AKTUALITY  NLK

Mezinárodní meziknihovní výpůjční služba

Alena Štiborová

Národní lékařská knihovna, Praha

 

Mezinárodní meziknihovní výpůjční služba (MMVS) obstarává informační materiály z oblasti lékařství a biomedicíny formou výpůjček ze zahraničí, popřípadě kopií materiálů, které nejsou dostupné službou JASON.

Cena výpůjčky ze zahraniční knihovny činí 300,- Kč, při dodání kopie článku nebo části materiálu 120,- Kč do 100 stran, nad 101 stran cena činí 220,- Kč. Platbu lze uskutečnit paragonem, fakturou nebo složenkou.

 Požadavky jsou přijímány:

a)  na formuláři MMVS – přímo na pracovišti NLK,

b) prostřednictvím e-mailu na adrese: stiborov@nlk.cz  nebo žádanky vystavené na adrese: www.nlk.cz - objednávky služeb. (Objednávka kopií lékařských článků nedostupných v ČR a Objednávka publikací ze zahraničí, http://www.nlk.cz/online/online.php).

Na každé žádance může být uplatněn pouze jeden požadavek.

Na žádance musí být uvedeny přesné bibliografické údaje identifikující žádaný dokument.

Doporučujeme uvádět pramen citace se všemi bibliografickými údaji, nejvhodnější je přiložit kopii citovaného pramene. Je–li dokument žádán na základě záznamu z některé báze dat, doporučujeme přiložit kopii záznamu

- údaj o žadateli,

- datum odeslání žádanky a termín, do kdy je žádanka aktuální – doba vyřízení je stanovena na 4 měsíce od podání žádanky,

- informace o  žádající instituci se jménem koncového uživatele.

Výpůjčka pro jednotlivého uživatele je pouze prezenční, institucím a knihovnám lze publikaci zaslat na omezeně krátkou lhůtu, pražské knihovny jsou povinny  publikace vyzvednout osobně pověřeným zástupcem s razítkem knihovny, kterým bude potvrzen výpůjční lístek.

 Výpůjční lhůtu si určuje zahraniční knihovna a  je nezbytně nutné ji dodržet. Prodloužení výpůjční lhůty se stanoví podle instrukcí zahraniční knihovny a je možné lhůtu neprodloužit. Za každý jeden den nedodržené výpůjční lhůty účtuje NLK poplatek 50,- Kč.

Publikace, určená zahraniční knihovnou k prezenčnímu studiu, může být půjčena pouze do výpůjčního protokolu knih v Sokolské 54 v 1. patře.

Ztrátu, poškození nebo zničení dokumentu je uživatel povinen neprodleně hlásit NLK a má povinnost nahradit škodu ve stanovené lhůtě. Náhradu si stanoví zasílající zahraniční knihovna - může se jednat o náhradu formou zakoupení nové publikace, popř. adekvátní částka v zahraniční měně, přepočtená na koruny.

 Dokumenty opatřené ze zahraničí jsou určeny pouze pro vědecké a studijní účely uživatelů a nesmějí být rozmnožovány ani používány ke komerčním účelům. V případě objednávky pro instituci je třeba doložit, že se jedná o objednávku pro konkrétního uživatele  (autorský zákon č. 121/2000 Sb., oddíl 2,  Volné užití, § 30).

Kontakt: Alena Štiborová,  tel 296 335 915,  < stiborov@nlk.cz>.

Změny výpůjčních služeb NLK

Od 1. 6. do 30. 9. 2002 bude z technických důvodů uzavřen výpůjční protokol monografií v Sokolské 54. Knihy však bude možné vracet ve výpůjčním protokolu časopisů v Sokolské 31. Případné další změny budou včas oznámeny.

Evidence pracovišť VISZ

V oddělení vnější spolupráce a rozvoje NLK je vytvářena elektronická databáze EVIDENCE VISZ na základě vyplňovaného formuláře, který byl všem organizacím, které evidují knihovnu (středisko vědeckých informací) se zaměřením na medicínskou literaturu, rozeslán elektronickou poštou. Databáze je vytvářena v programu excel.

Databáze obsahuje až 200 faktografických údajů o každé jednotlivé knihovně. Všechny údaje budou průběžně, a jednou za rok jednorázově aktualizovány. Jejich profesní využití bude mnohostranné. Zejména budou sloužit pro interní potřebu NLK, Ministerstva zdravotnictví ČR, popř. Národní knihovny ČR.  Vybrané informace však budou k dispozici všem pracovištím, která svými údaji do databáze přispějí. Ze získaných informací budou rovněž zpracovávány jak souhrnné, tak analytické zprávy a podle potřeby zveřejňovány v Lékařské knihovně. Neposledním účelem databáze bude poskytování vzájemných informací pro rozvoj jednotlivých pracovišť, navazování spolupráce a získávání inspirací pro vlastní činnost.

Kontaktní adresa: < musil@nlk.cz >, tel. 02/9633 5949.

JM


Internet ve státní správě a samosprávě

Hradec Králové: 25. 3. – 26. 3. 2002

< http://www.isss.cz/ >

 

Radka Římanová

Národní lékařská knihovna, Praha

 

Již popáté byla pořádána konference Internet ve státní správě a samosprávě v březnu. Přídomek tohoto měsíce se v posledních letech změnil z měsíce knihy na měsíc internetu. V uplynulých dvou ročnících byla problematice internetu ve veřejných knihovnách věnována samostatná sekce, v letošním roce již byl knihovnám věnován pouze jeden příspěvek (Kudláček, A. – Richter, V.: Kultura on-line a Veřejně přístupný internet v knihovnách). Problematiky zdravotnictví se dotkly příspěvky R. Pappa: Projekt zdravotnictví on-line a P. Hrdličky: Sdílení zdravotnických informací – IZIP. Příspěvky byly uveřejněny ve sborníku z konference. Na internetové prezentaci  je  sborník příspěvků přístupný pouze v pdf formátu, který neumožňuje rychlé získání textu konkrétního příspěvku. Tištěný sborník je uložen v příruční knihovně oddělení vnitřního rozvoje a spolupráce  NLK a je možné požádat o kopii vybraných příspěvků (e-mail: nml@nlk.cz).

