AKTUALITY  NLK

 

 

Lékařské knihovny v průběhu povodní

 

Odbor vzdělávání a vědy  MZ ČR nechal prostřednictvím NLK zjistit vzniklé škody na majetku lékařských knihoven v průběhu povodní v srpnu 2002. Podle hlášení z jednotlivých pracovišť vyplynulo, že lékařské knihovny ani na těch nejexponovanějších místech (České Budějovice, Jindřichův Hradec, Prachatice, Tábor aj.) nebyly povodněmi nijak dotčeny.

Jediné smutné hlášení došlo z Hygienické stanice hl. města Prahy, kde byly skladové prostory lékařské knihovny umístěné v Praze 8 - Karlín, Sokolovská 60 zcela zaplaveny, knihovní fond i veškeré zařízení  znehodnoceny.

 

 

CASLIN 2002

 (Ochrana  a zpřístupňování dokumentů – nové trendy

Vysoké Tatry, Podbanské, 23. 6. – 28. 6.  2002)

 

PhDr. Marie Votípková

Národní lékařská knihovna, Praha

<votipkov@nlk.cz>

 

Odborným garantem semináře, který byl uspořádán v Podbanském, nádherné části  Vysokých Tater, v hotelu s výhledem na panoráma Kriváně, byla Slovenská národní knihovna v Martině.

Přednášejícími byli jak domácí, tak i zahraniční lektoři, témata přednášek je možné rozdělit do následujících okruhů:

1) Technologie zpracování  využitelné  při ochraně fondu

Přednášky se zabývaly  popisem a srovnáním metod využívaných při ochraně fondu (mikrofilmování  a digitalizace), stanovení kritérií pro užití  pro jednotlivé technologie (výběr dokumentů, kritérium  trvanlivosti  uloženého záznamu dokumentu, otázka zpřístupnění dokumentu uživateli, země původu dokumentu, četnost cirkulace (u mikrofilmovaných časopisů), historická hodnota dokumentu a jeho stáří a stupeň poškození).

Stěžejním příspěvkem k této problematice byla přednáška Wernera Schwartze: Mikrofilmování a digitalizace jako prostředek ochrany knihovních fondů – EROMM a DIEPER. Projekt EROMM (European Register of Microform Masters)  projekt, kterého se účastnily knihovny Francie, Velké Británie, Německa a Portugalska, byl řešen v letech 1991 – 1994  a financován z prostředků Evropské unie. Do registru bylo uloženo 50 000 záznamů dokumentů zúčastněných zemí. Projekt pokračuje od roku 1994 formou smlouvy o spolupráci zmíněných knihoven,  správou databáze byla pověřena  Univerzitní knihovna v Götingenu, která jí zpřístupňuje na CD-ROM s roční aktualizací. V současné době databáze obsahuje 2,4 miliony záznamů mikrofilmovaných dokumentů.

Druhým velkým projektem knihoven států Evropské unie byl projekt DIEPER (Digitised European  Periodicals), jehož cílem byla ochrana  a archivace  elektronických časopisů.

Byl vytvořen registr digitalizovaných periodik (International Register of Digitised Periodicals) obsahující

záznam elektronického časopisu s odkazem na jeho plný text,

záznam tištěného časopisu, o jehož digitalizaci se uvažuje  nebo probíhá. 

Na tento příspěvek navazovaly příspěvky pracovníků Národní  knihovny v Praze, Zdeňka Uhlíře: Projekt Master a jeho aplikace v NK ČR a Františky Vrbenské: Projekt Kramerius a účast v projektu EROMM.

Problematice technických standardů v digitalizačních projektech se věnoval  společný příspěvek Stanislava  Psohlavce a Adolfa Knolla: Technické standardy používané v národních digitalizačních projektech NK ČR ve srovnání s DIEPER.

2) Autorské právo a digitální dokumenty

Problematika autorského práva  v oblasti digitálních  dokumentů  je ukázkou kolize právního prostředí, kdy se právo jakoby ohlíží dozadu  a vůbec nereflektuje nové moderní technologie vydávání dokumentů. Technika v tomto případě předběhla právo, navíc pod tlakem zábavního průmyslu vytváří Evropská unie legislativu v oblasti autorského práva, která je v komunikaci vědeckých informací nepřijatelná.

Stěžejním v této problematice byl příspěvek Haralda von Hielmcrone, dánského experta na autorské právo z arhuské státní univerzity zabývající se harmonizací autorského práva v rámci EU v oblasti digitálních dokumentů.

Nejdůležitější aktivity Evropské unie v oblasti autorského práva:

Remunerace z výpůjček dokumentů uskutečněných ve veřejných knihovnách;

Remunerace  z  výpůjček (xerokopií) digitálních dokumentů;

Prodloužení ochrany autorských práv  z 50 na 70 let;

Právní ochrana plnotextových databází (volně přístupné mohou být s tří až sedmiletým zpožděním) tzv. pohyblivá stěna  (moving wall). V současné době americký elektronický archiv časopisů (JSTOR) zpřístupňuje plné texty s tříletým zpožděním;

Kontrola distribuce (prodeje) dokumentů z hlediska ochrany autorského práva;

Problematice autorského práva ve vazbě na Knihovní zákon a knihovnické  služby poskytované prostřednictvím Internetu se věnoval Milan Hošek, poradce NK v otázkách autorského práva.

3) Organizace digitální knihovny a její dopad na organizační  strukturu knihovny

Problematice  transformace knihoven v digitálním věku, výběru kvalitních informačních zdrojů a definování základních zdrojů informačních pramenů pro digitální knihovnu se věnovala Abby Smith ve svém příspěvku: Organizační a funkční aspekty budování digitální knihovny. Jako základní zdroje  pro digitální knihovnu označila:

reformátování analogových materiálů, ochrana vzácných sbírek,

nákup elektronických (digit born) dokumentů,

účast  v licencovaných přístupech k elektronickým zdrojům.

