AKTUALITY NLK

 

 

Oddělení automatizace

 

  Od 3. 12. 2001 byla zvýšena přenosová rychlost připojení Národní lékařské knihovny do sítě Internet na 256 kbps. Doufáme, že toto technické opatření zkvalitní přístup ke všem elektronickým informačním zdrojům dostupným na webové stránce NLK.

MH

 

Udělení ceny Z. V. Tobolky

 

Na konferenci Knihovny současnosti 2001 byly loni podruhé předány ceny Zdeňka Václava Tobolky, které uděluje Sdružení knihoven ČR významným knihovnickým osobnostem za jejich celoživotní dílo.

Toto významné ocenění rovněž obdržel PhDr. František Choc, bývalý dlouholetý ředitel Ústavu vědeckých informací 1. lékařské fakulty UK v Praze. K udělení tohoto ocenění srdečně blahopřejeme.

 

 

Národní licence na KnowEurope do konce roku 2002

 

Knihovny a další vybrané instituce, působící převážně v nekomerčním sektoru (vysoké školy, Akademie věd ČR, úřady veřejné správy, výzkumné ústavy, zdravotnická zařízení aj.), získaly možnost bezplatného přístupu k unikátnímu informačnímu zdroji o Evropské unii - KnowEurope. Financování národní licence na službu KnowEurope je zajištěno z rozpočtu grantového programu Veřejné informační služby knihoven (VISK) zatím do konce roku 2002. Všechny podstatné informace se lze dozvědět na www.knoweurope.cz.

Služba KnowEurope nabízí aktuální a tematicky rozmanité informace, přístupné přes jednotné rozhraní: novinky v ekonomice a politice EU; právní předpisy EU s desetiletou retrospektivou v jednotlivých resortech; statistické údaje, ekonomické a právní analýzy a prognózy; údaje o lidech a institucích ve veřejné správě na místní, regionální a národní úrovni, nevládních organizacích a profesních sdruženích v členských zemích a adresář 1200 webových prezentací institucí EU.

V současnosti využívá službu KnowEurope 264 institucí. Další zájemci o přístup k KnowEurope se mohou přihlásit prostřednictvím webového formuláře na http://www.knoweurope.cz/registrace.asp.

 

Doporučený titul

 

Martin Vokurka, Jan Hugo a kol.: Velký lékařský slovník

Maxdorf 2002, 1. vyd., 925 stran, B5 váz.

ISBN 80-85912-43-0

Cena: 895 Kč

Klasický výkladový slovník obsahující 35 000 hesel z teoretických, preklinických, klinických i pomocných oborů medicíny. Hesla jsou propojena odkazy a doplněna etymologickými poznámkami, v řadě případů i příklady a ilustracemi. Eponymická hesla jsou doplněna stručnými životopisnými údaji.

   Kniha je určena lékařům všech oborů a farmaceutům, vhodná je i pro odborné pracovníky z jiných oborů působící ve zdravotnictví.

160 LET  LÉKAŘSKÉHO  KNIHOVNICTVÍ 

V  PRAZE

 

Slavnostní setkání u příležitosti stošedesátileté historie lékařského knihovnictví v Praze

 

Před 160 lety byla při pražské Lékařské fakultě pod názvem Prager medizinisches Lesemuseum založena odborná lékařská knihovna, která začala soustavně shromaždovat světovou odbornou produkci za účelem rozvíjení tehdy nejprogresivnějších exaktních diagnostických metod. „Lesemuseum“ svoji činnost zahájilo 6. ledna 1841 v Martinské ulici č. 418 na Starém Městě. Jeho činnost posléze inspirovala k založení vlastního fakultního časopisu „Vierteljahrschrift für die praktische Heilkunde“ v roce 1844.

Národní lékařská knihovna se poprvé za dobu své existence přihlásila k aktivitám svých dávných předchůdců a ve snaze navázat na přerušenou historickou kontinuitu v dějinách lékařského knihovnictví v Praze zorganizovala slavnostní setkání k výše uvedené příležitosti. V prostorách Kongresového centra Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze - Krči se sešli dne 29. 11. 2001 jak zástupci Ministerstva zdravotnictví ČR, lékařských fakult a ústavů a vybraných lékařských spolupracujících knihoven, tak i zástupci pražské knihovnické obce.

Slavnostní shromáždění mělo bohatý program. Shromážděné účastníky za Ministerstvo zdravotnictví ČR pozdravil MUDr. Ivan Pfeifer, CSc. z odboru vzdělávání a vědy. Prof. MUDr. Josef Marek, DrSc., přednosta 3. interní kliniky 1. lékařské fakulty UK zavzpomínal na své časté návštěvy NLK, zejména v době svého studia lékařství. Doc. PhDr. Rudolf  Vlasák, ředitel Ústavu informačních studií a knihovnictví FF UK, neopomenul připomenout, že absolventi ÚISK se vyskytují na mnohých renomovaných pracovištích, včetně pracovišť resortu zdravotnictví. S velmi přátelskými zdravicemi poté vystoupili PhDr. Vojtěch Balík, ředitel Národní knihovny ČR, PhDr. Ivana Kadlecová, ředitelka Knihovny Akademie věd ČR, PhDr. Jarmila Burgetová, čestná předkyně SKIP, Mgr. Marie Paráková, ředitelka Ústřední knihovny UK i PhDr. Jana Krejčíková, náměstkyně pro pedagogiku a vzdělávání Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví.

Slavnostního shromáždění se rovněž zúčastnili MUDr. Milan Cabrnoch, člen Poslanecké sněmovny, PhDr. Karel Sosna, ředitel Parlamentní knihovny, PhDr. Otakar Pinkas, ředitel NLK v letech 1991 - 1998, Ing. Vladimír Karen, ředitel firmy Albertina icome Praha, Vladimír Brada, redaktor Zdravotnických novin a další vzácní hosté.

V odborné části slavnostního programu měla stěžejní slovo PhDr. Ludmila Hlaváčková z Ústavu dějin lékařství 1. lékařské fakulty UK. Ve svém vystoupení ozřejmila okolnosti vzniku Lesemusea a jeho působení z hlediska tehdejších historických souvislostí. Z dávné historie se poté program opět přenesl do současnosti. V informačním bloku s názvem Národní lékařská knihovna dnes poskytli účastníkům fundovaný přehled o své činnosti zástupci stěžejních pracovišť NLK. Ředitelka NLK PhDr. Helena Bouzková při té příležitosti v přehledném resume seznámila přítomné s výhledovými  trendy v činnosti knihovny, včetně jejích bohatých kontaktů s dalšími knihovnickými a informačními pracovišti u nás i v zahraničí. O činnosti NLK pojednávala posléze i poslední dvě vystoupení, a to z velmi zajímavého a inspirujícího pohledu odborného uživatele služeb knihovny. Prvním hodnotitelem se stal doc. MUDr. Milan Špála, CSc.  z Ústavu vědeckých informací 1. LF UK v Praze a druhou hodnotitelkou byla naše dlouholetá kolegyně a spolupracovnice PhDr. Hana Kovalčuková z Fakultní nemocnice U sv. Anny v Brně. (Plné texty dvou posledně jmenovaných řečníků viz dále.)

U příležitosti vzpomínaného výročí byla rovněž zpracována  informační brožura Národní lékařská knihovna - informační centrum medicíny a vydána pod číslem ISBN 80-238-7621-X. Rezervní výtisky  mohou zájemci získat darem na adrese NLK, odd. vnější spolupráce a rozvoje. 

JM


 

 

Vzpomínky vděčného uživatele na Lékařskou knihovnu v Sokolské ulici v letech 1950 – 2001

 

Doc. MUDr.Milan Špála, CSc.*)

1. lékařská fakulta UK, Praha

 

Dámy a pánové, vážení přítomní!

