AKTUALITY NLK
Od 10. února 2003 byl opět zprovozněn výpůjční protokol knih a rešeršní oddělení v 1. patře hlavní budovy NLK v Sokolské ulici 54. V rekonstruovaných prostorách bylo nově umístěno pracoviště mezinárodní meziknihovní výpůjční služby. Od tohoto data lze též vyřizovat žádanky o zapůjčení knih formou MVS.
RR
Činnost oddělení bibliografie a katalogizace zahrnuje tyto agendy:
· zpracování národní lékařské bibliografie – BMČ,
· aktualizace české verze tezauru MeSH,
· katalogizace knihovního fondu,
· budování souborných katalogů periodik a monografií.
Snahou v práci oddělení je plynule reagovat na nové trendy v oblasti informačních technologiích a v míře související s danou agendou je začleňovat do každodenní praktické činnosti. Oddělení se rovněž daří získávat granty z programu VISK na podporu činností souvisejících s katalogizací a retrokatalogizací knihovního fondu.
1. Zpracování národní lékařské bibliografie BMČ
Hlavními úkoly jsou především dokončit retrospektivní zpracování těch ročníků BMČ, které existují pouze v lístkové podobě, tj. ročníky 1954 – 1956 a rok 1968. Budou zpracovány skenováním, s využitím technologie RETROKON. Naskenované kartotéční lístky budou zpřístupněny na Internetu, jejich retrokatalogizace by se měla uskutečnit s využitím grantu VISK pro rok 2003.
Dalším velkým úkolem je poloprovozně v letošním roce odzkoušet využití technologie XML při vstupním zpracování BMČ a citačního rejstříku vybraných lékařských časopisů.
2. Aktualizace české verze tezauru MeSH
Překlad tezauru MeSH 2002 je od ledna letošního roku využíván při věcné katalogizaci knihovního fondu NLK a indexaci časopisecké literatury pro BMČ uživatelům v síti knihoven, kterým je v současné době k dispozici jak v aplikaci pro automatizované knihovnické systémy, tak i jako velmi aktuální výkladový slovník z biomedicíny i na CD-ROM.
3. Katalogizace knihovního fondu NLK
V roce 2002 byl získán grant na projekt „Retrokatalogizace fondů NLK“ – celkem uloženo 16 000 záznamů monografií (publikace z let 1957-1969) a 1500 záznamů monografických suplement (publikace z let 1950-1989).
V rámci budování Souboru autorit NLK z oboru lékařství a zdravotnictví byl v roce 2002 řešen projekt „Kooperativní tvorba a využívání personálních a korporativních autorit z oboru lékařství a zdravotnictví“. Báze obsahuje 12 200 personálních autorit. V roce 2002 byla založena databáze korporativních autorit z oboru lékařství a zdravotnictví, báze obsahuje 350 autoritních záznamů, záznamy jsou doplněny o webovou adresu příslušné korporace.
V bázi MUS – Katalog zdravotnického muzea je zatím zkatalogizováno 350 vzácných tisků, v roce 2002 práce pozastaveny. Prioritou zůstává dokončit retrokatalogizaci knihovního fondu NLK.
Báze IGA - Katalog grantových zpráv IGA MZ ČR je doplňována s mírným zpožděním, dokončuje se katalogizace zpráv z roku 2001. Zpoždění bylo zaviněno stavebními pracemi v budově NLK. Grantové zprávy z roku 2002 byly předány Interní grantovou agenturou MZ v lednu 2003, jejich zpracování proběhne v průběhu tohoto roku.
V lednu 2003 byla podána žádost o poskytnutí dotace v rámci programu VISK na dokončení retrokatalogizace knihovního fondu NLK.
4. Budování souborných katalogů periodik a monografií
Do báze Souborný katalog zahraničních periodik – SKP (LSS) se doplňují další online dostupné fulltexty periodik (rozšířené konsorcium SCIENCE DIRECT, IDEAL, volně dostupné na internetu včetně informace o podmínce nakladatele a retrospektivě archivů). Průběžně probíhá revize nabídky online titulů a kontrola správnosti URL adres. Retrospektivně se prověřuje aktuální stav fondu participujících knihoven.
Do báze Souborný katalog zahraničních monografií – SKM (LBS) jsou průběžně zapracovávány soubory předávané elektronickou poštou, tištěné záznamy jsou rekatalogizovány.