Elektronickou archivací digitálních dokumentů se zabýval ve svém příspěvku Svein Arne Brygfjeld z norské Národní knihovny.

Základní technologie uchovávání  digitálních dokumentů jsou migrace a emulace.

Migrace je přenos informace z nosiče na nosič na úrovni obsahu, formát je třeba zvolit jiný.

Emulace spočívá v napodobení SW, vytvoříme novou platformu s cílem jejího fungování s původním SW. Emulovat lze i složité dokumenty, tak aby  jejich obsah, vzhled  i dojem (look-and-feel) dokumentu  zůstal stejný.

Posledním okruhem problémů, kterými se seminář CASLIN zabýval, bylo vytváření konsorcia pro zpřístupňování a archivaci dokumentů pro výzkum a vývoj v České republice, o kterém ve svém referátu podrobně hovořil Jiří Polišenský z Národní knihovny v Praze.

V rámci digitalizace knihovních sbírek v České republice funguje řada programů, které  vycházejí z programu „Paměť světa“ podporovaného UNESCO. Z hlediska systémové podpory je nejdůležitější vytvoření metadatového formátu DOBM  založeném na standardu SGML, nejprve pro rukopisy, posléze pro staré tisky, monografie, periodika, zvukové dokumenty. V NK vzniklo pracoviště přímé digitalizace, které je provozováno ve spolupráci s firmou AiP Beroun. Na výsledky programu „Paměť světa“ navázal  další národní program „Kramerius“, který je založen na technologii reformátování využívající mikrofilm pro  dlouhodobé uchovávání dokumentů a digitální formát pro zpřístupňování. V rámci tohoto projektu jsou zpracovávány časopisy ohrožené degradací kyselého papíru, na kterém byly vytištěny.

Spolupráce knihoven zejména v programu „Kramerius“, kde v současné době spolupracuje 17 knihoven, v programu „Paměť světa“ – Series bohemica spolupracuje dalších  15 institucí. Spolupráce v této fázi již získává systémový charakter, možnost sdílet a společně využívat některé výrobní či archivační kapacity šetří prostředky spolupracujících institucí. A to jak na nákup zařízení, tak na získání kvalifikovaných pracovníků a s tím spojené hledání odpovědi na  otázku  jak je zaplatit z omezených mzdových fondů, které knihovny mají.

Strukturovaný systém spolupráce zatím funguje  na základě neformálních vazeb a bilaterálních smluv. Finanční prostředky plynou z programů VISK MK ČR, jejichž existence v dalších letech není vůbec jistá. Národní knihovna ČR předložila návrh na vybudování konsorcia, postaveného na dlouhodobých závazcích účastnických institucí, které by mělo zajištěno dlouhodobé financování.

Referát podrobně definuje podmínky členství a cíle jednotlivých etap jeho budování včetně technické podpory a řešení právního mechanizmu pro zpřístupňování archivovaných dokumentů.

Z hlediska poslání Národní lékařské knihovny a úkolů vyplývajících z jejího statutu, byla naše účast na semináři určitě přínosná, ocitli jsme se na správném místě ve správný čas, neboť problematika ochrany a uchovávání  knihovního fondu patří i k naším prioritám.

 

 

 

ZPRÁVY

 

Lékařská knihovna FN u sv. Anny v Brně

 

PhDr.Hana Kovalčuková

Fakultní nemocnice u sv. Anny, Brno

<lk@fnusa.cz> <www.fnusa.cz>

 

Lékařská knihovna FN u sv. Anny je vzdělávacím  informačním  a knihovnickým střediskem Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Je využívána nejen lékaři  a středně zdravotnickými pracovníky FN, ale i  školskými pracovníky a studenty LF MU a brněnských zdravotnických škol. Aktivně podporuje po informační stránce  další  odborné vzdělávání lékařů FN a jejich vědeckou práci. Služby poskytuje i uživatelům z dalších brněnských zdravotnických zařízení. Zároveň  doposud plnila funkci regionálního centra pro oblast Jižní Moravy s poskytováním konzultačních  a  bezplatných knihovnicko-informačních služeb pro lékařské  knihovny a informační střediska  tohoto regionu.

  Vývoj naší knihovny můžeme rozdělit do dvou etap. V první etapě, která trvala téměř 30 let od svého založení v roce 1961, byla knihovna ústřední odbornou knihovnou OVI  KÚNZ a specializovala se na centrální zpracovávání  knihovního fondu pro všechna (v počtu 7) začleněná zdravotnická zařízení KÚNZ v Brně. S osamostatněním FN u sv. Anny začala pro knihovnu v roce 1991 nová  etapa, charakterizovaná jednak jejím technickým rozvojem, jednak soustředěnou a všestrannou vědecko-informační  a knihovnickou činností. Dnes  je  spektrum informačních služeb v rozsahu od služeb základních až po služby nadstandardní.

  V současné době pracují v knihovně čtyři odborné pracovnice, jejichž hlavní pracovní náplní jsou agendy akvizice, katalogizace, služby čtenářům, MVS, správa AKS, rešeršní činnost, evidence publikační činnosti a v neposlední řadě také reprografické služby, které si knihovna zajišťuje sama. Knihovna rovněž zajišťuje překladatelskou činnost. Organizačně je knihovna začleněna v rámci ředitelství FN pod náměstka ředitele pro vědu a výzkum.

LK  obdržela v roce 1996 účelovou investiční dotaci MZ ČR,  na jejímž základě došlo  k vybudování  lokální knihovnické sítě a knihovna byla následně vybavena kompletní verzí automatizovaného knihovnického systému  Kp-sys, v současnosti  jeho upgraduovanou verzí Kp-win, v níž zpracovává knihovní a časopisecký fond.