  Je pro mne poctou, že se mohu dnes tohoto setkání nejen účastnit, ale i spolu s vámi se vrátit v duchu někam do zimního semestru 1950/1951, kdy jsem se zapsal na pražskou, tehdy ještě jedinou, lékařskou fakultu. Už ani nevím, kde tehdy ve Státní lékařské knihovně byl výpůjční protokol, ale vím zcela jistě, že záhy po imatrikualci jsem tam potkal báječného pana Krauchera.

A tím to mezi námi, to je mezi knihovnou a mnou, jako zvídavým medikem, vše začalo. Setkal jsem se zde se zvláštním přátelským prostředím a nebyl jsem z mediků jediný, kdo zde nacházel ke studiu doplňkové knihy, a to i anglické. Vzpomínám si zvlášť na „Color Atlas of Pathology“, který šel z ruky do ruky, zatímco česká skripta, vydaná péčí Spolku mediků, byla cyklostylovaná na hrubém papíře a bez ilustrací.

  Vzpomínám si velmi dobře i na čítárnu časopisů, kam jsem si vždy odskočil v pondělí navečer před schůzí Spolku lékařů a obdivně jsem vzhlížel k starším pánům doktorům – možná, že jim nebylo ani padesát – jak listují v časopisech.

Lékařská knihovna v Sokolské ulici hrála od dob první republiky vždy klíčovou roli ve vzdělávání českých lékařů, mediků i sester, což platí až dosud. Pomáhala rovněž zásadně překlenout čtyřicetiletý informační marasmus, který naši zemi po II. světové válce postihl. Gene Garfield si považuje za čest, že jeho úvahy v „Current Contents“ pomáhaly v době studené války udržovat kontakt mezi západní vědou a východním vazalským blokem. Lékařská knihovna, přes veškeré problémy, představovala však v tom směru doslova průlom v železné oponě pro volnou výměnu znalostí a názorů mezi českými lékaři a jejich šťastnějšími kolegy v ostatním svobodném světě. V jiných oborech, zvláště těch ideologicky orientovaných, to bylo nepochopitelné. Ale doktoři si díky tomu mohli udržet svůj dobrý světový odborný standard.

  Bylo by to jen nošením sov do Athén pokud bych zdůrazňoval tuto obecnou, kardinální a nezastupitelnou úlohu knihovny v národní kultuře a vzdělanosti, ale i v rozvoji světoobčanské nezávislosti a svobody uvažování. Možná, že někdy laxní postoj současné společnosti ke knihovnám a knihovníkům je jakousi podvědomou obavou před tímto intelektuálním dopadem volné dostupnosti a šíření informací.

Složil jsem hold knihovně, ale stejnou úctu bych chtěl projevit i těm, kdo této instituci vdechují skutečný život, zabezpečují cirkulaci informací, jejich výměnu mezi regály a netrpělivými, někdy i neuznalými čtenáři. Jsou to všechny ony, někdy bohužel pro čtenáře anonymní, knihovnice, dokumentátorky, rešeršérky, ale i řídící aparát. I když nás občas naštvou svou pedantérií obrážející výpůjční řád, počítačová a informační technologie s metodou čárových kódů a elektronických katalogů pomalu odstraňují i tyto někdy třecí plochy.

  Poděkoval jsem knihovně, důstojné to dámě, které myslím tak trochu arbitrárně přidělili ten věk 160 let. Ale ona se chová jako tajemná dáma Makropulos a v každé epoše své existence vždy dokáže získat nový a dané době odpovídající vzhled i temperament. Teď se mi jeví jako svébytná čtyřicetiletá žena, brilantně orientovaná v internetových informačních zdrojích a zdatně zápolící s přístupem k fultextovým časopisům. A samozřejmě zápolící i s penězi. Ale je to šikovné děvče, a chci věřit, že si s těmi pány, co o nich rozhodují, poradí. Vždyť jim může za to poskytnout cenné informace, jak předejít tloustnutí, plešatosti, ale i infarktu nebo ateroskleróze.

  Kolik že nás to bylo čtenářů, kteří se procházeli Lesesaalem s bibliotekáři v empirovém keiseroku a děsili se Bachova absolutismu? Kolik že to bylo čtenářů, kteří hltali první česky psané lékařské knihy a prožívali zrod české lékařské fakulty? Možná, že by nám o tom mohl vyprávět Eiseltův rod a dopočítali bychom se třeba, že to bylo takových pět až sedm lékařských generací, kdy mladí páni a mladé dámy po návštěvě fakultního pedela pana Slámy odcházeli do Karolina, aby zde přijali svůj vysněný diplom začínající vznešenými slovy „Summis auspiciis …“.

  Pradědové současných mediků, vzešlí z obrozeného českého národa a proživší I. světovou válku, by se možná divili, proč jsme v tom datování vzniku pražského lékařského knihovnictví nešli dál. Možná, že irští absolventi lékařských studií na Karlově učení třeba v Dublinu rádi vzpomínali na studia absolvovaná v Praze dávno před tím, třeba jen se skromnými policemi knih. Upozornili by tak na trvalé a dlouhodobé, ne jen německé, ale vskutku celoevropské vazby českých zemí.

  Myslím, že je vhodné zde skončit s tím, co bylo, a krátce pohlédnout vpřed. V dáli tedy vidím informační společnost, protkanou globální informační sítí a v ní spoustu virtuálních knihoven. Čtenáři, kteří se nám mezitím přeměnili v uživatele, sedí v poklidu domova před obrazovkou počítače, kamž jim Document Delivery Services posílají vyžádané články a oni zase do redakcí elektronických časopisů předávají články své, aby záhy v Českém lékařském citačním rejstříku, vydávaném Národní lékařskou knihovnou a Albertinou, objevili, kdo je vlastně čte a cituje. Ani nemusím tak mnoho snít, protože, sice ne do roka a do dne, ale do roku 2005 tyto všechny mé virtuální představy budou možná bohatě překonány. Informačně žijeme totiž v notném kalupu.

  Člověk a medicína, neúnavné paní doktorky a občas unavení páni doktoři, však budou stále se svými pacienty žít v kontaktu reálném, člověčím. A budou to jejich vlastní živá slova, jež jim budou komunikačním médiem. A jsem jist, že až je navštívíte v ordinaci, budou mít někde na stole určitě skutečnou knihu se založenými skutečnými stránkami, ne nějakými virtuálními „homepages“ nebo „web sites“. Zvláště pak ti starší kolegové budou mít nepochybně po ruce na nočním stolku místo dormifenu tištěný časopis a přál bych si, aby to byl takový 144. ročník opět již týdně vycházejícího ČLČ .

  Jsem erudicí lékař, ale celoživotní profesí patofyziolog a tudíž i trochu skeptik. Přesto však mé padesátileté vztahy s Národní lékařskou knihovnou a mnoha jejími knihovnicemi mě plně přesvědčily, že praktická i klinická medicína na straně jedné a lékařské knihovnické a informatické kruhy na straně druhé už dávno spolu v Praze uzavřely pevný svazek. A pokud se rozhodly v plné reálné i virtuální vitalitě slavit 160leté jubileum ausgerechnet dnes, přeji jim upřímně, aby si to spolu moc hezky prožily.

  Děkuji za pozornost.


NLK z pohledu regionální  lékařské knihovny

 

PhDr. Hana Kovalčuková

Fakultní nemocnice U sv. Anny, Brno

 

Vážení  a milí hosté, kolegové, milí spolupracovníci z NLK, milí oslavenci!