Oficiálně neměla konference žádné ústřední téma. Vystavovatelé prezentovali nejčastěji prostředky, které pomáhají správním úřadům naplňovat zákon č. 106/1999 Sb. o poskytování informací. Problematika byla  shrnována termínem e-government  nebo on-line státní správa. Za ní se skrývá vývoj a nabídka software pro zprovoznění informačních kiosků, redakční systémy pro snadnou tvorbu internetových prezentací, programové vybavení elektronických podatelen, systémy čipových karet apod. Významnou událostí, která mohla být na konferenci představena, bylo poskytnutí certifikace prvnímu českému poskytovateli licencí elektronického podpisu. Úřad na ochranu osobních údajů poskytl osvědčení  18. března  2002 První certifikační autoritě, a.s., dceřiné společnosti PVT, a.s. http://www.ica.cz. Tento právní akt je významným krokem k realizaci zákona č. 227/2000 Sb. o elektronickém podpisu. Nyní již může skutečně elektronický podpis  zrovnoprávnit elektronické dokumenty   s těmi, které bylo dosud možné předávat a zasílat pouze v papírové podobě. Svou připravenost na tyto způsoby komunikace prezentovalo např. Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR,  Ministerstvo financí ČR  a zástupci bank.  Nadále však existují legislativní otazníky nad využíváním takové formy komunikace. Na konferenci byla položena otázka, zda elektronické dokumenty opatřené autorizovaným podpisem opravdu nahrazují vždy podání dokumentu, tam, kde je v liteře zákona výslovně uvedeno „písemně“. 

Posluchači byly hojně navštíveny diskusní bloky se zástupci vlády a parlamentu ČR. Konference se aktivně zúčastnili poslanci K. Březina, V. Mlynář, M. Beneš, V. Exner, P. Severa, I. Pilip, C. Svoboda  a další. Bohužel však právě politikům je nejvlastnější umění nekonkrétní odpovědi na konkrétní otázku, a tak mimo  zjištění,  že alespoň část našich politiků chápe význam internetu ve společnosti a zároveň se přes stranickou příslušnost dokáží navzájem vtipně přenést, neodnesl si posluchač zásadní odpověď na otázku, jakými konkrétními kroky by mohl být posílen rozvoj informačních technologií a internetu u nás po červnových volbách. Velice lehce byl kritizován program Internet do škol, o knihovnách jako šiřitelích informační gramotnosti mezi občany střední a starší generace nepadlo v žádné oficiální diskusi ani slovo, přestože na tuto problematiku byly vzneseny dotazy.  Několikrát byla v různých sekcích zmiňována i potřeba propagace moderních informačních služeb poskytovaných v síti internetu mezi nejširší veřejností, naděje jsou vkládány v tomto směru do soukromého sektoru.

Účast na konferenci byla přínosná vzhledem k možnosti získání zkušeností s poskytovateli on-line neknihovnických služeb a porovnání vzájemných zkušeností. Součástí společenského programu bylo vyhlašování výsledků soutěží Český zavináč, Geoaplikace roku, Zlatý erb, Eurocrest a Biblioweb – internetová prezentace veřejných knihoven. V soutěži byla hodnocena kvalita obsahu stránek, aktuálnost, design stránek a možnosti komunikace stránek s uživatelem.

Pro Vaši inspiraci uvádím adresy oceněných knihoven.

Biblioweb (nejlepší webové stránky knihoven):

- Obce nad 20 tisíc obyvatel

1. Krajská knihovna Františka Bartoše Zlín, <http://www.kfbz.cz/index.htm>.

2. Knihovna Jana Drdy Příbram, <http://www.kjd.pb.cz>.

3. MK Česká Lípa, <http://www.knihovna-cl.cz/>.

- Obce s méně než 20 tisíci obyvateli

1.     MK Ústí nad Orlicí, <http://www.knihovna-uo.cz>.

2.     MK Rožnov pod Radhoštěm, <http://www.knir.cz>.

3.     MK Varnsdorf, <http://www.mkvdf.cz/cz/index.htm>.

Podrobnější zprávu z  této konference, taktéž zorným úhlem knihovnickým,  přineslo dubnové vydání elektronického časopisu Ikaros v příspěvku F. Vojtáška: Pár poznámek ke konferenci ISSS. Ikaros [online]. 2002, č. 4 [cit. 2002-04-02]. (Dostupný na WWW: <http://ikaros.ff.cuni.cz/2002/c04/isss.htm>. ISSN 1212-5075).

 

MEDSOFT 2002

Radka Římanová

Národní lékařská knihovna, Praha

 

Pořadatelé semináře MEDSOFT (Český svaz vědeckotechnických společností, Česká vědeckotechnická společnost pro aplikovanou kybernetiku a informatiku, Pobočka vědeckotechnické společnosti při 1. LF UK Praha a firma Tech -  Market Praha) zvolili v letošním roce pro konání již 14. ročníku této významné akce město Hradec Králové.

Na tomto semináři se tradičně setkávají odborníci zabývající se problematikou aplikované informatiky do všech oblastí lékařství a  zdravotnictví. Do tohoto okruhu patří, a během programu to bylo i několikrát potvrzeno, problematika lékařského knihovnictví. Oproti loňskému roku nebyla knihovnám vyhrazena žádná specializovaná sekce a semináře se zúčastnili pouze zástupci třech zdravotnických pracovišť – NLK, IKEM a IPVZ, kteří přednesli  dva příspěvky. 

Dotčená témata byla dána přehledovými příspěvky a zadanými okruhy panelové diskuse. Sborník příspěvků ze semináře je uložen ve fondu NLK a je možné si jej vypůjčit nebo požádat o  kopii části dokumentu.

V úvodu semináře vystoupil vedoucí odboru informatiky Ministerstva zdravotnictví ČR ing. Radek Papp a přednesl příspěvek: Program Zdravotnictví on line, národní zdravotní registry. Hlavním cílem programu, podpořeného vládou nad rámec rozpočtu resortu zdravotnictví, je plnění národních i mezinárodních úkolů zdravotnické informatiky na úrovni srovnatelné s ostatními resorty. Jedná se o jeden z největších projektů Akčího plánu, což odpovídá společenskému významu zdravotnické informatiky. Pro realizaci cíle byly stanoveny 3 podprogramy: Národní zdravotní registry, Podpora telemedicíny, Elektronická forma lékařských zpráv a identifikace pacienta. Ing. Papp připomněl, že program nezahrnuje všechny priority MZ ČR ve zdravotnické informatice. Připomněl například její nezastupitelné místo ve vzdělávání ve zdravotnictví, vědecké a výzkumné práci. Zde se otevírá i možnost pro zapojení knihoven a středisek vědeckých informací, která již dnes mají možnost do programu nabídnout např. on line zpřístupnění databází NLK nebo výstupy systému MEDVIK. 

Další přehledový příspěvek doc. MUDr. Štěpána Svačiny: Současný stav a možnosti elektronické dokumentace,  podal přehled funkcí,  které zdravotnická dokumentace má, a srovnal vlastnosti klasické písemné a elektronické dokumentace, případně kombinace obou forem. Zajímavé bylo i posouzení možností vědeckého dolování informací z  počítačové dokumentace na III. interní klinice VFN a 1. lékařské fakultě UK.