Knihovní fond, který je dlouhodobě systematicky budován podle profilace lékařských oborů provozovaných v naší FN, tvoří v současnosti cca 16 000 knihovních jednotek. Zahrnuje odbornou lékařskou literaturu, atlasy,  učebnice, skripta a literaturu pro sestry a ostatní zdravotnické pracovníky. Na zabezpečení optimálního výběru monografií a periodik spolupracuje s knihovní radou, složenou z předních odborníků FN. Vzhledem k nedostatku místa nemá LK centrálně uložený fond, ale z velké části je uložen na  35 detašovaných pracovištích (klinikách, odděleních a ústavech), což  stěžuje jeho dostupnost i využití  a snižuje tak efektivitu práce knihovníků.

 V letošním roce knihovna odebírá 57 zahraničních a 91 českých  titulů odborných časopisů. Pro mnoho titulů je charakteristický dlouhodobý kontinuální  odběr.

Žádná odborná knihovna nemůže pokrýt požadavky uživatelů pouze ze svých zdrojů. Spolupráce s jinými knihovnami  je nevyhnutelná. Cirkulujeme velké množství  zahraničních  časopisů, spolupracujeme s desítkami knihoven v síti i mimo ní  např. MZK, LF UP Ol, UK LF MU, KVK v rámci celé ČR atd. Ve velké míře využíváme tedy meziknihovní výpůjční službu (MVS) a rovněž poskytujeme tyto služby jiným knihovnám ze svého fondu. Novinkou je zakoupení skeneru a příslušného softwarového vybavení, které nám umožňuje v případě dostupnosti titulu pružné odeslání kopie článku elektronickou cestou přímo žadateli do jeho PC a jeho další efektivní  využití v rámci MVS.

Významnou službou, která při dnešní informační explozi nabývá na svém významu jsou rešeršní služby. Hlavní potřebou našich uživatelů je průběžné sledování vývoje oborů, které umožňují právě sekundární informační prameny. Počet zájemců o rešerše mezi klinickými a vědeckými pracovníky stále stoupá. Dokladem toho je téměř 300 zpracovaných rešerší ročně  z databáze MEDLINE (od roku 1982), kterou vlastníme od roku 1991 a dalších elektronicky přístupných  databází včetně české báze Bibliomedica.

Dalším zásadním krokem v  rozvoji  LK bylo zavedení  internetu  do studovny, která byla vybavena 4 PC stanicemi. Kromě vlastního rozsáhlého potenciálu internetu je nutno vyzdvihnout  přístup ke katalogům jiných knihoven,  širší využívání  např.  DB Medline,  získávání  článků  z  časopisů, které nemáme ve fondu, další kontakty s jinými informačními  institucemi apod., což  je  nezbytným  posunem pro  knihovnu v této době. Kromě tištěných dokumentů má tak knihovna a její uživatelé přístup k celé řadě zdrojů elektronických. Jsou k dispozici online verze vybraných či některých odebíraných časopisů, online přístupy do DB souvisejících s naším členstvím v konsorciích OVID,  Eifl Direct, Proquest/PCI a Springer atd.

Pro informaci pár číselných údajů, charakterizujících činnost knihovny:

Vykazovaný rok

2001

Počet  získaných publikací:  

235

Počet  odepsaných knih.jednotek:

135

Počet odepsaných časopisů z pomocné evidence

831

Počet  zpracovaných rešerší z bází dat:    

296

Počet  docházejících titulů periodik ČR:

91

Počet  docházejících zahraničních titulů periodik:

57

Počet  provedených  xerokopií :

32 907

Počet  provedených revizí v DK:

3

Počet  zrevidovaných kj.:

1191

MVS  celkem:

3290

Z toho          -   od jiných

2072

                     -  jiným:

1207

                     -  MMVS

953

Databáze  placené

Medline, BMČ

Databáze zahraniční - konsorcia

4

 

Své služby propagujeme na internetové síti, kde pravidelně informujeme o činnosti knihovny, uveřejňujeme seznamy odebíraných časopisů a přírůstky odborných publikací. Veškeré informace o knihovně naleznete na domovské stránce FN u sv. Anny v Brně na adrese: http://www.fnusa.cz. Jednou ročně také pořádáme v knihovně výstavu zahraniční lékařské literatury s cílem přiblížit lékařům nejnovější knižní produkci světových vydavatelů.

Naší snahou zůstává nadále udržení optimálního  možného zabezpečení informačních zdrojů pro naše uživatele při vědomí, že úroveň léčebné péče je také  závislá na znalostech a poznatcích našich uživatelů.

 

 

Středisko vědeckých informací SÚKL

 

Ing. Rostislav Kudláček, Csc.

Státní ústav pro kontrolu léčiv, Praha

<svi@sukl.cz>

 

Do roku 1992 zajišťovala knihovnické služby pro SÚKL knihovna Státního zdravotního ústavu, vedoucí paní mgr. Kánská. Po osamostanění od začátku roku 1994 se rozšiřují služby vedle péče o standardní knihovní fond – časopisy, knihy a normy - o provoz databází, obsahující informace o léčivech a legislativních dokumentech. Od srpna roku 2002 beze změny úkolů se stává středisko součástí oddělení pro publicitu, informace a dozor nad reklamou (PIR).