 Ve svém krátkém příspěvku se zmíním, jak vnímám jako zástupce regionální lékařské  knihovny  FN  v současné době NLK v rámci sítě veřejných informačních služeb ve zdravotnictví (VISZ). A předpokládám, že Váš pohled  a zkušenosti (mám na mysli mé regionální kolegy) se nebudou mnoho lišit od těch mých.  Pracuji v lékařském knihovnictví  po řadu let a musím s potěšením konstatovat, že NLK prošla v posledních letech velkými pozitivními změnami a má za sebou skutečně velký kus práce, který všichni vidíme a který se dotýká i těch nejnižších článků v síti lékařských knihoven. Je vůbec potěšitelnou skutečností a faktem, že naše síť vědecko-informačních pracovišť a lékařských odborných knihoven je nepřehlédnutelným, činorodým, fungujícím a spolupracujícím  subjektem  v čele s právě jubilující NLK.

      Období změn jsme začali pociťovat v NLK pod vedením NLK PhDr. O. Pinkasem. Zejména v posledním  tříletém období prokázala NLK  pod vedením ředitelky PhDr. Heleny Bouzkové vůči regionálním knihovnám v síti upřímnou vstřícnost. Z NLK vychází mnoho pomůcek, bez kterých by se nám špatně pracovalo.  Stalo  se  pro   nás  samozřejmostí  pružné vydávání již  6. ročníku  časopisu Lékařská knihovna,  plného aktualit, týkajících  se celé sítě VISZ. Barevná škála ročníků je toho v každé akreditované knihovně důkazem. Další samozřejmostí  se pro nás stalo např. pružné, rychlé vydávání Soupisu časopisů v ČR – nenahraditelná pomůcka, bez které bychom těžko participovali na meziknihovní výpůjční službě (MVS). Vyčerpávající informace o NLK získáme kdykoliv na velmi přehledných  WWW stránkách NLK, které regionální knihovny jistě ocení.

      Musíme si otevřeně přiznat, že NLK  má přece jenom trochu snazší přístup (že je tady v Praze jaksi ve středu dění) k  většímu množství lékařských informací, ke kterým se regionální knihovny obtížněji dostávají, ať již z důvodu finančních, či z důvodu nezastupitelného  postavení NLK, či z nedostatku vlastní aktivity. Tuto přednost si však NLK nenechává pro sebe,   ale  snaží  se nám takto získané informace předat,  zprostředkovat či jinou cestou zpřístupnit, např. realizací  projektu  MEDVIK,  tj. Medicínská virtuální knihovna – projekt LI, který se řeší do roku 2003 za podpory MŠMT ČR.

      A nyní konkrétněji. Dobře se nám vždy spolupracovalo s odd. doplňování fondu pod vedením dr. J. Veselé při koordinaci nákupu odborné literatury. Nadšeni jsme byli ze spolupráce s dr. Hůlovcovou (odd. souborné katalogy) při konzultacích povinného hlášení knižních přírůstků elektronickou cestou do souborného katalogu. A všem, kteří zpracovávají literaturu v AKS, tyto konzultace vřele doporučuji. Ostatně kolegyně z našeho regionu popisovanou  atmosféru  zažili na školení, které pro nás toto oddělení připravilo. Stejnou atmosféru mělo i školení, které pro nás připravila dr. Votípková s kolegyněmi z odd. bibliografie a katalogizace,  a sice školení o   katalogizaci AACR2. Jakákoliv konzultace a požadavek ze strany užívání tezauru MeSH nebyla pro tyto kolegyně na obtíž. Při organizacích těchto školení jsme měli možnost poznat Radku Římanovu z odd. vnitřních vztahů jako  schopnou organizátorku,  odbornici na svém místě. Nemohu opomenout  ochotu a vstřícnost rešeršního  odd. v čele s Mgr. Janou  Hercovou. Ve všech našich  dotazech a specifických požadavcích nám okamžitě vyšli vstříc.

V neustálém spojení jsme s odd. služeb čtenářům, na které se obracíme především se svými četnými požadavky o xerokopie článků. V neposlední řadě  jsme se  pracovně seznámili s trpělivým ing. Hřebejkem  z odd. automatizace. Kdo někdy odevzdával  povinné hlášení o publikační činnosti RIV (Registr informací o výsledcích státem podporovaného výzkumu),  ocení jeho pochopení a vstřícnost při spolupráci v hořícím termínu. V čilém kontaktu jsme s  Mgr. Janem  Musilem z odd. vnějších vztahů při sběru informací o síti, při zpracovávání  statistiky atd. I s Mgr. Cuřínovou, ved. Zdravotnického muzea, jsem se pracovně setkala. A sice, když jsem zjistila z hlediska  historie starší publikace v odpisových seznamech. Při všech odborných  konzultacích, dotazech a požadavcích vždy jsem se setkala s maximální odborností, ochotou, s příjemnou atmosférou.

      Nemohu opomenout také  mezinárodní aktivity NLK v EAHIL (Evropská asociace lékařských knihoven), kdy nám pomohla NLK spolu s Mgr. Potomkovou z Fakultní nemocnice Olomouc zprostředkovat své členství v této organizaci.

      Jako další neopomenutelnou činnost a pomoc regionům vidím v organizaci cyklu kontinuálního vzdělávání, jehož hlavním garantem je PhDr. Eva Lesenková z Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví, ale na kterém se NLK  rovněž podílí. Abych školení charakterizovala co nejstručněji a nejjednodušeji – je to o něčem a škoda pro toho, kdo se nezúčastní.

      Považuji za svou  povinnost využít této milé příležitosti, kdy se bilancuje, a vystoupit  zde s poděkováním NLK za všechny aktivity, které   pro nás v rámci sítě VISZ NLK udělala, dělá a doufám i nadále bude dělat, a popřát NLK hodně úspěchů v realizacích  odvážných projektů v oblasti vědeckých lékařských informací. A ještě dodám, že všechno úspěšné konání je závislé na kvalitních pracovnících, na dobrých lidech, které se pro práci v NLK podařilo získat a pro které nejsou regiony přítěží. 

 

 

PŮVODNÍ  PRÁCE

 

 

Rešeršní činnost na přelomu dvou tisíciletí

 

Mgr. Jana Hercová

Národní lékařská knihovna, Praha

 

(Předneseno při slavnostním setkání u příležitosti stošedesátileté historie lékařského knihovnictví v Praze dne 29.11.2001)

 

Rešeršní práce – tedy vyhledávání odkazů na dokumenty (a v řadě případů i samotných dokumentů v plném znění) -  se začala objevovat v tom okamžiku, kdy jednotlivec, v důsledku prudkého rozvoje určité vědní oblasti a s tím souvisejícím nárůstem literatury o něm, přestal být schopen tuto literaturu pravidelně sledovat. Odborníci určité specializace budou oponovat, že i dnes si mohou udržet přehled pravidelným sledováním vytypovaných titulů časopisů našich i zahraničních, kontakty s kolegy svého oboru a že tedy v podstatě tuto službu nepotřebují. Ale i jistě oni uvítají dobře zpracovanou rešerši v případě, kdy potřebují doplnit literaturu historickou, doplnit poznatky v těch oblastech, kde nemohou sledovat nejnovější trendy, popř. požádat o zpracování úvodní rešerše, pokud chtějí začít pracovat na něčem novém.

Zdrojem literatury v minulých dobách, před vznikem sekundárních zdrojů informací, byly hlavně knihovny. Na jejich fondy pak začaly navazovat bibliografie různého zaměření. Pro oblast medicíny je za nejstarší bibliografii zahraniční literatury považován Index medicus,  na jehož vzniku měl velkou zásluhu John Shaw Billings.