Druhý přípěvek Ing. Pappa: Možnosti elektronické dokumentace a komunikace ve zdravotnictví, konkretizoval podmínky standardizace pro tvorbu datových zpráv v nemocničních systémech především z  pohledu platné legislativy. Naznačil další okruhy problémů např. při používání zaručeného elektronického podpisu a potřeby jednoznačné datace podpisu, která není požadována zákonem č. 227/2000 o elektronickém podpisu.

S dalším velice prakticky koncipovaným příspěvkem vystoupil Ing. Miroslav Zámečník z katedry klinické biochemie IPVZ a OKBH nemocnice v Kladně: Datový standard pro přenos dat mezi informačními systémy zdravotnických zařízení (informace o aktuálním stavu). Představil nový  „Datový standard MZ ČR verze 2.01.01“, který navázal na stávající standard verze 1.20 a který umožňuje kvalitnější předávání pacientských dat mezi zdravotnickými informačními systémy s ohledem na současné potřeby zdravotnických informačních systémů i zdravotnické praxe. Datový standard bude během května 2002 distribuován zdarma MZ ČR na CD-ROM všem registrovaným tvůrcům zdravotnických informačních systémů, klinickým laboratořím, zdravotnickým zařízením a dalším zájemcům z  oblasti zdravotnictví. CD-ROM bude obsahovat hypertextovou formu národního číselníku laboratorních položek, datový standard MZ ČR verze 2.01.01  a potřebnou dokumentaci projektu. Podrobnosti o projektu jsou dostupné na internetové stránce MZ ČR: < http://www.mzcr.cz >.

Doc. Ing. Miloslav Špunda, CSc. z Ústavu biofyziky 1. LF UK v přehledovém příspěvku: Bezpečnost síťové podpory NIS, shrnul současné trendy zabezpečování datových přenosů v intranetových sítích propojovaných se sítí internet. Upozornil na možnosti užití virtuálních privátních sítí a bezpečnostních bran jako opatření k podpoře bezpečnosti LAN.

Témata panelové diskuse, moderované doc. MUDr. Pavlem Kasalem z Ústavu lékařské informatiky 2. LF UK,  se věnovala informatice z pohledu zprostředkování odborných informací. Úvodní příspěvek: Aktuální otázky využívání zdravotnických informačních zdrojů, se věnoval problematice on-line dostupných zdrojů z pohledu kritérií kvality informačního zdroje. Na něj pak navázaly okruhy otázek zadávaných v diskusi: Kritéria kvality a ranking informačních zdrojů, Zdroje pro evidence Based Medicine, Systémy pro konzultaci klinických případů, Alternativní medicína na českém webu a Možnosti využití distančních výukových programů. Všechny okruhy jsou zpracovány odbornými asistenty a doktorandy 2. LF UK – včetně otištění těchto prací ve sborníku. Témata oslovila zástupce odborných knihoven a byla pro ně potvrzením, že je potřeba začít pomáhat navigovat zájemce o kvalitní informace nejen na webové stránky zahraniční, ale i domácí. Knihovníci tak měli možnost připomenout, že systematické zpracovávání odborných informací na různých úrovních je činností jim nejvlastnější a propojení spolupráce s odbornými lékařskými společnostmi při selekci informačních zdrojů by bylo spolehlivou cestou k vytvoření kvalitních souborů a databází. Konstatována byla i neexistence kvalifikované  navigace uživatelů, včetně pacientské veřejnosti, na relevantní zdroje informací. Zmíněna byla komerční aktivita přidělování certifikační známky Asociací zdraví na internetu (http://www.azi.cz) na stránkách českého internetu. Bylo připomenuto, že v případě úzké spolupráce by takovým portálem mohla být medicínská virtuálního knihovna MEDVIK, jež je cílem kooperačního projektu podpořeného MŠMT v programu LI.

Příspěvky zařazené v  sekci Výuka a vzdělávání, výukový software vycházely z  projektů aplikace informatiky ve  výuce pregraduální i postgraduální, včetně námětů pro komplexní  vzdělávání personálu nemocnice pomocí programu v síti intranet. Okruhy vzdělávání se tak pohybovaly mezi zajišťováním základní počítačové gramotnosti a prací s  obrazovými radiologickými databázemi.

V sekci Informační systémy byly předneseny oba příspěvky z oblasti knihovnictví. Řešitelská pracoviště projektu MEDVIK se prezentovala příspěvkem PhDr. E. Lesenkové (IPVZ), PhDr.  H. Bouzkové (NLK),  R. Římanové, (NLK) a Mgr. A. Jarolímkové (IKEM): On-line přístup k elektronickým informačním zdrojům pro vědu a výzkum. Příspěvek shrnul zkušenosti s  využíváním elektronických zdrojů, porovnal několik typů statistických údajů a představil službu Ultra Access.

Světovou premiérou bylo přestavení databáze „Citační rejstřík lékařské literatury“ autorským kolektivem řešitelů projektu IGA MZ ČR PhDr. M. Votípkové (NLK), Mgr. J. Hercové (NLK), PhDr. Evy Weichetové (NLK), PhDr. Hany Pessrové a doc. MUDr. Milana Špály, CSc. (1. LF UK). Projekt byl představen v kontextu světových trendů hodnocení vývoje vědy a výzkumu i tvůrčí činnosti jednotlivců. Nastíněny byly možnosti propojení s  již existujícími bázemi, které se zabývají v ČR výsledky projektů vědy a výzkumu, jako jsou IGA, RIV, CEP a CEZ.

Další příspěvky této sekce se věnovaly NIS, které po splnění úkolu digitalizace pracovních postupů ve zdravotnickém zařízení postupují cestou  rozšiřování svých služeb, a vývoji sofistikovných funkcí, které nemohly být realizovány v prostředí klasických  komunikačních prostředků.

V závěru si dovolím subjektivně zhodnotit tuto konferenci z  pohledu čistě knihovnického. Konference je příležitostí setkání se špičkovými zdravotnickými odborníky, kteří v  souladu se základní premisou medicíny – léčit nemocné, případně nemocem předcházet – hledají pomoc v informačních technologiích. Problematika NIS je velice blízká aplikačním úskalím knihovnicko-informačních systémům a domnívám se, že vzájemná inspirace na obou stranách by byla přínosem. Také zde se objevuje problematika standardizace, typizace jednotlivých problémů, problémy legislativní vycházející z práce s klientskou veřejností.

O tom, že téma třídění internetových informačních zdrojů přímo vyzývá ke spolupráci, jsem se již zmínila v poznámce o panelové diskusi.

Několik zajímavých příspěvků přednesených na semináři představilo projekty, jejichž výsledky budou známy teprve  v  roce příštím, a to je jistě dobrý důvod, proč přijet  na MEDSOFT 2003 a vyslechnout si závěry autorů. Byli bychom velice rádi, kdyby tento text přesvědčil i další  knihovníky lékařských knihoven, že seminář  MEDSOFT je i jejich akcí a že proto přijedou za rok ve vyšším počtu.