Knihovní fond je postupně katalogizován převodem do elektronické formy, přičemž se využívá Win/ISIS (nachází se zde databáze časopisů ústavu, převedených knih ze SZÚ, nově získaných knih, článků Věstníku SÚKL a farmakoterapeutických informací, dokumentů uložených na lokální síti i webovské adresy) – soubor databází je vystaven na lokální síti. Fond vznikl spojením několika pramenů – knihy původně pořízené v SZÚ, průběžně nakupované ústavem, převedením knihoven z dvou zrušených detašovaných pracovišť. Tento proces stále probíhá a slouží zároveň k revizi výpůjček. Značná část knih je deponována u pracovníků ústavu, část nejfrekventovanějších tvoří příruční knihovnu. Mezi ně patří seznamy léčiv různých zemí a je udržován fond lékopisů mnoha zemí. Základem fondu časopisů je předplatné 9 zahraničních časopisů, které jsou singulární v naší republice. Ostatní cizí časopisy jsou získávány jako dary nebo jsou bezplatné (a bohužel s  nepravidelným dodáváním). České časopisy tvoří mnohé tituly farmaceutické a základní medicínské. Knihovna zajišťuje pro ústav, který je orgánem státní správy, úplnou Sbírku zákonů a některých ústředních Věstníků. Některé tituly i dokumenty uvedených zdrojů jsou získávány v elektronické formě.

Značná část činnosti SVI SÚKL je věnována poskytováním informací o léčivech - týkají se celého farmaceutického řetězce. Jsou to zejména následující okruhy informací:

O činnost SÚKL: informace o registrovaných léčivých přípravcích v ČR; informace o nežádoucích účincích a příhodách přístrojů a prostředků  zdravotnické techniky; zprávy o kvalitě léčiv; informace o distributorech a obchodních zastoupeních farmaceutických firem, výrobcích a lékárnách; poskytování dokumentů zveřejněných SÚKL. Oblasti mimo rámec činnosti SÚKL: informace o lécích, které u nás registrovány nejsou - účinné látky, terapeutické použití, výrobce, farmakovigilace a další farmaceutické informace; poskytování informací tazatelům o jiných pracovištích mimo SÚKL (MZ, SZÚ, toxikologická, veterinární).

K těmto službám se používají zejména následujcí zdroje:

Bibliografické databáze: BiblioMedica BMČ; IPA - INTERNATIONAL PHARMACEUTICAL ABSTRACTS;  MEDLINE;

Legislativní dokumenty:  IDRAC International Drug Registration Assisted by Computer; ASPI; Právní info disk; 

Identita léčiv: AISLP Automatizovaný informační systém léčivých přípravků SÚKL;  MARTINDALE: The Extra Pharmacopoeia; INDEX NOMINUM; Die Internationale Pharmaceutische Stoffliste; Pharmasource; Internationale Fertigarzneimittel; MSDS Material Safety Data Sheeds (součást PhEU a BP); Hagers Handbuch der Pharmaceutischen Praxis; EDI - European Drug Index;

Farmaceutické údaje: AISLP; Mikro-AISLP; USP Drug Information vol.I.; DRUGDEX© Drug&Pharmaceutical Information; Pharmindex Kompendium; Rote Liste; Austria Codex; Codex Galenika; VIDAL; Japan Pharmaceutical Reference, Enciklopedija lekarstv; SEDBASE Meyler's Side Effects of Drugs; REPROTEXT©, Reproductive Hazard Reference;  REPROTOX, Reproductive Reviews of Drugs, Chemicals, Physical and Biological Agents; Shepard'Catalog of Teratogenic Agents; TERIS Teratogenic Information System; Ostereichische Interaktionen; Wirkstoffdossiert; Heilpflanzen - CD Herbal Remedies. [1]

Mnohé zkušenosti ze zajišťování informací pro pracovníky ústavu i pro odbornou zdravotnickou veřejnost tvoří základ monografie, vycházející  v nakladatelství ORAC: Literatura a odborné informace ve farmacii.

 

 

Středisko vědeckých informací 3. LF UK

 

PhDr. Martina Hábová

3. lékařská fakulta UK, Praha

<Martina.Habova@lf3.cuni.cz>

 

Základním posláním Střediska vědeckých informací 3. LF UK je poskytovat odborné biomedicínské a zdravotnické informace pedagogům a studentům 3. lékařské fakulty a ostatní odborné veřejnosti.

Středisko vědeckých informací 3. LF UK vzniklo v r.1992 v nové budově na Ruské ulici v Praze 10. Zpočátku bylo koncipováno jako společné i pro Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Klasická knihovna byla umístěna v budově děkanátu na Ruské ulici, ostatní pracoviště (bibliografické, rešeršní, grafické a kopírovací oddělení) v areálu nemocnice. V r. 1995 se rozdělilo na dva nezávislé subjekty - SVI FNKV a SVI 3. LF UK.

Do roku 1993 půjčovna literatury fungovala na bázi klasických lístkových výpůjčních lístků, s centrální službou pro příjem a výdej knih, současně existovala dislokovaná samostatná studovna časopisů též s vlastní centrální službou. Výpůjční proces byl postaven na ručním vyplňování výpůjčních lístků, na systému kartoték a lístkových katalogů, na objednávání knih ze skladu a výdej knih prostřednictvím pracovníka výpůjčního protokolu. Prezenční výpůjčky byly realizovány jen ve velmi omezeném rozsahu. Prostorově byla knihovna v budově fakulty rozdělena na tzv. místnost výpůjčního protokolu, skladové prostory (přízemí), samostatnou a speciálně hlídanou studovnu časopisů (5.patro), + 3 malé prázdné místnosti jako studovny pro studenty (přízemí), 2 kanceláře pracovníků SVI (přízemí), 1 místnost pro kopírovací službu zajišťovanou civilní vojenskou službou (5.patro). Od roku 1995 je datována postupná a stále probíhající automatizace knihovnicko-informačních služeb. V tomto roce byl zakoupen automatizovaný knihovnický systém Tinlib (v současné době fungující pod názvem T-Series). Zprvu byla automatizace zaměřena na modul Katalog. V letech 1995 - 1998 v rámci řešených grantových projektů řešených společně s pražskými lékařskými fakultami a FTVS byla pozornost zaměřena na automatizaci dalších bibliograficko-informačních služeb, (zavedena automatizace výpůjčního protokolu, meziknihovní výpůjční služby, rešeršních služeb). Od roku 1998 za podpory dalších grantových projektů, řešených SVI 3. LF byl automatizovaný knihovnický systém T-Series obohacen o další prvek a to o webové rozhraní, které umožňuje přenos a interaktivní vyhledání dat z knihovnického informačního systému T-Series v prostředí Internet. V témže roce vznikly také s grantovou podporou interaktivní webové stránky SVI, které se stále aktualizují a přinášejí nejnovější informace pro uživatele a pracovníky 3. LF.