Tento muž se narodil v roce 1838 a vystudoval medicínu. Jako dvaadvacetiletý končil svá studia pojednáním „The surgical treatment of epilepsy“, které bylo uveřejněno v časopise Cincinnati Lancet and Observer. K této práci shromáždil literaturu od 51 autorů ze 44 časopisů, převážně britských a francouzských. Jen malá část byla dostupná v Cincinnati, ostatní získal poštou. Tato dnes běžná součást vědeckých pojednání byla v tehdejší době u studentů něčím zcela neobvyklým.  Po skončení studií se věnoval chirurgické praxi, ale jeho opravdová kariéra začala až rokem 1864, kdy začal pracovat v úřadu hlavního lékaře USA a dal si za úkol vybudovat velkou lékařskou knihovnu nejen pro armádu, ale pro celou zemi. Když v roce 1895 knihovnu opouštěl, měla 300 000 knihovních jednotek a patřila k nejlepším svého druhu na světě.

Na tuto činnost pak navázal se svým spolupracovníkem Dr. Robertem Fletcherem  a po sérii tištěných katalogů (Index-Cataloque), které se vždy opožďovaly za současným stavem, vydává poprvé v roce 1879 již výše zmiňovaný Index medicus.  Rešeršní oddělení Národní lékařské knihovny v Praze nemá ve svých fondech tento první historický svazek, ale vlastní hned sv. 2 z roku 1880.

Když se vrátíme zpět k domácí literatuře, najdeme ve fondech rešeršního oddělení NLK jako nejstarší dostupnou tištěnou bibliografii „Nosovský soupis z let 1901-1925“, který vydal Svaz knihkupců a nakladatelů v roce 1933.  O dalších bibliografiích, už zaměřených na lékařskou literaturu, hovoří předmluva z roku 1949 k Bibliographia medica čechoslovaca:

 

 

Index medicus z roku 1879 1

Opětovně se sice u nás ozývaly stesky nad tím, že nemáme své lékařské bibliografie, ale méně bylo již upřímných snah o toho nápravu. Byla to v prvních letech tohoto století vydávaná Semerádova Slovanská bibliografie lékařská a za léta 1932-1935 Hněvkovského Bibliographia medica cechoslovaca. Jinak ovšem máme  větší počet lékařských bibliografií dílčích, zachycujících československé publikace jistého oboru v jisté době; úplně je takto zpracována jen literatura otorhinolaryngologická, neurologicko-psychiatrická a kardiologická. Přehled o takovýchto dílčích bibliografiích přináší kniha Palivcova (Viktor Palivec: Lékařská bibliologie, Praha 1947 )…

V Časopise lékařů českých se také objevovalo současné písemnictví v rubrice „Bibliografie lékařských časopisů“.

Významným mezníkem se stává rok 1949, kdy poprvé vychází Bibliographia medica čechoslovaca autorů Svetozara Nevoleho a Karla Růžičky – a začíná tak 1.  ročníkem (zahrnuje literaturu z roku 1947)  systematicky zpracovávaná registrující bibliografie.

V mezinárodní oblasti se k Indexu medicu  (od 60. let v online podobě známém jako MEDLINE)  v těchto poválečných dobách přidává nový významný informační systém pro oblast lékařství a zdravotnictví. Jeho cílem je zajišťovat zpracování a šíření biomedicínských informací v celosvětovém měřítku. Byl založen v roce 1947 v Holandsku a dostal název Excerpta medica. Hlavním produktem až do roku 1968 byly oborově orientované referátové časopisy. Rokem 1969 se pak přešlo na distribuci pomocí magnetických pásek a báze získala název EMBASE.

Pro naše uživatele nastává zásadní změna v roce 1977, kdy se také Bibliographia medica čechoslovaca začíná zpracovávat automatizovaně, v té době na velkých sálových počítačích.

Dalším důležitým rokem je pak rok 1978, kdy se tehdejší Ústav vědeckých lékařských informací (předchůdce NLK) stává nositelem a provozovatelem magnetopáskové  rešeršní služby poskytované z databáze Excerpta Medica. Uživatelům bylo na základě pasivní licenční smlouvy se společností Elsevier Science Publishers umožněno získávat průběžné rešerše (SDI profily).

Přestože nástup automatizovaných služeb znamenal velký přínos pro uživatele, vývoj se nezastavil. Zpracování domácí i zahraniční literatury přecházelo postupně z velkých sálových počítačů a terminálů k osobní výpočetní technice, která dnes dokazuje, že malé rozměry neznamenají menší výkony, spíše naopak. Současnost je ve znamení velice výkonných serverů a počítačů se stále se zlepšujícími parametry a s nabídkou možností, o kterých se předcházejícím generacím uživatelů a rešeršérů ani nesnilo.

V současné době máme v rešeršním oddělení k dispozici tyto domácí zdroje:

• Bibliographia medica čechoslovaca (v komplexu BiblioMedica)

• Česká národní bibliografie (komplex bází)

• Slovenská národní bibliografie (komplex bází )

• Báze závěrečných grantových zpráv IGA

• Jmenné autority z oboru lékařství (AUP)

• Katalogy a báze NLK (program Aleph)

• Katalogy dalších domácích knihoven, včetně souborných

• Anopress – zdravotnictví v denním tisku

 

 

 

 

BMČ v programu Tornádo Albertiny icome Praha

 Báze AUP je souborem autorit NLK, osahující personální jména z oboru lékařství a zdravotnictví (osahuje osobnosti domácí i zahraniční působnosti). Báze je výbornou pomůckou při hledání informací o významných osobnostech. Kromě údajů o datu narození a úmrtí přináší v poli Ověření i citaci, kde je možno hledat další doplňující údaje.

Na poli zahraničních zdrojů máme rovněž v současné době bohatý výběr jak bibliografických bází, tak bází s návazností na plné texty.

MEDLINE             1966+

EMBASE               1988+

Web of Science   1980+   (včetně možnosti zjišťování citovanosti  a scientometrických parametrů v návazném zdroji Journal Citation Reports)

BIOSIS                   1997+

Cochrane Library    medicína založená na důkazech

OECD Health Date statistika

Health for All          statistika WHO

EIFL-Direct             plné texty

OVID Technologies plné texty

Science@Direct       plné texty

Springer Link          plné texty

ProQuest/PCI          plné texty

SERFILE                 informace o titulech časopisů

Velkým pokrokem rešeršní práce v současné době jsou nejen stále se zlepšující programy, ve kterých je možno cíleně vyhledat skutečně relevantní informaci, ale i přímé propojení do plných textů, které jsou dostupné díky konsorcionálním licencím.

Ukázka záznamu z databáze MEDLINE v programu WinSpirs firmy SilverPlatter:

TI:      "Glaucoma affecting each crystalline lens": a long-lost manuscript by Dr. William Mackenzie.

AU:     Mansfield, - D; Beaton, - J; Bennett, - H

AD:     Inverclyde Royal Hospital, Greenock, Scotland. gowa12@udcf.gla.ac.uk

SO:     Surv-Ophthalmol. 2000 May-Jun; 44(6): 527-33

FTXT:         ScienceDirect (tm)

JN:     Survey-of-ophthalmology

*LHM:         ABE233 - 96 97 98 00 01

BOD002 - 99 00 01

BOE203 - 94 95 96 97

KED002 - 96 97 98 99 00 01

ZIE201 - 92 94 95 96 97 98 99 00

IS:       0039-6257

PY:     2000

LA:     English

CP:     UNITED-STATES

AB:     Dr. William Mackenzie was one of the great pioneers of British ophthalmology in the 19th century. We present a newly-discovered manuscript in which Mackenzie described how he performed surgery for bilateral nuclear sclerosis of the lens, in 1842-1843. This case became the focus for a discussion of the nature of "cataract" and "glaucoma" in the fourth edition of Mackenzie's great work, A practical treatise on diseases of the eye. Mackenzie is generally remembered as a great compiler of knowledge, but the text Mackenzie built around this case shows him pursuing original arguments based on his own observation. This case report gives us a vignette of Mackenzie that illustrates aspects of Mackenzie's character and achievements in an intimate way, and it dramatizes in a lively manner how some of the most fundamental concepts in ophthalmology evolved.