 

Registrace knihoven zahájena

Evidence knihoven - raději dříve než nikdy!

Na stránce:  < http://www.nkp.cz/o_knihovnach/EvidenceKn.htm >

 naleznete všechny podstatné informace k tomu, abyste mohli svou knihovnu zaregistrovat do evidence knihoven ve smyslu zákona č. 257/2001 Sb. Nejdete zde vzory žádostí o registraci, vzorové knihovní rady a příklady zřizovacích listin.

Vít Richter, Národní knihovna ČR, Klementinum 190, tel. 02/21663338, fax: 02/21663175, e-mail: < vit.richter@nkp.cz >, < www.nkp.cz >.

Ve: Diskusní skupina knihoven... 24. 4. 2002. Dostupné na Internetu:

< knihovna@cesnet.cz >.

 

 

 

ZPRÁVY

Středisko vědeckých informací Institutu zdravotní politiky a ekonomiky

PhDr. Věra Tomandlová

 IZPE, Kostelec nad Černými lesy

<Vera.Tomandlova@izpe.cz>

 

Středisko vědeckých informací IZPE v Kostelci nad Černými lesy vzniklo v lednu roku 2001 prakticky současně s  nově zřízeným Institutem zdravotní politiky a ekonomiky. Ten byl zřízen Ministerstvem zdravotnictví ČR v listopadu 2000 jakožto vědeckovýzkumné pracoviště navazující svou činností na bývalý ÚSLOZ. Vědeckovýzkumná činnost IZPE se soustředí na:

 zdravotní stav a jeho determinanty,

 analýzu vývoje tvorby a realizace zdravotní politiky v ČR a v zahraničí,

 kvalitu zdravotnických a sociálně-zdravotních služeb,

 potřebu a spotřebu zdravotní péče,

 ekonomické aspekty zdravotní péče,

 procesy řízení a veřejná správa ve zdravotnictví.

Hlavním úkolem Střediska vědeckých informací (dále jen SVI) je poskytovat knihovnické a informační služby především zaměstnancům IZPE a podle možností i dalším zájemcům. Mezi základní činnosti SVI patří získávání, zpracovávání a zpřístupňování knih a časopisů, rešeršní a referenční činnost, MVS a MMVS, obsahové služby, reprografické služby.

SVI  je rozděleno na:

úsek akvizice (nákup monografické a časopisecké literatury, databáze),

úsek zpracování fondu (tvorba elektronického katalogu),

výpůjční protokol,

úsek rešeršní,

archiv dat a výzkumných zpráv.

V současné době zde pracují 3 zaměstnanci, ale předpokládá se, že v letošním roce bude úsek posílen dalším úvazkem, protože zatím musíme některé činnosti kumulovat, hlavně z finančních důvodů. Ty nás také poněkud omezují při nákupu literatury. K dnešnímu dni máme cca 1850 svazků knih a 58 titulů zahraničních odborných časopisů a 12 titulů domácích novin a časopisů. Knižní fond je uložen v modulárním knihovnickém programu KP-win. Počítáme s nákupem OPAC katalogu. Prozatím tiskneme měsíčně informační přehled „Novinky v SVI“.

Těžiště práce SVI, kromě získávání literatury potřebné při řešení výzkumných úkolů pracovníků IZPE, spočívá především v rešeršní činnosti. Při rešeršní práci využíváme databáze s národní licencí – EBSCO, ProQuest, SpringerLink, jsme členy konsorcia Elsevier a máme tak přístup do všech časopisů a databází tohoto vydavatelství, máme též přístup do SciBase a  ASPI. Doplňující informace získáváme především prostřednictvím Národní lékařské knihovny a Národní knihovny ČR.

Koncem minulého roku se nám podařilo získat zbytky knihovny a archivu již zmiňovaného ÚSLOZ. Zatím je zpracován pouze soupis těchto materiálů, ale počítáme s tím, že tento fond bude tvořit základ archivu našeho institutu.

Jako každá nově vzniklá instituce i my se potýkáme s řadou problémů. Sehnat kvalifikované pracovníky na pracoviště vzdálené od Prahy není jednoduché. Když se nám podařilo stabilizovat pracovníky SVI, máme zase problémy s přidělováním financí od zřizovatele. Na rozdíl od jiných pracovišť zatím nemáme problémy prostorové, ale nedostatek finančních prostředků nás poněkud omezuje v  nákupu literatury a rovněž v  nákupu knihovnického nábytku, bez kterého se také nemůžeme obejít. Stejně tak bychom potřebovali rozsáhlejší stavební úpravy traktu, kde je umístěna knihovna, protože Institut se nachází v budově bývalého dětského sanatoria a současné prostory neodpovídají požadavkům na moderní informační pracoviště.

Pracoviště SVI je vybaveno 3 počítači a 2 laserovými tiskárnami a 1 xeroxem. Všechny počítače v celém Institutu jsou napojeny na internet.

Přístup do SVI pro mimoústavní uživatele je poněkud omezen Knihovním a výpůjčním řádem (pouze prezenční výpůjčky), ale všem potenciálním zájemcům nabízíme zhotovení xerokopií článků z  časopisů námi odebíraných v rámci meziknihovní výpůjční služby. Všechny zahraniční časopisy jsou součástí CEZL. Seznam zahraničních odborných časopisů a další informace o SVI a Institutu zdravotní politiky a ekonomiky je možné nalézt na webových stránkách, < http://www.izpe.cz>.

 

Lékařská knihovna Nemocnice České Budějovice

PhDr. Helena Dvořáková

Nemocnice, České Budějovice

<hdvorak@nemcb.cz>

 

Minulost

Lékařská knihovna Nemocnice České Budějovice má své počátky v roce 1958, kdy do tehdejší Krajské nemocnice s poliklinikou (KnsP) byla přijata knihovnice, jejímž úkolem bylo dovést na potřebnou úroveň knihovnickou službu v tomto ústavu. Šlo tehdy o zavedení služeb a operativně technické evidence ve vědecké zdravotnické knihovně a knihovně pro pacienty. Obě knihovny byly sloučeny v  jedné místnosti, která sloužila zároveň i pro zdravotnickou osvětu v tehdejším pojetí KnsP.

V roce 1964  získala odborná knihovna další dvě místnosti vybavené vhodným nábytkem a regály, v roce 1965 byla dána do provozu čítárna s novým zařízením. Přijetí dalších dvou pracovníků umožnilo zavedení cirkulace odborných, především zahraničních časopisů, do všech zdravotnických zařízení v Jihočeském  kraji. Spolu s rozvojem metodického působení v Jihočeském kraji se podařilo zajistit knihovnické služby ve všech OÚNZ tohoto kraje. Odborná knihovna v Nemocnici v Českých Budějovicích se stala  centrem  těchto služeb v jižních Čechách.

