AKTUALITY NLK

Ještě k tezauru MeSH-AC

MeSH-AC, počítačová verze publikací Medical Subject Headings-Annotated Alphabetic List a Medical Subject Headings-Suplementary Chemical Records americké Národní lékařské knihovny (National Library of Medicine) v Bethesdě, je jednou z větví aplikace MeSH98. Druhá větev je MeSH-CZ (česká verze tezauru MeSH, aktualizovaná pro rok 1998, v současné době obsahuje cca 18 900 deskriptorů). Mezi oběma větvemi lze jednoduše přecházet. Tyto databáze mohou být účinnou pomůckou pro pracovníky knihovny i pro konečné uživatele.

Aplikace byla vytvořena v systému FoxPro v.2.5 pro DOS a vyžaduje tedy nejméně počítač PC 386, cca 130 MB na pevném disku a češtinu Latin2. Je vyzkoušena i v prostředí Windows95. Program dále potřebuje ještě asi 20MB prostor k expandování při instalaci. Pro práci doporučujeme barevnou obrazovku a 4 MB RAM (operační paměti).

 

Informace: RNDr. Alena Šímová, tel.(02) 9633 59 11 l. 28

e-mail: simova@nlk.cz

 

Ceník: MeSH-CZ(98) pro AKS……………………………1000 Kč

aktualizace MeSH-CZ (96) - MeSH-CZ(98)……...3000 Kč

MeSH-AC (98)…………………………………….2000 Kč

MeSH98 (MeSH-CZ+MeSH-AC)………………..5000 Kč

Položky 2 až 4 obsahují aplikace FoxPro.

 

Poznámka 1: MeSH-98 je na 17 disketách 3,5"; případní zájemci o verzi na CD-ROM, nechť se obratem ozvou (cena bude cca o 20 % vyšší), abychom mohli zajistit tuto verzi.

Poznámka 2: Při stanovení ceny našich produktů plně respektujeme pravidla copyrightu NLM, cena reflektuje pouze práci na českém překladu a počítačovém zpracování.

 

Elektronické publikace NLK

Počet lékařských knihoven napojených na Internet stále stoupá. Zveme Vás proto k častějším návštěvám našeho serveru na adrese http://www.nlk.cz a věříme, že si vyberete z již poměrně bohaté nabídky informačních zdrojů a zároveň oceníte nové uspořádání a lepší image webovských stránek.

V následujícím příspěvku se pojednává o elektronických časopisech NLK, zpřístupňovaných v kapitole Elektronické produkty a časopisy.

Na prvním místě uvedeme Lékařskou knihovnu, kde každé číslo elektronické verze vychází s plnými texty všech příspěvků. Přístupný je také archiv s předešlými čísly všech ročníků, tedy od čísla 1 z roku 1996. Pokud nám nový program statistického vyhodnocování přístupů do WWW ukáže účelnost takového kroku, vytvoříme pro rychlejší orientaci klikatelný archiv autorů.

Naším nejrozšířenějším časopisem je Referátový výběr z anesteziologie a resuscitace s nákladem 1700 výtisků. Jako u téměř všech odborných časopisů poskytuje se jeho elektronická verze v obvyklém omezení: údaje o časopisu, obsah čísla, plné texty pouze vybraných prací. Od letošního roku se zde uvádějí také česká a anglická klíčová slova a anglické překlady názvů prací.

Ukázkou dalšího referátového časopisu NLK je bibliografie české a slovenské urologické literatury. Jde o výstupy z báze BMČ, publikované postupně od r. 1994 v podobě ročních přehledů zkrácených citací v Referátovém výběru z urologie. Záznamy jsou řazeny do 15 kapitol, v nichž lze vyhledávat podle autorů a roku uveřejnění. I zde lze do budoucna předpokládat využití výhod a možností elektronického publikování v rozšíření nabídky o vyhledávání podle autorů. jd

 

Informace z oddělení doplňování fondů

Díky výborné spolupráci s dr. Čermákovou převzala NLK do svých fondů některé zahraniční časopisy z rušeného Ústavu sportovní medicíny. Ze všech budou poskytovány obvyklé služby.