MJME:        *Cataract-history; *Cataract-Extraction-history; *Glaucoma-history; *Lens,-Crystalline-pathology; *Manuscripts-history; *Ophthalmology-history

MIME:        Cataract-etiology; Glaucoma-complications; Great-Britain; History-of-Medicine,-18th-Cent.; History-of-Medicine,-19th-Cent.; Portraits-

Pro zjištění dostupnosti titulu časopisu je nutné sledovat pole LHM=Library Holdings Message, kde jsou zahrnuty údaje ze souborného katalogu lékařských zahraničních periodik, které jsou (popř. byly) odebírány v lékařských knihovnách v ČR a SR (údaje sbírá a katalog udržuje NLK Praha). Lokační značky (např. ABA008 označuje NLK Praha) informují o tom, která knihovna a v kterých letech hledaný titul odebírala. Pokud je údaj  i v poli FTXT, můžeme získat prokliknutím do příslušného nakladatelství i plný text ve formátu PDF (Adobe Acrobat) -  v tomto případě z nakladatelství Elsevier Science (při dodržení příslušných licenčních podmínek).

Velmi zajímavým zdrojem z oblasti „evidence-based medicine“ (medicíny založené na důkazech) je báze Cochrane Library (pojmenována podle profesora Archibalda Lemana Cochrane 1909-1988). Báze je tvořena čtyřmi částmi a jedna z nich „The Cochrane Database of Systematic Reviews“ -  přináší přehledy o výsledcích léčebné péče  a je v poslední době uváděna také jako jeden z časopiseckých titulů v bázi MEDLINE  (a pro odběratele této báze je vlastně plnotextovým zdrojem obohaceným o kritické hodnocení odborníků celého světa).

Vedle plnotextových zdrojů hrazených v rámci různých konsorcionálních přístupů je dnes již také část plných textů dostupná zdarma v rámci Internetu – k těmto zástupcům patří např. plné texty z nově vznikajícího archívu na adrese http://pubmedcentral.nih.gov, který je produktem National Center for Biotechnology Information v USA (National Library of Medicine).

K významným zdrojům vyhledávání informací patří v práci současného rešeršního pracovníka i využívání internetových zdrojů. Jsou to vytypované kvalitní a osvědčené internetové stránky, využívání vyhledávačů, jako jsou Google, AltaVista, Fast atd., zdravotnické portály naše i zahraniční.

Ke zdařilým českým internetovým portálům patří např. „Zdraví a zdravotnictví“, kde milovníka historie zaujme stále se rozrůstající soubor medailonků našich současných i minulých významných osobností z oblasti lékařství včetně fotografie.  

http://www.zdrav.cz/   Ukázka

Thomayer, Josef

Obor: vnitřní lékařství

·        23. 3. 1853 Trhanov

·        + 18. 10. 1927 Praha

Studia medicíny dokončil v roce 1876, poté absolvoval jednoroční vojenskou službu v posádkové nemocnici v Praze, byl demonstrátorem patologicko anatomického ústavu, praktickým lékařem. Od roku 1877 do 1879 působil jako operační elév chirurgické kliniky, do roku 1880 jako externista v ústavu choromyslných v Praze. Potom pracoval jako asistent české lékařské kliniky a podnikl studijní cesty do Paříže a Londýna. V roce 1883 habilitoval na české lékařské fakultě z vnitřního lékařství, mimořádným profesorem speciální patologie a terapie nemocí vnitřních se stal roku 1886, řádným profesorem pak v roce 1902. Od tohoto roku do roku 1921 byl přednostou II. lékařské (interní) kliniky. Byl první český internista, který interní lékařství stavěl na patologicko-anatomické a patologicko fyziologické základně. Je považován za tvůrce vědecké lékařské školy a také za prvního našeho neurologa. Učinil mnoho původních objevů, napsal mnoho vědeckých pojednání z celého interního oboru. Jako jeden z prvních se u nás zajímal i o bakteriologii. Mezi jeho významné žáky patřili např.: L. Syllaba, J. Pelnář a R. Vanýsek.

V roce 1888 založil “Sbírku přednášek a rozprav z oboru lékařského”, ze které později vznikla známá “Thomayerova sbírka”. Pojmenována je po něm i jedna z pražských nemocnic – Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze – Krči.  Od svých studentských let byl také literárně činný, psal beletrii pod pseudonymem R. E. Jamot. Mezi jeho přátele patřili např.: J. V. Sládek, Z. Winter, K. V. Rais, K. M. Čapek-Chod, A. Jirásek, M. Aleš, J. V. Myslbek

 

 

ZPRÁVY

 

 

Knihovna Endokrinologického ústavu v Praze aneb co se skrývá za siglou ABC 036

 

Mgr. Lenka Hrdounová

Endokrinologický ústav, Praha

 

„… a vchod je mezi Klášterní vinárnou a kostelem sv. Voršily!“ Těmito slovy naviguji návštěvníky knihovny, kteří k nám jdou poprvé a nevědí, že Endokrinologický ústav sídlí v barokní budově části kláštera Římské unie sv. Voršily. Tyto prostory ústav získal při svém založení v roce 1957 (tenkrát ještě jako Výzkumný ústav endokrinologický). V příštím roce bude tedy ústav slavit 45. výročí svého  trvání. Téměř současně s ním byla založena knihovna, umístěná v bývalém refektáři kláštera, vyzdobeném štukovým stropem a s deskovými malbami na stěnách.

  Činnost knihovny se mění s rozvojem nových informačních technologií a s požadavky, které na ni klade odborná veřejnost. Své služby poskytuje vědeckým pracovníkům a lékařům ústavu, sestrám, atestantům, soukromým lékařům, učitelům a studentům lékařských fakult, pacientům s endokrinologickými chorobami, lékařským knihovnám v regionu i mimo region, spolupracujeme i s nelékařskými knihovnami.  V roce 1995 knihovna splnila podmínky akreditace do sítě veřejných informačních služeb ve zdravotnictví a od té doby tuto akreditaci každoročně obhajuje. V knihovně pracuje jedna pracovnice vysokoškolsky vzdělaná v oboru a na částečný úvazek jedna středoškolačka v reprografickém oddělení.

  Knihovna na základě akreditace poskytuje klasické knihovnicko-informační služby: absenční a prezenční výpůjčky, zajišťuje meziknihovní i mezinárodní výpůjční služby, knihovnám, které mají zájem, poskytuje službu RIOS,  spolupracuje s  NLK v  zajišťování separátů  z  titulů nedostupných v ČR službou JASON a  zpracování rešerší.  Reprografické služby poskytuje knihovna celému ústavu.

Z referenčních služeb  poskytuje informace o přírůstcích knihovního fondu,  informuje  o dostupnosti informačních pramenů v ČR (www přístup do katalogů knihoven), zveřejňuje soupis impact factorů asi stovky časopisů z endokrinologie, diabetologie, nukleární medicíny, klinické biochemie a interny.

Jako speciální službu, a v poslední době hojně využívanou, je třeba zmínit evidenci publikační činnosti zaměstnanců ústavu, její zpracování pro MZ ČR a uchovávání kopií separátů.