V těchto letech byla knihovna  poprvé vybavena kopírovacím přístrojem, čtecími přístroji. Rok 1967 přinesl významnou změnu v umístění odborné knihovny. Knihovna byla přemístěna do prvního poschodí nového psychiatrického oddělení, kde získala potřebné prostory a nové vnitřní vybavení.

 

Na počátku sedmdesátých let bylo započato s budováním souborného katalogu odborných periodik a souborného katalogu zahraničních odborných publikací získaných do zdravotnických zařízení Jihočeského kraje, který se doplňuje stále. V tomto desetiletí byla zahájena i rešeršní služba, tenkrát z databází CA-Search, MEDLARS, INSPEC a INIS.

V roce 1979 bylo nalezeno řešení k  urychlení obratu cirkulujících odborných časopisů po Jihočeském kraji. K přepravě zásilek začala být využívána dopravní služba jednotlivých OÚNZ. Tato služba je využívána k velké spokojenosti uživatelů dodnes a představuje nemalou úsporu v režijních nákladech lékařské knihovny.

Osmdesátá léta přinesla integraci odborné knihovny Léčebny tuberkulózy a respiračních nemocí ve Vyšším Brodě. Její knihovní fond byl administrativně začleněn do fondu lékařské knihovny, fyzicky zůstal v používání léčebny a je lékařskou knihovnou průběžně aktualizován.

Devadesátá léta proběhla ve znamení změn v technickém, prostorovém i personálním uspořádání. V roce 1996  se díky mohutné dotaci z rozpočtu Ministerstva zdravotnictví ČR podařilo poprvé vybavit lékařskou knihovnu výpočetní technikou. Byl zakoupen knihovnický software Rapid Library, s nímž knihovna pracuje dodnes. V tomto roce byla knihovna rovněž  připojena na Internet.

V roce 1998 převzala lékařská knihovna fond odborné knihovny bývalé Okresní, dříve Vojenské nemocnice v Českých Budějovicích. Vzhledem k tomu, že šlo o knihovnu, která kombinovala ve svých fondech knihovnu pro pacienty s odbornou lékařskou knihovnou, kde značnou početní převahu měla beletrie pacientské knihovny, neznamenalo toto sloučení žádnou významnou kvalitativní ani kvantitativní změnu ve fondu lékařské knihovny. Přechodně došlo i ke zvýšení počtu uživatelů z řad zaměstnanců Okresní nemocnice České Budějovice, avšak postupně byla oddělení, na nichž pracovali, sloučena nebo zrušena a tito zaměstnanci propuštěni. V roce 1999 došlo k zásahům do personálního obsazení knihovny. Zůstává trvale neobsazeno jedno místo kmenové pracovnice, ostatní  3 kmenové pracovnice  byly přeřazeny do  platové tarifní třídy 6 bez ohledu na vykonávanou práci. Tato situace trvá.

V tomto období ztroskotalo i plánované zařazení  lékařské knihovny do soustavy fakultních knihoven Jihočeské univerzity. Díky nevůli ze strany vedení nemocnice nevešla v platnost smlouva o integraci  s knihovnou zdravotně-sociální fakulty Jihočeské univerzity. Knihovna tak ztratila možnost ucházet se o významný zdroj financování svého provozu, avšak studentům výše zmíněné fakulty v rámci poskytování veřejných  informačních služeb slouží dál.

 

 

 

Současnost

Půjčovna lékařské knihovny

Knihovní fond

Na přelomu let 2000 a 2001 byla knihovna přestěhována do nových prostor v pavilonu  Informačního a vzdělávacího centra, kde knihovně připadla polovina přízemí. Vzhledem  k tomu, že přestěhování a umístění knihovny bylo rozhodnuto vedením nemocnice a nebylo konzultováno s lékařskou knihovnou, knihovně významně ubyly skladovací prostory a bylo nutno přikročit k razantní vyřazovací inventuře, která dosud trvá. Odhadem lze říci, že knihovna v zájmu zachování alespoň minimální skladovací rezervy přijde o 3 až 5 tisíc knihovních jednotek.

  Přechod Nemocnice České Budějovice od 1. 1. 2002 pod jiného zřizovatele (krajský úřad) se odrazil i v podmínkách doplňování knihovního fondu lékařské knihovny. Poprvé po dlouhých letech byl stanoven limit financí na doplňování knihovního fondu (1 milion Kč). Znamená to přísnou a restriktivní selekci všech požadavků na nákup literatury nejen zahraniční, ale i české provenience a zodpovědný přístup knihovní rady při posuzování těchto požadavků.

  V oblasti nákupu časopisů je situace stabilizovaná,  v titulové skladbě se objevily některé nové odborné zahraniční časopisy, neboť v nemocnici byly otevřeny nové vysoce specializované provozy (např. oddělení kardiochirurgické, odd. hrudní chirurgie).

Služby

Studovna lékařské knihovny

         Lékařská knihovna poskytuje své služby bezplatně, nejsou zavedeny ani sankční poplatky z prodlení, služby poskytuje v pracovní dny  8  hodin denně. Lékařská knihovna zachovává všechny služby, na které jsou uživatelé zvyklí, tzn. výpůjčky absenční i prezenční (zachován vázaný výběr z fondu a příruční knihovny na jednotlivých odděleních), cirkulaci odborných časopisů po odděleních Nemocnice České Budějovice i mimo tento ústav (např. v r. 2001 se cirkulovalo bezplatně do 32 zdravotnických zařízení na území ČR i do SR).

Tradičně se snažíme vyhovět všem požadavkům na mimoknihovní výpůjční službu, které k nám přijdou (jako přenosové médium je kromě  pošty  používán i fax a e-mail), zhotovujeme kopie odborných textů.

Rešeršní služba pracuje s databází MEDLINE, využívá databázi PROQUEST (vyhledávání i plných textů), přes webové sránky NLK Praha vstupuje do databáze BMČ, do souborných katalogů zahraničních monografií a periodik fondu NLK i do časopiseckého fondu UK v Bielefeldu. Pro svoji činnost využívá stejným způsobem  i  katalogy NK ČR v Praze a Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích.

  Knihovna pokračuje v budování souborného katalogu zahraničních odborných knih, nakoupených v lékařských knihovnách zdravotnických zařízení Jihočeského kraje. Kromě těchto knihovnických služeb byla knihovna pověřena správou a půjčováním didaktické techniky, rezervací učeben pro vzdělávací akce probíhající v ústavu, knihovna slouží i jako ústavní kopírovací centrum.