British Journal of Sports Medicine 1991-1997

International Journal of Sports Medicine 1991-1997

Medicine and Science in Sports and Exercise 1992-1997

Physician and Sports Medicine 1987-1997

 

PŮVODNÍ PRÁCE

 

OVID Technologies

Mgr. Jana Hercová

Národní lékařská knihovna, Praha

Firma Ovid Technologies (http:// www.ovid.com) je jednou z dalších, které umožňují přístup k  plnotextovým odborným časopisům (informace o firmě UMI viz v LK č. 3/98, s. 8-9). Vznikla z  popudu Marka L. Nelsona a až do roku 1995 byla známa jako CD Plus Technologies. Tento rok byl nejen rokem změny názvu, ale i významným předělem v historii firmy a znamenal vytvoření profesionálních vztahů mezi společností, používaným softwarem a uživateli. Změnu a růst symbolicky vyjadřuje i nový název OVID, ke kterému Nelsona inspirovaly Metamorfosy římského básníka Publia Ovidia Nasa (volně přeloženo ... vezměme část něčeho starého a vytvořme něco nového a podivuhodného ...).

Firma, zaměřená až dosud na produkty na CD-ROM nosičích, začíná nabízet uživatelům i online propojení a síťové technologie s využitím protokolu client/server. Propojení na Ovid Web Gateway je možné nejběžněji užívanými prohlížeči Netscape Navigator a Microsoft Internet Explorer. Ovid software je možno využít ve všech počítačových platformách - včetně DOS, Windows 3.1, Windows 95, Windows NT, IBM AIX a OS/2, HP/UX, Digital UNIX, Sun Solaris Novell NetWare 3.x a 4.x.

Firma OVID nabízí svým uživatelům více než 90 databází, rozdělených do sedmi kategorií: 1. Allied Health, 2. Biomedical, 3. Business, 4. General Reference, 5. Humanities, 6. Science & Technology a 7. Social Sciences. Aktualizace probíhá týdně, měsíčně a čtvrtletně.

Velká pozornost je v poslední době zaměřena na bázi Full Text. Jde už o druhou generaci plnotextového přístupu, který kombinuje některé důležité funkce a hlediska. Báze je tvořena vědeckými, technickými a medicínskými časopisy z více než 50 nakladatelství. Jednotlivé tituly časopisů jsou propojeny navzájem a existuje přímá návaznost mezi databázemi MEDLINE, CINAHL a PsycINFO a plnotextovými časopisy, kdy lze po vyhledání příslušné citace vstoupit až do plného textu, pokud je propojení v podobě full text u citace označeno (a pokud má uživatel oprávnění ke vstupu na základě předplatného). V textu článku jsou číslicemi označeny odkazy na použitou literaturu (Context Link), kam se lze pouhým kliknutím na příslušné číslo propojit a zjistit tak plné znění další literatury nebo se pomocí Medline Link propojit z časopisu do bibliografické databáze a poučit se, pod jakými hesly lze podobnou literaturu hledat.

Vyhledávat v bázi časopisů je možné podle titulu časopisu, podle věcného hlediska nebo podle příslušných skupin časopisů. Zájemce nalezne v bázi i informace o časopisu samotném (kdo vydává, periodicita, instrukce pro autory, copyright a další).

Vybírat ze sumy časopisů lze použitím různých omezení - vstup povolen pouze do předplacených časopisů, vyhledávání lze omezit jen na skutečně originální články (které přinášejí nové poznatky) nebo naopak na přehledové články, vyhledávat lze i články pouze s abstrakty (vyloučí se tím krátké práce jako editorialy nebo dopisy redakci). Dalším upřesněním či omezením je tzv. Limit menu - články s další použitou literaturou, články s obrázky, tabulkami a jinou grafikou, výběr z článků zařazených do pěti věcných kategorií (Clinical Medicine, Behavioral & Social Sciences, Life Sciences, Nursing a Physical Science & Engineering - určeno pro specifické zájmové skupiny), omezení podle typu publikace (např. opravy, meeting abstracts a další) a konečně podle roku publikování.