  Akviziční politika  při nákupu monografií se řídí požadavky řešitelů grantů  (cca 9 grantových úkolů ročně),  při objednávání periodik se snažíme udržet kmenový fond časopisů.. Vždyť z 19 námi odebíraných  zahraničních periodik  je jich  6 unikátních (Thyroid, Journal of Steroid Biochemistry and Molecular Biology, Steroids, Journal of Endocrinological Investigation, Journal of Autoimmunity, Trends in Endocrinology and Metabolism), další 2 kromě naší knihovny odebírá pouze 1 další knihovna v republice. Přestože jen za  předplatné zahraničních časopisů jsme zaplatili  přes 460 000 Kč, dotace MZ ČR na rok  2001 činila pouhých  200 000 Kč a knihovna ji obdržela až začátkem listopadu 2001. O to víc je třeba ocenit finanční pomoc České endokrinologické společnosti ČLS JEP, která nám hradí  předplatné dvou zahraničních  endokrinologických časopisů.

  Knihy jsou zpracovávány v automatizovaném knihovním systému KP - Sys, který je v knihovně od r. 1997. K dnešnímu dni je takto zpracován celý knižní fond. Knihovna má jeden počítač s tiskárnou, standardní vybavení programy,  možnost práce na Internetu. Reprografické oddělení je vybaveno dvěma kopírkami.

  Takto se tedy snažíme naplnit krédo veřejných informačních služeb ve zdravotnictví: “…služby na podporu veřejného zdraví poskytovat včas, podle potřeb a požadavků, bez politických, administrativních, či organizačních bariér“. Do jaké míry se nám to daří, posoudí nejlépe uživatelé našich služeb.

 

 

 

Informace z Lékařské knihovny  Masarykovy nemocnice  v Ústí nad Labem

 

Mgr. Zuzana Vojáčková

Masarykova nemocnice, Ústí nad Labem

 

Rok 2001 byl pro Lékařskou knihovnu Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem rokem  velkých  změn. Po letech očekávání a příprav se knihovna  přestěhovala do nového  areálu nemocnice na Severní Terase, a to  do  5. patra komplementu s krásným výhledem na Krušné hory a České středohoří.

Zároveň  došlo k dalším významným  změnám – Masarykova nemocnice přešla  1. října 2001 pod nového zřizovatele – Ústecký region a vnitřní organizační změnou  spadá  nyní lékařská knihovna    pod  vedoucího  Centra informačních systémů MN.

V  knihovně pracuje již léta  stabilně  6 zaměstnanců -   4 knihovnice, 1 fotografka a 1 reprografka. K uživatelům knihovny patří především odborníci z řad MN a dále studenti  University J. E. Purkyně, Střední a  Vyšší zdravotnické školy v ÚL , zaměstnanci  ústecké Krajské hygienické stanice, privátní lékaři atd. Spektrum služeb je v rozsahu  od  služeb základních  až po nadstandardní.

Knihovna je v rámci interní sítě propojena s více jak 800 počítači  celé   nemocnice, čímž došlo částečně k posunu ve službách . Mnoho požadavků je zadáváno   elektronickou cestou, ať již jde o požadavky na grafické služby,  MVS, fotokopie nebo  rešerše  - a také výsledky rešerší  mají v 95 % opět formu  elektronického  souboru.

Ve spolupráci s Centrem informačních sítí MN byla vytvořena provizorní, ale funkční internetová a intranetová www stránka knihovny. Na internetových stránkách www.mnul.cz  nabízíme online katalog knih systému Rapid Library  http://knihovna.mnul.cz/cgi-bin/rl_entry,  seznam odebíraných časopisů  za  posledních 10 letech a elektronickou žádanku MVS. Retrokatalogizaci fondu, která v této souvislosti  probíhá,  provádí  pod odborným dozorem „civilkář“, takže vše probíhá poměrně rychle a hladce. V současné době je  zpracováno téměř 75 % fondu. Knihy jsou zároveň opatřovány čárovým kódem a v letošním roce bychom  chtěli  zkušebně  zahájit  automatizovaný výpůjční protokol .

Na intranetových stránkách je pro zaměstnance nemocnice k dispozici řada  URL adres pro vstup do BD související s naším členstvím v konzorciích  OVID, EIFL Direct, PROQUEST/PCI a  SPRINGER;  do  plných textů časopisů a knih,  ať už  jako souběh předplatného tištěné verze, nebo jako výsledek našeho mapování medicínských zdrojů na Internetu. Vzhled  a náplň stránek  je teď jednou z priorit knihovny – musíme dohnat čas,  o který nás připravilo  stěhování.

Novinkou je zakoupení skeneru, který  umožňuje v případě dostupnosti titulu okamžité odeslání kopie článku elektronickou cestou přímo žadateli do jeho PC –  což  můžete  využít i pro Vaše požadavky MVS. A další novinkou je CD server pro sdílení nejrůznějších informačních zdrojů a materiálů  na CD nosičích v rámci sítě MN, regionu nebo třeba i  republiky.

Knihovna vlastní BD Medline na CD s retrospektivou od roku 1982, BD BiblioMedica  na CD a BD Profidata na CD – což je plnotextová BD zdravotnické legislativy s možností vyhledávání na základě  jednotlivých slov textu.

Z dalších služeb bych  jmenovala zprostředkovávání  živého vysílání satelitních  přenosů odborných medicínských  pořadů z  EuroTransMed. Pořady  zároveň natáčíme a po určitou dobu archivujeme  -  ve studovně je pro tuto příležitost k dispozici  TV a videopřehrávač.

Ještě bych chtěla zmínit  služby grafické, které mají vysokou úroveň  a  které byly  námi  dosud nezaslouženě opomíjeny. Poskytujeme je jako podporu pro prezentaci   lékařů,  sester a ostatních odborníků především  MN, ale máme řadu uživatelů z celého regionu.  Pro potřeby jejich  publikační a přednáškové činnosti  vytváří fotografka  všechny formy obrazové dokumentace.  Snímání RTG a CT snímků, pořizování záběrů vyšetřovacích a léčebných postupů, chirurgických výkonů, pacientů, nástrojů, přístrojů, a to na operačních sálech u lůžek pacientů, nebo v ateliéru se speciálním osvětlením.

V programu PhotoShop a Power Point je možné na základě rukopisných předloh,  z videozáznamů, z CD, případně z elektronicky dodaného materiálu vytvářet grafy, schemata, tabulky atd. Konečný výsledek může mít podle požadavku formu  tisku, fotografie, diapozitivu, diskety nebo  CD nosiče. Fotografka pracuje v síťovém prostředí a  má k dispozici techniku, jako je  např.  digitální fotoaparát, skener s možností  použití i pro RTG snímky a  Polaroid jako výstupní zařízení  z PC  na fotomateriál  (kinofilm   nebo diafilm).

Přestěhováním  přišla knihovna  o světlé, velké skladovací prostory. Sklad máme nyní  menší (100 m2),  ale tím, že je  vybavený pojízdnými  kompaktními regály,  je kapacita dostačující. Získali jsme ale   zase o něco větší prostory „veřejné“, což nám umožnilo zařadit větší počet  knih  a časopisů do volného výběru.  Čítárna s volným výběrem má 105 m2. Ve výpůjčním prostoru je pro uživatele  počítač  s   katalogem  a 1 PC s přístupem na Internet. Studovna (60 m2)  byla v září,  v době slavnostního otevření  vybavena  3 PC s přístupem na Internet,  nyní se již můžeme pochlubit 9 PC. Někomu to může připadat málo, ale  vzhledem k husté intranetové síti  MN je  to pro nás naprosto dostačující.