V knihovně je rovněž vedena agenda klinických studií nových léčiv a léčebných postupů probíhajících v ústavu, publikační a přednáškové činnosti pracovníků ústavu, knihovna se převážnou měrou podílí na vydávání ústavního periodika „Nemocniční zpravodaj“ a zpracování výročních zpráv nemocnice. Vlastní činnost propaguje knihovna ve vydávání „Zpravodaje lékařské knihovny“, který obsahuje především přehled novinek nakoupených do lékařské knihovny.

Uživatelé

  Uživatelskou základnu tvoří především zaměstnanci Nemocnice České Budějovice, studenti všech typů středních zdravotnických škol, působících v Č. Budějovicích, studenti a pedagogové zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity, posluchači lékařských fakult jiných vysokých škol. Rozvoj pomaturitního specializačního studia středního zdravotnického personálu zvýšil počty uživatelů i z řad posluchaček těchto kurzů, které pobíhají v Informačním a vzdělávacím centru, ve kterém knihovna sídlí, i v IDVPZ Brno.

  Knihovna čile spolupracuje se sítí lékařských knihoven v Jihočeském kraji (sdílení fondů, sledování rešerší pro jednotlivé lékařské knihovny v okresech Jihočeského kraje,  poskytování školicích míst pro nové pracovnice v těchto knihovnách, krajské porady apod.). Knihovna je nedílnou součástí sítě veřejných informačních služeb ve zdravotnictví v České republice, ale spolupracuje i s veřejnými knihovnami (především s  Jihočeskou vědeckou knihovnou v Českých Budějovicích), s vysokoškolskými knihovnami (např. Jihočeské univerzity).

Lékařská knihovna v letech 1996 - 2001


Rok

Knihov.

jednotky

Výpůjč-ky

Periodik.

ČR

Periodik.

zahranič.

Zprac.

rešerše

Zprostř. rešerše

Počet kopií

Počet uživatel

1996

34 322

38 988

357

61

240

0

29 015

1 341

1997

34 792

44 992

123

64

234

0

25 932

1 466

1998

35 497

63 047

101

58

165

1

23 292

1 501

1999

36 146

48 764

123

63

224

2

29 539

1 096

2000

36 621

41 638

119

63

225

0

18 009

1 247

2001

36 086

49 939

113

64

200

0

12 983

1 434


 

 

Vývoj finančních nákladů v letech 1996 - 2001

Rok

Výdaje na

knih. fond

Dotace MZ

Počet

uživatelů

Výdaje na

1 uživatele

1996

1 825 016

2 615 000

1 341

1 360

1997

1 228 024

1 550 000

1 446

838

1998

1 349 142

1 300 000

1 501

899

1999

1 203 342

1 041 000

1 096

1 098

2000

808 341

700 000

1 247

648

2001

2 447 443

500 000

1 434

1 707

Celkem

8 861 308

7 706 000

8 085

1 096

 

Závěr

Od roku 1958 prodělala lékařská knihovna Nemocnice České Budějovice natolik výrazný vývoj, že ji lze označit za standardní knihovnu ve svém oboru především díky nebývalému osobnímu nasazení zakladatelky knihovny, paní Věry Bobrové, která ve spolupráci s paní Julií Křivinkovou dokázala přivést knihovnu na vysokou úroveň v oblasti doplňování fondů, poskytování služeb a  ve spolupráci se sítí lékařských knihoven v Jihočeském kraji i v celé republice. 

  Současnou složitou situaci ve financování lékařské knihovny, nevhodné platové zařazení personálu lékařské knihovny i jiné komplikující okolnosti, které výrazně ztěžují chod lékařské knihovny, je možno označit za přechodné potíže vývoje. Zatím jsou tyto potíže zvládány díky nesmírné obětavosti všech pracovnic knihovny, díky kterým nepoznali uživatelé žádné omezení služeb, na něž jsou zvyklí. Kvalitní personál, pro nějž se povolání stalo posláním, je tou nejcennější devizou, která dává naději na kvalitní chod lékařské knihovny i do budoucna.

Knihovna Úrazové nemocnice v Brně

Jitka Kubová

Úrazová nemocnice, Brno

<knihovna@unbr.cz>

 

Úrazová nemocnice v Brně je zdravotnické zařízení s nadregionální působností přímo řízené Ministerstvem zdravotnictví ČR. Úrazové centrum je koncipováno jako multidisciplinární chirurgické pracoviště, řešící problematiku úrazů a urgentní chirurgie. Idea je postavena na týmu vysoce specializovaných odborníků v jednotlivých chirurgických oblastech. Kromě této specializace se zde nachází Informační středisko medicíny katastrof.

Mnohé knihovníky a informační pracovníky, zvláště ty, kteří se zabývají  MVS, mohou při objednávání článků ze starších ročníků časopisů zmást  neustále se měnící zkratky pracoviště, leč se stejnou adresou (ÚN, VUT, IMV-VUTSCH, IMV-VUKEO, IMV-VUKTCH, VUTSCH, UN). Pokusím se o vysvětlení pohledem do historie.

Stavba Úrazové nemocnice byla zahájena 19. 10. 1931. Bezprostředním impulzem k tomuto rozhodnutí byl ohlas na přednášku světově proslulého zakladatele moderní traumatologie prof. Lorenze Böhlera ve Spolku lékařů českých 24. 2. 1927 v Brně na téma "Národohospodářský význam dobré organizace moderního léčení zlomenin". Nemocnice byla dostavěna v r. 1933. Pod tímto názvem fungovala do r. 1967. K 1. 1. 1967 byla direktivním rozhodnutím rozdělena na 3 samostatné celky a tak vznikl Výzkumný ústav traumatologický (VUT).

  Nároky na činnost, odbornost a služby knihovny byly vždy ze strany uživatelů vysoké. Knihovníci a informační pracovníci se snažili od počátků budování knihovny kromě nákupu primárních zdrojů si zajistit svou vlastní rešeršní databanku.

Knižní fond od začátku založení ÚN byl v knihovně  budován převážně z darů, z nákupu z ČSSR a  ze států východního bloku. Devizové krytí  na nákup primárních pramenů bylo velmi nízké, nejdůležitějším krokem k jejich získání byla úzká spolupráce v rámci sítě lékařských knihoven. K 1. 1. 1970 byla založena dokumentační kartotéka pro detailně rozpracovanou traumatologii včetně okrajových oborů. Záznamy byly pořizovány z vlastních časopiseckých článků a zahraničních indexových časopisů, zejména z časopisu Current Contents - Life Sciences. Od stejného data byla založena kartotéka pro separáty. Kartotéka byla velmi brzy využívána nejen domácími lékaři, ale i pracovníky jiných ústavů, a to hlavně k rešeršní činnosti a k upřesnění literárních odkazů. Účelnost  kartotéky byla pochválena tehdejším ředitelem Státního ústavu pro zdravotnickou, dokumentační a knihovnickou službu (dnešní NLK) dr. Matasem.