V roce 1997 bylo inovováno prostorové řešení půjčovny a studovny. Byl zrušen sklad a z něj byla vytvořena zprvu hlídaná studovna s volným výběrem vybraného fondu a fondu časopisů s 25 studijními místy pro uživatele, část skladu byla přehrazena pro kopírovací službu. Z bývalých prázdných studoven byly zřízeny kanceláře pro zaměstnance. Na konci roku 1999 byl s podporou financí projektů z Veřejné soutěže RUK a 3. LF UK řešen mimo jiné i projekt, který se týkal zkvalitnění ochrany knihovního fondu. Byly zakoupeny elektromagnetické brány spolu s aktivačním a deaktivačním zařízením. Provoz studovny byl díky technickému zabezpečení provozován bez stálé hlídací služby, což umožnilo předisponování některých nezbytných agend pracovnicím ve výpůjčním protokolu a tím mírné ulehčení ostatním zaměstnancům SVI. V průběhu roku 2000-2001 byl řešen náročný projekt - vstupních turniketů propojených on-line s aktuálními daty s automatizovaným systémem T-Series.

SVI 3. LF UK je první a jedinou knihovnou v ČR i ve světě, která tuto technologii používá. Tento systém byl prezentován na konferenci T-Series s mezinárodní účastí v Praze v červnu 2002 s velkým ohlasem.

Knihovní fond činí cca 70 000 svazků. Veškerá studijní literatura, monografie a periodika jsou uloženy ve volném výběru ve studovně, která byla zřízena sloučením bývalých skladových prostor a studoven v roce 1997 a na 47 dílčích knihovnách na ústavech a klinikách. Fondy staršího data jsou uloženy v ústředním depozitáři UK v Lešeticích a v depozitním skladu v Soběslavské ulici.

Online katalog je dostupný na adrese http://svi.lf3.cuni.cz (oddíl Katalog).

Pro evidenci knihovního fondu a výpůjčního protokolu se používá automatizovaný knihovnický systém T-Series. Výpůjčky jsou evidovány pomocí čárového kódu. Při zpracování rešerší se vychází z vystavených bází získaných v rámci konsorcionálních nákupů na UK a z vlastních zdrojů  - základní lékařské databáze, tzn. Medline, Embase, Micromedex, Bibliomedica, databáze obsahující plné texty Proquest, EBSCO, Springer, on-line tituly časopisů. Pro hodnocení vědecké činnosti využívá databáze Web of Science a Journal Citation Report. Jako doplňkové zdroje z ostatních oborů nabízí uživatelům např. Biological a Zoological Abstract (díky přírodovědecké fakultě) a ostatní báze, které jsou přístupny uživatelům z UK. Nedílnou součástí získávání informací tvoří využívání dat ze sítě Internet.

SVI zajišťuje obvyklé knihovnické a bibliograficko-informační služby (akviziční, výpůjční, meziknihovní výpůjční služba, rešeršní služba, bibliografické služby, včetně evidence publikační činnosti pracovníků, ediční služby, reprografické služby pro studenty a pracovníky).

Mezi méně obvyklé činnosti do SVI patří grafické a prezentační služby, jejichž těžištěm je příprava a výroba diapozitivů, prezentačních fólií, barevných tisků, posterů pro konference, přednášky a výuku; ediční služby, spočívající ve vydávání fakultního časopisu Vita Nostra Revue, Vita Nostra Servis, získávání dat a grafické zpracování každoroční závěrečné zprávy o činnosti 3. LF UK, „Karolínky – seznamu přednášek pro studenty“, „Kalendária“ – přehled chystaných akcí, zajišťování vydávání učebních textů a skript v nakladatelství Karolinum, zpracování provozních interních materiálů, např. interní telefonní seznam, atp. Významnou součástí je zajišťování a organizace tiskových konferencí pro významné fakultou pořádané akce a public relations pro 3. LF. Středisko vědeckých informací 3. LF současně zajišťuje tvorbu a aktualizaci webových stránek fakulty, zpřístupnění elektronických studijních materiálů, včetně tvorby programů, např. program pro vystavení výsledků přijímacího řízení, či tvorbu webových databází (databáze seminářů a aktualit na 3. LF). Novinkou v propagační a prezentační činnosti je zavedení informační tabule, která bude instalována ve vstupním vestibulu fakulty a formou běžících textů, má informovat o aktuálním dění na fakultě. Díky tomu, že na 3. LF UK bylo zrušeno výpočetní středisko, slouží „nechtěně“ pracovníci střediska vědeckých informací i jako „hot-link“ v oblasti počítačového poradenství, počítačové gramotnosti a počítačů vůbec.