Ze školících  akcí, které jsme pro naše uživatele v letošním roce  realizovali, bych  jmenovala tu nejrozsáhlejší -  seminář s obrazovou  prezentací na téma „ Internetové zdroje pro medicínu“, která byla zároveň přenášena  intranetovou sítí MN, takže kromě asi 40 přítomných ji mohli sledovat další posluchači  na svých počítačích.

Knihovna Masarykovy nemocnice má dlouholetou tradici. Vznikla v roce 1956,  takže  letos  slaví 45 let své existence. Nyní jsme v napjatém  očekávání věcí příštích a jen doufáme, že    změny, kterými nemocnice a tím i  knihovna letos prošla a prochází,  nebudou znamenat její stagnaci nebo dokonce krok zpátky.

Všechny Vás srdečně zveme na návštěvu, přijeďte se podívat.

 

Středisko vědeckých informací Baťovy nemocnice

 

Mgr. Jindřiška Šindlerová

Baťova nemocnice, Zlín

 

  Středisko vědeckých informací (dále knihovna) je vzdělávacím zařízením Baťovy nemocnice Zlín. Působí však zároveň i jako knihovnické a informační pracoviště pro oblast lékařství a zdravotnictví v celém Zlínském regionu. Mezi našich cca 900 uživatelů patří lékaři, sestry a ostatní zaměstnanci Baťovy nemocnice, lékaři nemocnice Atlas, nemocnice Slavičín, Okresního střediska zdravotnické záchranné služby, Krajské hygienické stanice, zaměstnanci Dětského centra, Lázní Luhačovice, Charity Zlín a Charity Otrokovice, azylového domu pro matky s dětmi, domovů důchodců, lékaři privátní, studenti a pedagogové VŠ, VOŠ a SŠ, medici (od r. 1993 je BN centrem LF MU pro praktickou výuku studentů v klinických oborech) a ostatní odborná zdravotnická veřejnost.

  Finanční prostředky na mzdy a nákup informačních zdrojů poskytuje Okresní úřad ve Zlíně a finanční prostředky na provoz Baťova nemocnice Zlín. Od roku 1995 se knihovna každoročně akredituje a získává osvědčení pro poskytování veřejných informačních služeb ve zdravotnictví. S přechodem na nové krajské uspořádání se připravuje na převzetí funkcí regionálního centra pro knihovny nemocnic nově vzniklého Zlínského kraje.

  Knihovna se od r. 1989 již dvakrát přestěhovala. V současnosti je umístěna na jednom z pavilónů nemocnice, který má celý k dispozici. Je zde půjčovna, studovna a sklad knihovního fondu, který je zpřístupněn formou volného výběru, dále místnost s videotechnikou, místnost určená pro vyhledávání na Internetu a tři pracovny. Po posledním stěhování v roce 1995 byly zrušeny dílčí knihovny na jednotlivých odděleních nemocnice a fond byl stažen do knihovny.

  V současnosti pracují v knihovně tři pracovnice, z toho jedna s vysokoškolským vzděláním, a dvě se středoškolským vzděláním a dva muže na civilní službě. Účastí na školeních a odborných a vzdělávacích akcích a samostudiem se snažíme o další vzdělávání.

  Knihovna zajišťuje získávání, zpracování, uchování a zpřístupňování odborných lékařských informací. Zároveň zajišťuje i veškerou potřebnou odbornou literaturu pro útvar ekonomický, personální a PaM, právní, provozně-technický a informačních systémů. Knihovní fond o velikosti cca 17 000 knihovních jednotek je budován od r. 1959. Tvoří jej odborné monografie převážně biomedicínského zaměření, skripta, učebnice, audiovizuální dokumenty. Průměrný přírůstek je cca 800 knih ročně. V roce 2000 byla provedena obsahová prověrka celého fondu a bylo vyřazeno 4281 zastaralých a poškozených knih.

  Knihovna poskytuje svým uživatelům veškeré knihovnické a informační služby. Informační materiály jsou dostupné formou prezenčních a absenčních výpůjček. V roce 2000 bylo uživatelům poskytnuto cca 11 000 výpůjček, v rámci MVS cca 400 výpůjček a 5 výpůjček MMVS. V minulém roce do knihovny docházelo 286 titulů českých periodik a 33 titulů zahraničních periodik (včetně slovenských). Rozsáhlé jsou cirkulační služby, a to jak časopisů vlastních, tak časopisů cirkulovaných z ostatních knihoven. Nová čísla časopisů jsou vystavena po dobu 14 dnů a nové přírůstky knih po dobu jednoho měsíce ve studovně, kde je umístěn i malý příruční fond. Rešeršní služby poskytujeme na vyžádání ze zakoupených databází BiblioMedica, Medline a ČNB na CD-ROM. V roce 2001 jsme zpracovali 146 jednorázových rešerší a 48 průběžných rešerší. V databázi BiblioMedica si mohou uživatelé vyhledávat sami na dvou počítačích. Knihovna je již několik let připojena k internetové síti, jejímž prostřednictvím získala přístup k mnoha cenným vnějším informačním zdrojům. Mezi ně patří on-line přístup k databázím, získaným v rámci národních a konsorciálních licencí (PROQUEST/PCI, EIFL direct, SPRINGER-LINK), které jsou dostupné jak z počítačů knihovny, tak ze všech počítačů nemocniční sítě, připojených na Internet. Internet významně urychlil a zjednodušil knihovnickou práci, zvláště při ověřování dostupnosti informačních zdrojů a poskytování meziknihovní výpůjční služby. Zároveň nám i umožnil částečné zajišťování plných textů časopiseckých článků.

  Pro zpracování knihovnických agend je od r. 1994 používán automatizovaný knihovnický software Rapid Library - výměnný formát, který bude v dohledné době vyměněn za software Clavius. Software je zatím provozován pouze na jednom počítači. Elektronický katalog (cca 6000 knih od roku 1995) je dostupný pouze v pracovně referentky, v jejíž pracovní náplni jsou agendy akvizice a katalogizace. V knihovně je vybudována počítačová síť. Získáme-li potřebné finanční prostředky na nákup serveru, bude zprovozněna a elektronický katalog bude vystaven i na Intranetu nemocnice a Internetu. Připravujeme se na retrokatalogizaci staršího fondu a výhledově uvažujeme i o automatizaci agendy akvizice a výpůjčního protokolu.

  Při zajišťování služeb naše knihovna spolupracuje s desítkami knihoven. Nejčastěji se se svými požadavky obracíme na Národní lékařskou knihovnu (MVS, JASON, reprografické služby), knihovny brněnské, olomoucké a ostravské, knihovny nemocnic JM kraje, ale i státní vědecké knihovny a mnohé knihovny další. Svými záznamy přispíváme jak do souborného katalogu zahraničních monografií, tak do souborného katalogu zahraničních periodik.

  Knihovna propaguje své služby ve Zpravodaji Baťovy nemocnice a formou měsíčního rozesílání nových přírůstků knih. Základní informace o knihovně jsou vystaveny na www stránkách Baťovy nemocnice. Postupně bychom je chtěli doplnit a rozšířit.

  Do budoucna bychom rádi zautomatizovali knihovnické agendy a zkvalitnili své služby tak, aby to odpovídalo současným požadavkům na poskytování moderních informačních služeb.

 

 


KONFERENCE - SEMINÁŘE

 

Výzva k účasti na aktivitách 5. ročníku akce Březen - měsíc Internetu (BMI)
 

Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR se obrací na knihovny a jejich pracovníky s vyzvou k účasti na aktivitách 5. ročníku akce Březen - měsíc Internetu (BMI), kterou v roce 2002 opět vyhlašuje a organizuje sdruženi BMI pod ústředním heslem "Internet pro každého". Stejně jako v loňském roce využijeme motto:

Do knihovny na Internet - po Internetu do knihovny:

http://www.nkp.cz/o_knihovnach/konsorcia/skip/BMI2002.htm

BMI nabízí mediální podporu aktivit knihoven prostřednictvím svých mediálních partnerů a ostatních medií tiskovými zprávami na svém serveru.