Období let 1985 - 1989 bylo ve znamení vzniku Institutu medicínského výzkumu (IMV), který byl sloučen z několika ústavů (Výzkumný ústav traumatologický - VUT, Výzkumný ústav klinické a experimentální medicíny - VUKEO, Výzkumný ústav pediatrický - VUP, Výzkumný ústav kardiochirurgie a transplantační chirurgie - VUKTCH). Proto se v Soupisech zahraničních lékařských časopisů objednaných v letech 1988-1990 objevují zkratky, o kterých se zmiňuji na začátku článku. Ve Výzkumném ústavu traumatologie a specializované chirurgie (předtím VUT) vzniklo centrální pracoviště, které zabezpečovalo nákup primárních pramenů pro všechna pracoviště a zajišťovalo i rešeršní služby. Bylo využíváno počítače výpočetního střediska, kde byla vytvořena vlastní databáze knih a časopiseckých článků. Pracoviště bylo napojeno na Ústřední technickou základnu a využívalo možnosti pořizování rešerší z báze Excerpta Medica. Institut medicínského výzkumu byl zrušen v r. 1990 tehdejším ministrem zdravotnictvím MUDr. M. Bojarem. V r. 1992 se nemocnice vrátila ke svému původnímu názvu v době vzniku, Úrazová nemocnice.

Dnešní knihovna se zúčastnila již 7 akreditačních řízení pořádaných MZ ČR. V knihovně jsou zaměstnány 2 pracovnice na plný úvazek, které poskytují standardní a nadstandardní knihovnické a informační služby pro všechny zaměstnance ústavu a pro širokou lékařskou veřejnost. Do standardních služeb patří výpůjčky, cirkulace periodik, MVS, MMVS, objednávání přes službu JASON, pořizování xerokopií, do nadstandardních služeb patří zpracování rešerší. Počet rešerší rok od roku stoupá, přímo úměrně s možnostmi, které přináší dnešní doba. Pracovnice využívají zakoupených klasických CD s databázemi Medline a Bibliomedica, potom online přístupu k databázím EBSCO - EIF Direct, Proquest, Ovid, Pubmed a dalším medicínským zdrojům na Internetu. Větší počet zpracovaných rešerší zvyšuje i požadavky na MVS a MMVS.  V r. 2000 byla z dotace MZ zřízena  internetová studovna otevřená 24 hod. denně. Bibliografické a informační služby a konzultace provádějí pracovnice průběžně denně.

Během 10 let se knihovna dvakrát stěhovala. Při této příležitosti byla provedena obsahová prověrka celého fondu. V současné době má knihovna 8076 knihovních jednotek. Tvoří jej většinou odborné monografie a audiovizuální dokumenty, odebírá 24 titulů zahraničních a 50 titulů českých časopisů. Fond je úzce specializovaný na obor traumatologie, ale zastoupeny jsou i další medicínské obory. Pracovnice knihovny  také spravují a provozují zaměstnaneckou knihovnu odborů s beletrií, která má  3210 svazků.

Knihovna je organizačně začleněna do útvaru pro vědu a výzkum. O využití finančních prostředků rozhoduje knihovní rada, která se schází jednou za dva měsíce. Akviziční politika při nákupu monografií se řídí požadavky řešitelů grantů a vedoucích lékařů  jednotlivých oddělení, při objednávání periodik se snaží udržet kmenový fond časopisů. Knihy jsou zpracovávány v automatizovaném knihovním systému Kp-sys.

Při zajišťování služeb  spolupracujeme s desítkami knihoven. 22 pracovištím zajišťujeme cirkulační službu. Spolupráci mezi knihovnami považujeme za velmi důležitou.

 

    


STATISTICKÉ   UKAZATELE  VISZ

Adresy webových stránek

VFN Praha

www.lf1.cuni.cz

FN Praha -Motol

www.lf2.cuni.cz

FN Na Bulovce Praha

www.fnb.cz

FN Královské Vinohrady Praha

www.fnkv.cz

N Na Homolce Praha 5

www.homolka.cz

FN U sv. Anny  Brno

web.fnusa.cz

FNsP Ostrava

www.fnspo.cz

FN Plzeň

dante.lfp.cuni.cz

FN Hradec Králové

www.lfhk.cuni.cz

PL Praha - Bohnice

www.plb.cz

PL Brno

www.plbrno.cz

RÚ Kladruby

www.rehabilitace.cz

RÚ Praha

www.revma.cz

ÚHKT Praha

www.uhkt.cz

IKEM Praha

www.ikem.cz

PC Praha

www.pcp.lf3.cuni.cz

IPVZ Praha

www.ipvz.cz

SZÚ Praha

www.szu.cz

SÚKL Praha

www.aip.cz/infofarma/index.htm

IZPE Kostelec nad Černými lesy

www.izpe.cz

NLK Praha

www.nlk.cz

MOÚ Brno

www.mou.cz

Úrazová nemocnice Brno

www.unbr.cz

IDVPZ

www.knihovna.idvpz.cz

KHS Ostrava

www.khsova.cz

KHS Plzeň

www.khsplzen.cz

NsP Ivančice

www.nspiv.cz

OkrN  Kyjov

www.nemkyj.cz

NsP Bohumín

www.nspbohumin.cz

SZZ Mladá Boleslav

www.szzmb.cz

MN Ústí nad Labem

www.mnul.cz

NsP Louny

www.ilouny.cz

N Liberec

www.nemlib.cz

N Pardubice

www.nem.pce.cz      

PL Kroměříž

www.plkm.cz

OHS Břeclav

www.ohs.breclav.cz

SZŚ Havlíčkův Brod

www.zdravskol.hbnet.cz

SZŠ Žďár nad Sázavou

www.szszdar.cz

VZŠ Praha 5

www.sweb.cz

VZŠ J. P. Brno

www.vzsjp.cz

SZŠ Nový Jičín

www.szsnj.edunet.cz

SZŠ Kladno

www.svzskladno.cz

SZŠ Trutnov

www.szstrutnov.cz

SZŠ Pardubice

www.szs.pardubice.cz

ZZS hl. m. Prahy

www.zzshmp.cz

FarF UK Hradec Králové

www.faf.cuni.cz

 OPAC na Internetu

FN Praha - Motol

www.lf2.cuni.cz/ustavy/uvi/index.html

FN Královské Vinohrady Praha

www.svi.fnkv.cz

FN Plzeň

www.lfp.cuni.cz/cgi-bin/k6

FN Hradec Králové

www.tinweb.lfhk.cuni.cz

NLK Praha

www.nlk.cz/czech/katalogy.htm

MN Ústí nad Labem

www.mnul.cz

FarF UK Hradec Králové

www.faf.cuni.cz


Používaný knihovnický software

VFN Praha

T-Series, ProCite, MEVYS,  LibCode

FN Praha - Motol

T-Series

FN Na Bulovce Praha

ISIS, KP-win, WIN ISIS

FN Královské Vinohrady Praha

KP-win

N Na Homolce Praha

KP-win 1.0

FN U sv. Anny

KP-win

FN Brno

KP-win

FNsP Ostrava

Rapid Library - UNIMARC 3.1

FN Plzeň

T-series

FN Hradec Králové

T-series

PL Praha - Bohnice

KP-sys

PL Brno

KP-win

PL Kosmonosy

KP-win, verze 1.01

RÚ Praha

SW Rapid Library

ÚHKT Praha

T Series v. 3 05 (Tinlib)