Dále SVI 3. LF zajišťuje pravidelnou výuku studentům 1. ročníků magisterského studia a to jak v českém, tak i anglickém jazyce, a vyšším ročníkům bakalářského studia, ze kterého studenti skládají zápočet. Připravuje pro ně studijní materiály, které zpřístupňuje na své webové stránce. V rámci akce Týden veřejných knihoven každoročně pořádá odborné prezentace a školení pro pracovníky 3. LF, zaměřené na vyhledávání, zpracovávání odborných informací, včetně práce s novými programovými produkty a novými informačními zdroji. Zajišťuje pořádání prodejních výstav zahraniční literatury pro studenty a pedagogy. V součinnosti s ostatními pracovišti se podílí na evaluaci fakulty zpracováváním statistických ukazatelů, připravuje a podílí se na řešení svých vědecko-výzkumných projektů, či spolupracuje na jejich řešení v rámci ostatních pracovišť.

Velkým problémem jsou omezené prostorové možnosti, které má fakulta k dispozici a které neumožňují rozšířit studovnu s volným výběrem, jež je již v současné době nedostačující, jak z hlediska kapacity studijních míst, tak i z hlediska vystavení fondu.

SVI 3. LF v číslech (vybráno ze statistiky za rok 2001):

Počet knihovních jednotek       79 287

Nové přírůstky                        900

Počet titulů časopisů                101

Zaregistrovaní uživatelé            2271

Počet absenčních výpůjček      38094

MMVS a MVS celkem             1420 požadavků

Počet dílčích knihoven            47

Rešerše a bibliografie               267

Zhotovené xerokopie pro zaměstnance        255 693

Počet fyzických zaměstnanců            11              

Počet zhotovených diapozitivů           5409

Počet grafických zakázek         3428

Počet vydaných a zpracovaných publikací   5

Objem www fakulty cca                    70 MB

 

 

 

 

STATISTICKÉ   UKAZATELE  VISZ

 

Struktura  uživatelů  v procentech  (%)

 

Organizace

Lékaři

SZPrac.

Farmaceuti

Studenti

Ostatní VŠ

Ostatní

VFN Praha

45

2

1

42

9

1

FN Praha-Motol

70

6

1

12

8

3

FN Praha-Bulovka

66

21

0,6

4

3

5,4

FN Praha-K.Vinohrady

70

25

0

1

2

2

N Praha-Homolka

42

30

4

5

17

2

FN Plzeň

30

10

1

50

9

0

FN Hradec Králové

38

20

5

5,5

4,5

0

FN U sv. Anny Brno

63,5

13

1,5

20

1

1

FN Brno

48

20

0,5

25

2

4,5

FNsP Ostrava

27

29

6

10

0

31

PL Praha-Bohnice

26,2

45,4

1,7

0

16,9

9,6

PL Kosmonosy

40

40

2

10

4

4

RÚ Kladruby

30

30

0

20

20

0

PL Brno

31

44

4

9

10

2

PL Opava

50

35

0

7

0

8

RÚ Praha

44

18

4

21

10

3

ÚHKT Praha

41

5

5

8

59

3

IKEM Praha

70

7

2

5

8

8

ÚPMD Praha

60

25

1

10

3

1

PC Praha

60

0

0

15

10

15

EÚ Praha

65

10

0

5

15

0

IPVZ Praha

70

2

1

24

2

1

SZÚ Praha

27

1

2

21

9

40

SÚKL Praha*

 

 

 

 

 

 

IZPE Kostelec n. Č. lesy

20

10

0

20

10

40

Organizace

Lékaři

SZPrac.

Farmaceuti

Studenti

Ostatní VŠ

Ostatní

NLK Praha

24,5

2,3

0,1

56,2

11,7

6,3

VÚZD Brno

30

10

0

10

50

0

CKTCH Brno

73

27

0

0

0

0

MOÚ Brno

57

15

3

10

10

5

ÚN Brno

70

10

0

5

10

5

IDVPZ Brno

10

55

3

20

10

2

KHS Praha

60

10

0

0

30

0

KHS Plzeň

13,7

41,7

0

0

13,9

30,7

KHS Ostrava

29,4

17,6

0

12,5

29

11,5

SLL Karlova Studánka

28

55,2

 

3

 

13,8

NsP Příbram

30

20

5

30

10

5

N Kolín

27,7

48,8

1

9,4

3,2

9,6

SZZ Mladá Boleslav

50

15

10

15

5

5

N České Budějovice

28

29

1

20

6

9

OkrN Tábor

31

38

3

10

8

10

NsP Most*

 

 

 

 

 

 

MN Ústí n. Labem

60

20

2

10

8

1

NsP Louny

40

30

1

20

5

4

N Liberec

50

20

0

20

0

10

N Jablonec n. Nisou

30

34

8

20

3

5

VN Náchod

44

37,5

1

4,5

3

9,6

N Pardubice

45

40

0

10

0

5

N Ústí n. Orlicí

60

24

2

7

4

3

OkrN Nové Město na M.

80

5

1

10

4

0

OkrN Pelhřimov

45

32

11

15

2

5

N Jihlava

55

20

5

10

5

5

N Třebíč

44

30

1

10

5

10

NsP Ivančice

50

30

10

0

10

0

OkrN Kyjov

50

30

2

3

10

0

OkrN Znojmo

0

0

0

0

0

0

NsP Vyškov

60

30

1

5

0

4

IN Boskovice

40

50

2

2

2

1

N Břeclav

40

45

0

3

6

6

N Kroměříž

40

29

1

22

2

6

MěN Valašské Meziříčí*

 

 

 

 

 

 

NsP Uherské Hradiště

40

30

1,5

18

2,8

7,1

BN Zlín

38,3

29,6

0,5

13,8

8,8

8,7

NsP Bohumín

50

30

0

5

5

10

KHN Karviná

40

36

 

6,25

9

8,75

VNbl.MA Ostrava

16

55

 

3,5

2

13

NsP Karviná

37

32

0

3

3

25

N Frýdek-Místek

50

25

3

20

2

0

SSN Opava

52

30

2

10

2

4

NsP Orlová

28

54

1

0

2

15

PL Kroměříž

18

32

1

20

19

10

OHS Břeclav

9,3

68,7

3,1

0

18,7

0

SZŠ Praha-Ruská

0

0

0

77,5

17,5

5

VZŠ Praha 5

7,7

4,5

 

82

5,8

 

SZŠ Kladno

2,23

2,12

0

88,04

5,1

2,51

Organizace

Lékaři

SZPrac.