Pro plnotextové vyhledávání je v současné době připraveno kolem 80 významných biomedicínských časopisů a rozšiřování počtu titulů bude pokračovat (ve výhledu je více než 300 titulů). Zájemci o plnotextové časopisy si mohou buď vytvořit kolekci časopisů, kterou si předplatí podle svých představ, nebo využít již existujících šesti souborů Biomedical Collection:

1. Core Biomedical Collection (CBC) 1993 - současnost - 15 časopisů

2. Biomedical Collection II (BC2) 1995 - současnost - 15 časopisů

3. Biomedical Collection III (BC3) 1995 - současnost - 18 časopisů

4. Biomedical Collection IV (BC4) 1995 - současnost - 17 časopisů

5. Mental Health Collection (MHC) 1995 - současnost - 10 časopisů

6. Nursing Collection (NURC) 1995 - současnost - 16 časopisů

Core Biomedical Collection obsahuje významné světové časopisy a zajišťuje svým výběrem všeobecný přehled v medicíně:

American Journal of Medicine

American Journal of Obstetrics & Gynecology

American Journal of Surgery

Annals of Internal Medicine

Archives of General Psychiatry

British Medical Journal

Canadian Medical Association Journal

Circulation

Journal of the American Medical Association

Journal of Bone and Joint Surgery (American Volume)

Journal of Clinical Investigation

Lancet

New England Journal of Medicine

Pediatrics

Science

Další kolekce jsou již více zaměřeny na určitou medicínskou oblast, i když nejlepším řešením při dostatečném finačním zázemí by bylo využití všech kolekcí. Za pozornost stojí také kolekce NURC s důrazem na časopisy pro ošetřující personál, které nejsou zatím v našich knihovnách příliš zastoupeny.

Z hlediska rešeršního pracovníka je nutno hodnotit produkty formy OVID ze dvou hledisek.

Jedním jsou prostředky, kterými je možno vyhledávat relevantní citace v příslušné bázi, druhým hlediskem je pak možnost buď vyhledávat rovnou pouze v sumě plnotextových časopisů, či si k již vyhledané citaci doplnit i plný text článku.

Autorka této informace může hodnotit pouze vstup do bází OVID na základě testovacího hesla přes Internet (nezná možnosti a komfort při vyhledávání, který je poskytován předplatitelům CD-ROM produktů). Z tohoto pohledu je nutno říci, že možnost vytváření rešeršní strategie v případech, kdy sestavení dotazu je komplikované a je potřebné ho ještě upřesňovat a dolaďovat, je u OVIDu poněkud omezená. Jistě se osvědčí při zadávání nepříliš komplikovaných dotazů, které se dají vyjádřit jedním či dvěma slovy, popř. slovním spojením, a pokud se objeví více záznamů, s úspěchem využít tzv. limitů a počet záznamů snížit. Pokud hledáme v bázích, které mají přímou návaznost na plné texty (viz výše), je pak jistě vynikající slibně vypadající článek vyvolat v plnotextové formě. Tato přímá návaznost je výborným počinem.

 

Z P R Á V Y

 

Návrhy NLK ke koordinaci nákupu periodik

PhDr. Jaroslava Veselá

Národní lékařská knihovna, Praha

Seznam titulů vhodných ke zkoordinování (neboť v naší síti je více než 5 exemplářů)

* Cena předplatného 1998 přesáhla u podtržených titulů 15 000 Kč.