IKEM Praha

T-Series

PC Praha

Rapid Library, OBD PRO

EÚ Praha

KP-sys, modul katalog

IPVZ Praha

Rapid Library

SZÚ Praha

KP-sys, ISIS, WIN ISIS

SÚKL Praha

WIN ISIS

IZPE Kostelec nad Černými lesy

KP-win

NLK Praha

Aleph 330

VÚZD Brno

KP-sys, verze 1.1.

CKTCH Brno

Kp-win

MOÚ brno

KP-win

ÚN Brno

KP-sys

IDVPZ Brno

Relief

KHS Ostrava

Rapid Library

N Jihlava

KS Clavius

N Třebíč

KP-sys

SSN Opava

Rapid Library

OkrN Kyjov

Rapid Library

NsP Vyškov

Clavius

N Kroměříž

Maks/ISIS

BN Zlín

Clavius

NsP Karviná

Rapid Library

NsP Orlová

Rapid Library, Paris

VNbl. MA Ostrava - Vítkovice

Rapid Library, modul katalog

NsP Příbram

Kp-sys, verze 1.2

N Kolín

Rapid Library

N České Budějovice

Rapid Library

MN Ústí nad Labem

Rapid Library

NsP Louny

Maks/ISIS

N Liberec

KP-win/NT

VN Náchod

Lanius

N Pardubice

KP-sys

N Ústí nad Orlicí

Maks/ISIS

PL Kroměříž

Maks/ISIS

SZŠ Havlíčkův Brod

Lanius 3.10

SZŠ Žďár nad Sázavou

Bakaláři

SZŠ Znojmo

Firma Labyrinthus

SZŠ Zlín

Lanius

SZŠ Kroměříž

Lanius

SZŠ Nový Jičín

SAS, AISLP

SZŠ Teplice

Lanius

SZŠ Hradec Králové

KP-sys, školní verze 1.2

SZŠ Trutnov

Lanius

SZŠ Pardubice

KP-sys

FarF UK Hradec Králové

KP-win

 


KONFERENCE - SEMINÁŘE

Knihovnická dílna 2002

  Sekce veřejných knihoven SKIP ve spolupráci s Městskou knihovnou    v Praze srdečně zve všechny zájemce na tradiční celostátní setkání: Knihovnická dílna 2002.

Setkání se uskuteční v malém sále Městské knihovny v Praze, Mariánské náměstí 1, Praha 1 ve dnech 22. – 23. května 2002 s následujícím programem :

středa 22.5.

13,00   zahájení

           nová směrnice IFLA o veřejných knihovnách (dr. Burgetová)

13,30   prezentace knihoven oceněných v soutěži Knihovna roku 2001

           ( Horní Lideč, Hroznová Lhota, Pecka, Višňová )

14,15   vystoupení kolegyně Věry Vohlídalové

14,30   Knihovny očima samosprávy – panelová diskuse starostů                                    oceněných obcí

16,00   přestávka

16,30   projekt Knihovna – informační centrum obce

            Prezentace výsledků pilotního projektu jihočeské odbočky SKIP a             metodický výstup z projektu (D. Wimmerová)

17,00   Ještě jednou knihovnický zákon a prováděcí vyhláška navíc

           (dr. Richter)

čtvrtek 23.5.

8,00     Vzdělávání? Vzdělávání!!! (Mgr. Houšková)

9,00     Regionální funkce poněkolikáté – co je ještě třeba připomenout

           (Mgr. Zemánková)

10,30   přestávka

11,00   Umíme dát o sobě vědět? aneb Stále podceňované public relation

           (Mgr. Novotná)

12,00   zakončení

 

  Přihlášky pro účely prezence přijímá kolegyně Mgr. Ladislava Zemánková, Národní knihovna, Klementinum 190, 110 00 Praha 1, tel. 02/21663179, e-mail: <ladislava.zemankova@nkp.cz>.

Ve: Diskusní skupina knihoven... 2. 5. 2002. Dostupná na Internetu:

< knihovna@cesnet.cz >.

 

 

 

 

SKIP: Knihovnické konference, semináře, vzdělávací akce

 

Název akce                                            Místo konání           Termín

Knihovnická Olomouc 2002                      

Olomouc

26.05. - 29.05.2002

Online služby v knihovnách                                            

Brno

28.05.2002

Školení služby ProQuest SiteBuilder                           

Praha 

28.05. - 29.05.2002

Komunikační dovednosti                                           

Ostrava

29.05.2002

Kurz základní informační gramotnosti                             

Plzeň

30.05.2002

A Space for the Future                                              

Helsinki

02.06. - 03.06.2002

Kurz základní informační gramotnosti                           

Plzeň

03.06. - 4.06.2002

Služby informačních sítí, INTERNET                          

Praha

05.06.2002

Jazyk SQL a Oracle Portal                                             

Praha

11.06.2002

Kurz základní informační gramotnosti                           

Plzeň

12.06.2002

Jazyk JavaScript                                                          

Praha 

18.06.2002

CASLIN'02-Ochrana a zpřís. dokum.            

Podbanské

23.06. - 27.06.2002

Jazyk PHP                                                                     

Praha

25.06.2002

LIBER - 31. výroční  konference                            

Rakousko

02.07. - 06.07.2002

IFLA - 68. Generální konference                            

Glasgow

18.08. - 24.08.2002

Rekvalifikační knihovnický kurz                                   

Praha

09.09.2002

Knižnica európskeho štandardu                                  

Zvolen

09.09. - 10.09.2002

Automatizace knihoven                                                 

Praha

10.09. - 11.09.2002

FABO+INFOSECURITY                                             

Vídeň

17.09. - 20.09.2002

Knihovny současnosti                               

Seč     

24.09. - 26.09.2002

CENL-Conference of Europ. National                

Budapest

25.09. -27.09.2002            

PRINTING + PACKING                                         

Bratislava

01.10. - 04.10.2002

BUCHMESSE Frankfurt                                        

Frankfurt

09.10. - 14.10.2002

Houšková, Zlata. Školení [cit. 2002-05-02]. Dostupné na WWW:          <http://www.stk.cz/Akce>.