Farmaceuti

Studenti

Ostatní VŠ

Ostatní

SZŠ Písek

1,8

5,6

0

82,1

10,3

0,9

SZŚ Tábor

0

0

0

80

0

20

SZŠ Teplice

4,75

7,91

 

83,86

2,85

0,63

SZŠ Hradec Králové

2,93

0

0

74,82

0,73

21,52

SZŠ Trutnov

5

2,2

0

83,3

7,3

2,2

SZŠ Pardubice

2

 

 

93

3

2

SZŠ Havlíčkův Brod

2,2

4,6

0,2

77,7

3,8

11,4

SZŠ Žďár n. Sázavou

4

12

0

60

11

12

VZŠ Brno

9,7

2,9

0

81,5

5,8

0

SZŠ Znojmo

7

0

0

72

16

5

SZŠ Zlín*

 

 

 

 

 

 

SZŠ Kroměříž

0

10

0

75

10

5

SZŠ Nový Jičín

1,8

8

0

70

10

10

3. LF UK Praha

28,5

4

0

65,6

1,4

0,5

ZZS Praha

30

40

0

0

10

20

FarF Hradec Králové

0

0

8

90

1

1

LF MU Brno

3

0

0,5

93

2

1,5

 

* údaje nebyly sledovány

 

 

Služby  mezi  knihovnami

(počet vyřízených požadavků v roce 2001)

Organizace

Jiným knihovnám

Od jiných knihoven

*Cirk.

MVS

MMVS

RIOS

JASON

*Cirk.

MVS

MMVS

RIOS

JASON

VFN Praha

46

2226

5

54

0

33

7792

0

57

445

FN Praha-Motol

0

506

0

3

0

0

1269

45

0

7

FN Pra-Bulovka

5

667

0

15

0

0

1675

237

1

0

FN Vinohrady

0

60

0

0

0

5

1220

10

168

64

N Pra-Homolka

10

434

0

22

0

0

560

224

0

0

FN Plzeň

6

5000

800

0

10

0

0

0

0

0

FN H. Králové

5

5084

0

29

4

0

1629

482

0

0

FN Sv. Anny B.

93

1184

0

6

0

78

2043

842

2

3

FN Brno

69

925

0

3

0

148

2946

605

4

12

FNsP Ostrava

75

887

0

0

0

0

2455

44

38

13

PL Bohnice

2

0

0

0

0

36

0

2

0

56

PL Kosmonosy

0

12

0

0

0

0

18

0

0

0

RÚ Kladruby+

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PL Brno

4

26

0

0

0

3

48

0

0

0

PL Opava

0

0

0

0

0

8

0

0

0

0

RÚ Praha

3

280

0

0

0

1

430

3

0

4

ÚHKT Praha

1

1545

0

340

0

0

1787

72

0

138

Organizace

Jiným knihovnám

Od jiných knihoven

*Cirk.

MVS

MMVS

RIOS

JASON

*Cirk.

MVS

MMVS

RIOS

JASON

IKEM Praha

1

2720

0

0

0

22

2031

0

0

0

ÚPMD Praha

0

170

0

0

0

1

110

9

0

0

PC Praha

0

223

0

0

0

0

269

183

0

0

EÚ Praha

1

431

 

7

 

0

327

5

0

17

IPVZ Praha

35

390

0

0

0

0

1175

40

24

110

SZÚ Praha

5

1540

0

15

0

0

2232

328

3

170

SÚKL Praha+

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IZPE Kostelec

0

15

0

0

0

0

65

0

0

27

NLK Praha

0

26037

40

330

 1129

 

 

 

 

 

VÚZD Brno

6

215

0

0

0

2

314

40

0

0

CKTCH Brno

6

179

28

1

0

5

233

0

0

0

MOÚ Brno

25

996

0

0

0

22

417

0

0

0

ÚN Brno

24

344

0

2

0

20

867

200

1

20

IDVPZ Brno

5

154

 

 

 

24

75

0

2

5

KHS Praha+

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KHS Plzeň

0

1

0

0

0

10

75

0

52

0

KHS Ostrava

7

0

0

3

18

50

0

0

4

0

SLL K. Studánk

 

 

 

 

 

5

0

0

0

0

NsP Příbram

0

27

0

0

0

20

8

0

62

0

N Kolín

3

4

 

 

 

11

13

0

2

6

SZZ M.Bolesl.

4

96

0

0

0

39

213

0

19

8

N Č. Budějovic

54

317

0

14

0

35

754

4

24

22

OkrN Tábor

1

5

0

0

0

38

24

0

0

0

NsP Most+

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MN Ústí n. L.

9

368

0

29

0

16

879

5

0

18

NsP Louny

1

2

 

1

 

18

5

0

0

0

N Liberec

14

31

neev.

neev.

neev.

52

795

0

0

0

N Jablonec n. N

2

7

0

0

0

42

40

8

0

2

VN Náchod

0

0

0

0

0

14

43

0

10

0

N Pardubice

2

15

0

0

2

2

9

0

0

0

N Ústí n. Orlicí

0

2

0

0

0

1

32

0

0

0

OkrN N. Město

3

6

0

0

0

8

80

1

0

5

OkrN Pelhřim.