American Heart Journal

American Journal of Cardiology

American Journal of Medicine

American Journal of Obstetrics and Gynecology

American Journal of Ophthalmology

American Journal of Psychiatry

American Journal of Respiratory and Critical Care

American Journal of Roentgenology

American Journal of Surgical Pathology

Anesthesiology

Annals of Internal Medicine

Annals of Surgery

Annals of Thoracic Surgery

Archives of Dermatology

Archives of Disease in Childhood

Archives of Internal Medicine

Archives of Pathology and Laboratory Medicine

Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine

British Journal of Anaesthesia

British Journal of Haematology

British Journal of Obstetrics and Gynaecology

British Medical Journal

Cancer

Circulation

Clinical Chemistry

Clinical Infectious Diseases

Clinical Orthopaedics and Related Research

Critical Care Medicine

Deutsche medizinische Wochenschrift

Diabetes Care

EEG and Clinical Neurophysiology

Endoscopy

European Heart Journal

European Respiratory Journal

Fertility and Sterility

Gastroenterology

Geburtshilfe und Frauenheilkunde

Gynäkologe

Hepatology

Human Pathology

Chest

Chirurg

Immunology Today

Intensive Care Medicine

International Journal of Radiation: Oncology Biology

Internist

Journal of Allergy and Clinical Immunology

Journal of the American College of Cardiology

Journal of the American Medical Association

Journal of Bone and Joint Surgery A,B

Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism

Journal of Clinical Microbiology

Journal of Infectious Diseases

Journal of Neurosurgery

Journal of Nuclear Medicine

Journal of Pediatric Surgery

Journal of Pediatrics

Journal of Urology

Klinische Monatsblätter für Augenheilkunde

Lancet

Laryngo-Rhino-Otologie

Laryngoscope

Neurology

Neurosurgery

New England Journal of Medicine

Onkologie

Pediatric Clinics of North America

Pediatrics

Plastic and Reconstructive Surgery

Postgraduate Medicine

Radiology

RoFö

Schweizerische medizinische Wochenschrift

Ultraschall in der Medizin

 

Tento seznam včetně přiložených tabulek má posloužit Pracovní komisi pro VISZ při MZ ČR k diskusi o kolektivním doporučení ke koordinaci nákupu.

Aplikací přijatých měřítek vyplynulo minimálně 19 titulů vhodných ke zkoordinování. Ráda bych konstatovala, že všechny tyto tituly jsou vysoce hodnotné časopisy pro klinickou praxi a že mě nepřekvapuje, že jsou považovány za nezbytné v řadě knihoven naší sítě. Případná redukce počtu jejich exemplářů v ČR bude pociťována velmi bolestně, pokud nedojde k jejich plnohodnotné náhradě např. přístupem k fulltextovým verzím ( zatím jsme URL adresy našli jen u Cancer, European Respiratory Journal, Hepatology, Immunology Today a Lancet).

Navrhuji, aby se odděleně posuzoval odběr v Praze a okolí a ostatní regiony.

NLK není zatím připravena rušit žádný z těchto dosud nakupovaných titulů, neboť platí, co bylo opakovaně řečeno: zachovat kvalitní "zlatý fond" a dále ho neredukovat. Je však připravena nabídnout pražským institucím, které by uvedené tituly případně zrušily, přednostní cirkulaci. Tu poskytujeme pražským institucím na 14 dnů ještě před vyložením na regály studovny NLK.

K cirkulaci můžeme nabídnout tituly:

Cancer

Circulation

Clinical Chemistry

EEG and Clinical Neurophysiology

European Heart Journal

Gastroenterology

Immunology Today

Journal of Pediatric Surgery

Journal of Urology

Lancet

Plastic and Reconstructive Surgery

 

Speciálně upozorňuji na časopis Immunology Today, který je specifický tím, že po skončení ročníku získávají knihovny v rámci předplatného tzv. Reference Edition, tj. svázaný uplynulý ročník, a mají tudíž s ročním odstupem tento titul v duplikátu, kterého se mohou vzdát ve prospěch jiné instituce.

