

Sdělení komise VISZ pro služby

Pracovní skupina VISZ pověřila Mgr. J. Potomkovou, PhDr. E. Lesenkovou a PhDr. M. Glyknera shromažďovat a zpracovávat materiály k problematice ceníku informačních služeb poskytovaných v síti VISZ ČR. Tato komise byla ustavena na podzim 1997. PhDr. E. Lesenková referovala o dosavadní činnosti této komise na poradě vedoucích lékařských knihoven 2. 12. 1997.

 

l. Registrační poplatky

Jejich stanovení a rovněž rozsah služeb poskytovaných v rámci tohoto poplatku je v kompetenci dané organizace. Registrační poplatek může zahrnovat kromě zápisného i jiné služby poskytované knihovnou (promítání videa, samoobslužný režim vyhledávání v databázích ap.)

2. Služby placené a neplacené

Je třeba rozlišovat služby, které budou placené, a služby poskytované zdarma.

NEPLACENÉ: výpůjční služby z vlastních fondů

· MVS – dokument půjčovaný žádající straně (vyjma xerokopií a kopií jiných než papírových, např.soubor na disketě, videokazety)

· konzultace

· základní referenční služby

· bibliograficko-informační služba

PLACENÉ:

xerokopie rozpětí
1 strana A4 0,70 - 2,00 Kč
oboustranně A4 0,70 - 2,00 Kč
1 strana A3 0,70 - 2,00 Kč
oboustranně A3 0,70 - 2,00 Kč
kopie na folii 0,70 - 2,00 Kč
rešerše rozpětí
retrospektivní 20,00 - 450,00 Kč
průběžná 60,00 - 600,00 Kč
tisk 1 záznamu 1,00 - 5,00 Kč

Pozn.: rešerše zpracované na zakázku (nikoli v samoobslužném režimu)

použití techniky rozpětí
tisk 2 ,00 - 4,00 Kč/ 1 str.
video + TV 60,00 Kč/ 2 hod.
fax 9,00 Kč/ l min.
počítač 0,50 Kč/ l min.
internet 1,00 Kč/ l min.
  rozpětí
MMVS 20,00 - 100,00 Kč
cirkulace 60,00 - 100,00 Kč/1 titul/l rok

Komise dospěla k uvedeným závěrům na základě údajů shromážděných z pracovišť VISZ. Dále konstatovala, že trendy ve vyspělých zemích směřují k hrazení poskytovaných informačních služeb, přestože tyto platby nemohou pokrýt skutečné náklady na provoz a údržbu informačních středisek (nájem, energie, mzdy, provozní spotřeba, nákup informačních zdrojů apod.).

K uvedenému tématu rádi uvítáme podněty, nápady, připomínky, adresujte je: PhDr. Eva Lesenková, odborná knihovna IPVZ, Budějovická 15, 140 00 Praha 4, tel. : 610 92460, fax: 42 14 96, e-mail: library@ipvz.cz .

 

Doplněk k Adresáři knihoven a informačních středisek

ve zdravotnictví akreditovaných na rok 1998

Fakultní nemocnice a 2. LF UK Motol

Středisko vědeckých informací

150 06 Praha 5 - Motol, V úvalu 84

tel.: 02/2443 5840, fax: 02/2443 5847

e-mail: eva.bulickova@lfmotol.cuni.cz

Informační středisko vzniklo spojením ústavní knihovny Fakultní nemocnice v Motole a střediska vědeckých informací 2. lékařské fakulty UK jako pracoviště integrované pro FN Motol a 2. LF UK. Středisko bude pro obě organizace zajišťovat všechny knihovnické, bibliografické a informační služby. jm

 

KONFERENCE - SEMINÁŘE

 

Pozvánka na poradu vedoucích pracovníků lékařských knihoven

Nemocnice Na Homolce 20.5.1998

Národní lékařská knihovna spolu s Informačním a kongresovým centrem Nemocnice Na Homolce srdečně zvou na pracovní poradu vedoucích pracovníků lékařských knihoven a informačních středisek ve zdravotnictví.

Porada se bude konat ve středu 20. května 1998 od 10.00 hodin v kongresovém sále Nemocnice Na Homolce v Praze 5 - Motol, Roentgenova 2. Předpokládané ukončení porady je stanoveno na 14.00 hod. Doprava: od stanice Anděl metra B bus 167.

Na poradě budou poskytnuty informace o financování programu VISZ, o stavu lékařských knihoven v ČR a o jejich akreditacích. Z odborných témat bude do programu zařazena koordinace akvizice zahraničních periodik a souhrnné informace z regionálních center národní sítě lékařských knihoven v ČR. Po vyčerpání hlavních témat bude poskytnut prostor pro diskusi.

Na poradě se rovněž budou prezentovat zástupci nakladatelských, distribučních a softwarových firem. Bohatá nabídka jejich produktů bude všem přítomným k dispozici v předsálí kongresového sálu.

Pro účastníky porady bude zajištěno občerstvení.

Pořadatelé porady se těší na hojnou účast a zajímavá diskusní vystoupení. jm

 

Pozvánka na 6. konferenci EAHIL

Letošní, v pořadí již šestá konference lékařských a zdravotnických knihoven se uskuteční ve dnech 22.-27. června v nizozemském Utrechtu. Heslo konference zní Knihovny bez hranic: měnící se potřeby a měnící se role.

Proti předchozím akcím se takřka zdvojnásobil počet školicích nebo doškolovacích kursů, buď zdarma, nebo za mírné poplatky. V rámci konference se setká řada zájmových formálních i neformálních skupin. Stálým trendem je tzv. evidence-based medicine, vytváření a využívání bází poznatků založených hlavně na randomizovaných kontrolovaných pokusech a systematických pracích - tomuto tématu bude věnováno speciální symposium. Přednášky na plenárním zasedání jsou zaměřeny na otázky stále prvořadého významu: copyright a licence, kvalita zdravotnických informací. Organizátoři slibují mnoho zajímavých společenských akcí.

Program konference je tedy jako vždy velmi pestrý a přitažlivý a účast maximálního počtu našich pracovníků na ní by byla žádoucí. Zájemci, kteří nedostali pozvánku s přihláškou, se mohou urychleně obrátit na NLK (na adresu nml.@nlk.cz), průběžné informace poskytují na adrese http://www.med.ruu.nl/eahil.html organizátoři konference. jd

 

OSOBNÍ ZPRÁVY

 

Dne 24. února 1998 zemřela ve věku 64 let bývalá pracovnice NLK paní Mgr. Dana Baborová. Dana nastoupila do tehdejší Státní lékařské knihovny hned po promoci jako absolventka Filologické fakulty UK v r. 1957, aby zde působila až do odchodu do důchodu v r. 1991. Do r. 1976 prošla prakticky všemi pracovními procesy a všude se díky své cílevědomosti a praktičností dobře osvědčila. Její hlavní zaměření v oboru bylo na katalogizaci monografické literatury. V r. 1976 byla jmenována do funkce vedoucí knihovnického úseku tehdejšího Státního ústavu pro zdravotnickou dokumentační a knihovnickou službu a brzy poté do funkce náměstka ředitele.

Na Danu Baborovou budeme vždy vzpomínat jako na milou, přátelskou a společenskou kolegyni, jejíž celoživotní profesní dráha byla věnována úsilí o rozvoj naší knihovny.