2

4

0

2

0

42

169

11

9

0

N Jihlava

58

31

0

0

0

38

182

0

2

3

N Třebíč

8

7

0

0

0

19

122

0

10

0

NsP Ivančice

0

0

0

0

0

0

2

0

0

0

OkrN Kyjov

0

115

0

0

0

6

85

0

10

0

OkrN Znojmo

8

16

0

0

0

51

12

0

0

0

NsP Vyškov

5

8

 

 

 

40

80

1

12

0

Organizace

Jiným knihovnám

Od jiných knihoven

*Cirk.

MVS

MMVS

RIOS

JASON

*Cirk.

MVS

MMVS

RIOS

JASON

IN Boskovice

0

5

0

0

0

38

141

0

21

0

N Břeclav

15

2

0

0

0

16

970

0

5

0

N Kroměříž

0

0

0

0

0

10

48

23

45

0

MěN Meziříčí

4

 

 

 

 

38

83

0

18

0

NsP U. Hradiště

6

35

0

0

0

48

170

0

28

0

BN Zlín

0

39

0

0

0

73

557

1

48

2

NsP Bohumín

0

0

0

0

0

39

196

0

0

0

KHN Karviná

8

232

0

2

0

68

866

0

8

0

VNbl. Ostrava

21

243

 

 

 

36

1221

11

87

1

NsP Karviná

0

1

0

0

0

31

12

0

0

0

N Frýdek-Míst.

0

3

0

0

0

42

190

37

68

0

SSN Opava

0

0

0

0

0

20

830

0

36

0

NsP Orlová

1

3

0

0

0

13

43

0

0

0

PL Kroměříž

2

0

0

0

0

0

31

8

0

0

OHS Břeclav

0

2

0

0

0

0

5

0

0

0

SZŠ Praha-Ru.+

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VZŠ Praha 5+

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SZŠ Kladno+

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SZŠ Písek+

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SZŚ Tábor+

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SZŠ Teplice

 

1

 

 

 

0

9

0

0

0

SZŠ H. Králov+

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SZŠ Trutnov+

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SZŠ Pardubice

 

 

 

 

 

0

50

0

0

0

SZŠ H. Brod+

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SZŠ Žďár . S.+

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VZŠ Brno+

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SZŠ Znojmo+

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SZŠ Zlín+

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SZŠ Kroměříž+

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SZŠ Nov.Jičín+

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. LF UK Praha

0

314

33

0

0

0

0

0

0

0

ZZS Praha

2

5

0

0

0

0

10

0

5

0

FarF H.Králové

1

461

0

0

0

1

2612

512

0

0

LF MU Brno

0

961

0

0

0

0

2

0

0

0

 

*Cirkulace periodik (počet titulů)

+ údaje nebyly sledovány

 

 

KONFERENCE - SEMINÁŘE

 

 

P o z v á n k a 

na poradu vedoucích pracovníků lékařských knihoven 

v  Nemocnici Na Homolce  15. 10. 2002

 

Národní lékařská knihovna a Informační a kongresové centrum Nemocnice Na Homolce srdečně zvou všechny své kolegy a kolegyně na celostátní poradu vedoucích pracovníků lékařských knihoven a informačních středisek ve zdravotnictví.

Porada se uskuteční v Kongresovém sále Nemocnice Na Homolce dne 15. října 2002 (úterý) od 10.00 hod. Předpokládané ukončení porady je ve 14.00 hod. Součástí porady bude prezentace vybraných distribučních firem. Na poradě vystoupí zástupci ministerstva zdravotnictví a ministerstva kultury ČR.

Vybraná témata porady:

- registrace knihoven na MK ČR dle knihovního zákona č. 257/01,

- aplikace knihovního zákona v praxi knihoven VISZ,

- státní dotace knihovnám VISZ v roce 2002,

- přístup do databází OVID.

Adresa: Nemocnice Na Homolce, 150 30  Praha 5 - Motol, Roentgenova 2

Doprava: Stanice Anděl, bus č. 167

               Náhradní doprava za metro: tram XA, tram XB, bus XC.

             Další informace viz http://www.idos.cz.

 

 

 

SKIP: Knihovnické konference, semináře, vzdělávací akce

 

Název akce                                            Místo konání           Termín

 Mezilidská komunikace                      

MZK Brno

03. 10. 2002

Kurz počítačové gramotnosti              

MSVK  Ostrava                

04. 10. 2002

INVEX

Výstaviště  Brno

07.10.-11.10. 02

Workshop  (zpracování zvukových nosičů) 

NKČR  Praha                  

08. 10. 2002

BUCHMESSE Frankfurt (K+M Expo)                                       

Frankfurt n. M.

09.- 14. 10. 02

The A. W.  Mellon Foundation Conferen 

Tallin, Estonsko       

17.10.- 19.10.02

Věcné zpracování                         

NKČR  Praha                  

22.10.- 24.10.02

BIBLIOTEKA

Incheb. Bratislava

07.11.- 10.11.02

Rekvalifikační knihovnický kurz                                                       

MSVK  Ostrava                

13.11.2002

Archivy, knihovny, muzea v digitálním sv. 

SKIP Praha 4

04.12.- 05.12.02

Jednotná informační brána CASLIN         

KK  Pardubice              

05.12.2002

Dostupné na WWW:  <http://www.stk.cz/Akce> 25. 9. 2002.

 
      
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



[1]K tomuto účelu slouží především Informační středisko se stálou telefonní, faxovou a e-mailovou službou v pracovní i mimopracovní dobu (tel.: 272 18 5333; fax 272 185 756; e-mail infs@sukl.cz;  urgentní záležitosti týkající se ohrožení zdraví nebo života se vyřizují nepřetržitě na telefonním čísle 272 1857 77. Ústav lze též kontaktovat pomocí elektronické pošty sukl@sukl.cz, faxu 272 739 995 nebo internetové stránky http://www.sukl.cz. Na těchto kontaktních bodech lze získat i informace o spojení na pracoviště Ústavu pro jednotlivé regiony).