K přípravě objednávek zahraničních časopisů pro rok 1999 za NLK předkládáme seznam titulů, které buď z důvodu zpožděného či zastaveného vydávání, či velmi nízkého využití navrhujeme rušit. Jsme však připraveni takové návrhy přehodnotit na základě vašich negativních reakcí, které s odůvodněním očekáváme nejpozději do 30. září t.r.:

ARTERY

CONTRACEPTION

EXPERIMENTAL AND MOLECULAR PATHOLOGY

EXPERIMENTAL DERMATOLOGY

FUNDAMENTAL AND CLINICAL PHARMACOLOGY

HEPATOLOGY RESEARCH

HYPERTENSION IN PREGNANCY

IMMUNOBIOLOGY

INTERNATIONAL OPHTHALMOLOGY

JOURNAL OF INHERITED METABOLIC DISEASES

OCCUPATIONAL AND ENVIRONMENTAL MEDICINE

PERSPECTIVES IN BIOLOGY AND MEDICINE

REVUE NEUROLOGIQUE

SCIENTIFIC AMERICAN MEDICINE

Na místo těchto titulů chceme nově objednat na rok 1999:

CLINICAL ORAL IMPLANTS RESEARCH (ISSN 0905-7176)

CRITICAL REVIEWS IN ONCOLOGY/HEMATOLOGY (ISSN 1040-8428)

JOURNAL OF INFLAMMATION (ISSN 1078-7852)

JOURNAL OF ORTHOPAEDIC RESEARCH (ISSN 0736-0266)

JOURNAL OF THE AMERICAN GERIATRICS SOCIETY (ISSN 0002-8614)

JOURNAL OF TRAUMATIC STRESS (ISSN 0894-9867)

NEUROGASTROENTEROLOGY AND MOTILITY (ISSN 1350-1925)

Dále zvažujeme nákup následujících titulů:

ALCOHOLISM, CLINICAL AND EXPERIMENTAL RESEARCH (ISSN 0145-6008)

CRITICAL REVIEWS IN TOXICOLOGY (ISSN 1040-8444)

MEDICINAL RESEARCH REVIEWS (ISSN 0198-6325)

MENOPAUSE (ISSN 1072-3714) nebo PLACENTA (ISSN 0143-4004).

Budeme velice rádi, pokud se vyjádříte k tomuto výběru, podloženému vysokou citovaností navržených titulů i některými náměty od našich uživatelů.

 

 

Novinky z National Medical Library, USA

Na webovských stránkách NML je zveřejňována řada zajímavých údajů o této knihovně prostřednictvím elektronického dvouměsíčníku NLM Newsline. Ten je pokračovatelem dřívější tištěné verze NLM News, takže v roce 1997 vycházel již 53 svazek. Kupodivu v červnu 1998 bylo zpřístupněno jako nejnovější teprve číslo 5/6 z roku 1997. Z něho uvádíme na ukázku:

Rozpočet NLM pro rok 1998 činí 161,185 mil. dolarů, tedy o 7,2 % více proti roku předchozímu.

Databáze GenetBank vykazuje denně přístup asi 40 000 uživatelů. MEDLINE využívalo před jeho volným zpřístupněním asi 30 000 lidí. Toto číslo by se mělo nyní zmnohonásobit.

Údaje o dostupnosti a hodnotě informací z MEDLINE se dostávají do povědomí většiny Američanů. Jedna z epizod TV seriálu Pohotovost skončila šťastně poté, co sestra Carol prostřednictvím internetovské rešerše objasnila záhadné symptomy necitlivé brady u hospitalizovaného dítěte. Také v dalším populárním seriálu Chicago Hope informace získané z MEDLINE přispějí k záchraně lidského života. Na přípravě scénářů těchto pořadů se podíleli odborníci NML. jd

 

Elektronický časopis Ikaros

O kritické situaci ve vydávání knihovnicko-informatických časopisů u nás bylo pojednáno v loňském třetím čísle LK. Tím více potěšující je skutečnost, že od r. 1997 vychází pravidelně každý měsíc elektronický časopis Ikaros, přinášející hlavně praktické články, informace a novinky z našeho oboru. Ještě potěšitelnější a pro mnohé i překvapující je fakt, že časopis vydávají studenti Ústavu informačních studií a knihovnictví FF UK v Praze.