Doporučujeme orientovat akce na následující témata:

Knihovny jako garant rovnoprávného přístupu občanů k informacím a informačním sítím 

Nabídka informačních zdrojů z oblasti statní správy a samosprávy prostřednictvím webových stránek knihoven, zprostředkování kontaktu na představitele statní správy a samosprávy

Výsledky programu VISK - Veřejné informační služby knihoven

Kvalifikovaná podpora uživatelů při seznámení se s Internetem a jeho využívání v knihovnách

Zpřístupnění služeb knihoven prostřednictvím webových stránek

Služby knihoven pro různé sociální skupiny - děti, mládež, senioři, tělesně a zdravotně postiženi apod.

Prezentace a propagace služeb knihoven na bázi elektronických informačních zdrojů různým skupinám uživatelů pro potřebu vzdělávání, výzkumu a vývoje i zájmových aktivit.

Veškeré akce, které v rámci BMI budete uskutečňovat, přihlaste co nejdříve pomocí registračního formuláře na stránce:

  http://www.stk.cz/~svoboda/BMI/BMI_2002.html.

Informace o vašich akcích se stanou součástí přehledu aktivit knihoven k BMI, který vyjde jako zvláštní příloha Hospodářských novin v první polovině února. Pokud máte zájem být zahrnuti do tohoto přehledu, zaregistrujte své akce nejpozději do 25. ledna 2002.

Na webovské stránce BMI budou postupně zveřejňovány aktuální informace a přehledy všech akcí. Pokud je pro vás obtížné v tak krátké době vymyslet zcela originální a novou akci, využijte pro inspiraci přehled aktivit knihoven k BMI

 http://www.nkp.cz/o_knihovnach/konsorcia/skip/BMI2002Prikl.htm

 nebo se podívejte na akce pořádané v roce 2001

 http://www.nkp.cz/o_knihovnach/konsorcia/skip/BMI20010.htm.

 Mějte na paměti, ze BMI je především mediální akce orientovaná na nejširší veřejnost, pro knihovny proto znamená zcela mimořádnou příležitost pro obsazení nabízeného prostoru i v renomovaných mediích.

V únoru zpřístupní časopis IKAROS formulář pro zasílání tiskových zpráv o připravovaných a uskutečněných akcích. Připravujeme také opět soutěž o nejlepší webové stránky a další společné aktivity. V dětských odděleních také vypukne Noc s Andersenem.

Vít Richter, Národní knihovna ČR, Klementinum 190, tel. 02/21663338, fax 02/21663175,  email: vit.richter@nkp.cz,  www.nkp.cz

 

 

Pozvánka na seminář

 

Seminář Elektronická komunikace - 3. část se koná dne 14. 2. 2002 v IPVZ v budově hotelu ILF - Budějovická 15, Praha 4.

Zájemci o účast na semináři mohou poslat přihlášku na webovou stránku IPVZ: www.IPVZ.cz  (školící akce) nejpozději do 1. 2. 2002.

 

Knihovnická dílna 2002

 

Sekce veřejných knihoven SKIP oznamuje všem zájemcům a pravidelným účastníkům Knihovnické dílny, že toto profesní setkání se v roce 2002 uskuteční sice opět v Městské knihovně v Praze, ale v pozdějším termínu než je obvykle.

Knihovnická dílna se bude konat ve dnech 22. - 23. května 2002. Podrobnosti budou včas zveřejněny.

Kontakt: Milena Kodýmová, předsedkyně sekce

Městská knihovna,  Jarošovská 252/II,  377 02 Jindřichův Hradec  

mkodymova@knih-jh.cz, management@knih-jh.cz, info@knih-jh.cz

Tel: 0331/361573, 0331/361574, 0331/361575

Fax: 0331/361575

 

 

INFORUM 2002

 

INFORUM 2002 - 8. konference o profesionálních informačních zdrojích

Již 8. ročník konference zaměřené na profesionální informační zdroje a jejich využití v knihovnách, akademických institucích, zdravotnictví, výuce, obchodu a podnikání.

Pořadatel: Albertina icome Praha s.r.o. a Vysoká škola ekonomická v Praze
Místo konání: Nová aula VŠE, Praha 3, nám. W. Churchilla
Termín konání: 21. - 23.  5. 2002
Počet účastníků: cca 550
Kontakt: http://www.inforum.cz/,

Albertina icome Praha s.r.o., Štěpánská 16, 110 00 Praha 1, tel. 02 2223 1212, fax: 02 2223 1313, e-mail: aip@aip.cz

 

 

MEDSOFT ´2002

 

Český svaz vědeckotechnických společností, Česká vědeckotechnická společnost pro aplikovanou kybernetiku a informatiku,  Pobočka vědeckotechnické společnosti při 1. LF UK, TECH-MARKET Praha, v odborné spolupráci  s Českou společností zdravotnické informatiky a vědeckých informací ČLS JEP a odborem informatiky Ministerstva zdravotnictví ČR  pořádají

Seminář tvůrců a uživatelů softwaru pro zdravotnictví

Přehledové vyžádané přednášky:

- Aktuální otázky využívání zdravotnických informačních zdrojů

- Národní zdravotnické registry              

- Současný stav a možnosti elektronické dokumentace

- Datový standard pro přenos dat mezi informačními systémy      zdravotnických zařízení

- Telemedicína

Odborná sekce (doporučená témata):

- Doplňující sdělení k přehledovým přednáškám

- Zkušenosti z provozu NIS

- Biofyzika a lékařské přístroje řízené počítačem

- Výuka a vzdělávání, výukový software

- Prezentace grantových  projektů v oboru lékařské informatiky

 

Organizační informace

MEDSOFT ´2002 se koná 16. a 17. dubna 2002 v hotelu Amber - Černigov, Hradec Králové              

V únoru 2002 bude vydána 2. informace s odbornými, organizačními informacemi a přihláškou k účasti.

Registrační poplatek (vč. sborníku příspěvků) je předběžně stanoven na 1100.- Kč (pro členy ČS ZIVI a studenty bude poplatek snížen).

Ubytování účastníků je zajištěno v hotelu Amber - Černigov.

 

Kontaktní adresa:

TECH - MARKET, Ing. Jiří Král

Hodkovická 115, 142 00  Praha 4

tel./fax: (02) 4171 9978, e-mail: techmark@ms.anet.cz


MEDSOFT ´2002

PŘIHLÁŠKA PŘÍSPĚVKU

PŘEDBĚŽNÁ  PŘIHLÁŠKA  úČASTI

 

Jméno, příjmení, titul ....................................................................................

 

Pracoviště .......................................................................................................

 

Adresa pracoviště ...........................................................................................

(vč. PSČ)

Tel. ................................................. Fax ........................................................

 

e-mail ...........................................................................

 

Název příspěvku

 

 

Spoluautor .....................................................................................................

 

Datum ........................................ Podpis........................................................

 

Pokud nechcete přihlásit příspěvek do programu semináře, ale chcete si zajistit zaslání 2. informace s přihláškou k účasti, odešlete přihlášku také a proškrtněte Název příspěvku.



*)Doc. MUDr. Milan Špála, CSc., 1956-1995 pracovník Ústavu patologické fyziologie První lékařské fakulty Univerzity Karlovy a od roku 1996 dosud na téže fakultě pracovník Ústavu vědeckých informací. Současná adresa: 128 52 Praha 2, U nemocnice 4, e-mail: milan.spala@lf1.cuni.cz