Ikaros jako produkt mladé generace je pochopitelně zaměřen především na Internet. V každém čísle přináší informace o trendech jeho vývoje, o hardwarových a softwarových inovacích, o významných informačních pracovištích, o důležitých webovských zdrojích, o efektivní navigaci po Internetu apod. Vyhledávání je pohodlné, linky umožňují využít odkazů na jiné práce v časopisu publikované. Pro rychlou orientaci slouží abecední archiv autorů. A velkým osvěžením je humoristický či reportážní styl řady příspěvků. Oblibu časopisu prokazuje vysoký počet přístupů na jeho stránky.

Přejme si ve vlastním zájmu, aby tvůrcům Ikarosu vydržel elán po celou dobu studia a přenesl se i na jejich následovníky. Jejich časopis na adrese http://ikaros.ff.cuni.cz doporučujeme navštěvovat skutečně co nejčastěji. jd

 

Nabídka knižních regálů

K přehledu výrobců a distributorů knižních regálů, publikovanému v č. 4-5/1997 Lékařské knihovny, připojujeme adresu dalšího výrobce regálů (expozice na sjezdu SKIP v Plzni, 3.-5.9.1998):

VS-ENGINEERING s.r.o.

746 01 Opava, Janská 36

tel. 0653/627228

tel./fax: 0653/211823

 

K O N F E R E N C E

 

6. konference EAHIL - Utrecht 22.-27.6.1998

PhDr. Helena Bouzková - PhDr. Marie Votípková

Národní lékařská knihovna, Praha

Ve dnech 21.-28.6.1998 se konala v Utrechtu v Holandsku 6. evropská konference lékařských knihoven, pořádaná Evropskou asociací zdravotnických informací a knihoven (European Association of Health Information and Libraries - EAHIL). Název konference byl "Libraries without limits: changing needs - changing roles".

Naše lékařské knihovnictví reprezentovaly na konferenci dva postery. První (autoři H. Pessrová, J. Potomková, E. Lesenková) byl věnován struktuře vytváření sítě lékařských knihoven v ČR. Druhý poster (autoři M. Votípková, J. Drbálek) byl prezentací tvorby české verze tezauru MeSH v NLK s pomocí souborů přejímaných od NLM v USA.

Kromě přednášek v rámci plenárních zasedání a paralelních sekcí a posterů nabízel kongres tradičně možnost účastnit se kurzů dalšího vzdělávání v lékařském knihovnictví (práce s databázemi pro randomizované kontrolované pokusy - Cochrane Library Database, rešeršní strategie v CD-ROM a internetovských medicínských databázích, management knihoven, lékařství založené na faktech - evidence based medicine a role knihoven v této oblasti, problémově orientovaná výuka na lékařských fakultách, práce s tezaurem MeSH). Opět pracovaly skupiny zaměřené na specializovaná témata (problematika akademických knihoven, veterinární knihovny, knihovny farmaceutických firem, dokumentační střediska WHO). Úroveň práce v těchto skupinách se pohybovala v rozmezí od neformálního setkání přes zajímavé workshopy až k obchodním jednáním s vydavatelskými a distribučními firmami. Novinkou byly exkurze do moderních, architektonicky i odborně výborně koncipovaných univerzitních knihoven v Maastrichtu a v Tilburgu

 

Prezentace NLK na 6. konferenci EAHIL

PhDr. Marie Votípková

Národní lékařská knihovna, Praha

NLK na 6. evropské konferenci lékařských knihoven představila poster s názvem "Use of Downloaded MeSH files in the Updating and Improving Czech Version of MeSH (MeSH-CZ)". Poster seznámil účastníky s tvorbou, resp. aktualizací české verze tezauru MeSH s využitím internetovských souborů MeSH stažených pomocí FTP (File Transfer Protokol). Ukázal rovněž způsoby využití tezauru při věcném zpracování biomedicínské literatury pro potřeby uživatelů v České republice. Tezaurus MeSH-CZ je selekčním jazykem národní lékařské bibliografie (BMČ), katalogu knih NLK v systému ALEPH a je rovněž součastí řady automatizovaných knihovnických systémů používaných pro katalogizaci v národní síti lékařských knihoven.