Byl zpracován návrh smlouvy týkající se předávání záznamů, jejichž vlastníky dané instituce jsou. (Řešeno zvláště vzhledem k předpokládanému systému MEDVIK).
V loňském roce bylo do souborného katalogu monografií zapracováno 10 tisíc záznamů předaných Farmaceutickou fakultou UK v Hradci Králové.
O spolupráci byly požádány další knihovny lékařských fakult (LF PU v Olomouci, LF UK Plzeň, rektorát UK pro zajištění konverze z T-Series do formátu UNIMARC).
Vzhedem k předpokládanému začlenění SK do báze MEDVIK byl pročištěn autorský rejstřík báze SKM, dvě pracovnice oddělení (dr. Hůlovcová a Mgr. Maixnerová) se rovněž výrazně podílejí na práci pracovních skupin projektu MEDVIK.
Věcná katalogizace podle tezauru MeSH
(Změny od 1. 1. 2003)
PhDr. Marie VOTÍPKOVÁ
Ke změnám v katalogizační praxi došlo v National Library of Medicine (NLM) již v roce 1999, kdy knihovna přešla na nový automatizovaný knihovnický systém – Voyager Integrated Library System. Důvodem změny byla snaha harmonizovat způsob věcného zpracování pro katalog s indexací článků pro Medline tak, aby bylo možné vyhledávat napříč databázemi jednotným způsobem.
V souvislosti s implementací MESH – CZ 2002 (ve které jsou zapracovány veškeré změny z let 2001 a 2002) se tyto změny odrazí i v katalogizační praxi NLK. Hlavní změna spočívá v tom, že deskriptory nebo deskriptory v kombinaci s věcnými podhesly nejsou doplňovány podhesly formy, geografickými a podhesly jazyka. Místo nich budou používány geografické deskriptory a deskriptory „publikační typ“. Podheslo jazyka se stává nadbytečným, „jazyk dokumentu“ je povinný údaj jmenné katalogizace.
Podhesla „věkové skupiny“ (u kojenců a dětí, u mladistvých, v dospělosti, ve stáří) a „těhotenství“ se neužívají. Místo toho se používají tagy Dítě, Novorozenec, Kojenec, Dítě předškolní, Mladiství, Dospělí, Střední věk, Staří, Těhotenství a lze je užít buď jako:
a/ deskriptory - u věkových skupin, když je chápeme jako psychologickou a sociální entitu, u těhotenství, když jde o těhotenství probíhající za normálních podmínek
b/ věcná podhesla - jsou to Dítě, Novorozenec, Kojenec, Dítě předškolní, Mladiství, Dospělí, Střední věk, Staří, Těhotenství. Užívají se v tom případě, kdy se zpracovávaný dokument zaměřuje na jednu či více věkových skupin v souvislosti s např. onemocněním.
Jestliže jsou však výrazy typu Dítě, Kojenec.. atd. součástí samotného deskriptoru, jako věcné podheslo se neužívají.
Př. Kojenec – chování
Inkubátory kojenecké
Mladiství – výživa
Respirační distres syndrom dospělých
Užití deskriptoru „Publikační typ (PT)“
Při věcném zpracování se neužívají formální podhesla typu adresáře, kongresy, abstrakta, nahrazují je deskriptory označené jako „Publikační typ“. Při katalogizaci se označují zkratkou PT.
Příklad: ischemická choroba srdeční v diagnóze, v terapii
PT kongresy
PT abstrakta
Max. počet PT deskriptorů pro 1 záznam jsou 3.
Pozor! Termín „Audiovizuální pomůcky“ byl zařazen mezi deskriptory MeSH.
Termíny typu Audiokazety, CD-ROM, Filmový pásek, Interaktivní multimédia jsou identifikována v UNIMARC jako údaj „fyzická forma dokumentu“.
Publikační typ (PT) - zápis v UNIMARC:
Údaj se zapisuje do pole 608 podpole $a v kombinaci s údajem „typ selekčního jazyka“.
Př.: 608 $a Atlasy $2 MeSH
Užití geografických deskriptorů
Geografické deskriptory se zapisují ve stejném poli jako ostatní deskriptory MeSH. Povolená věcná podhesla jsou epidemiologie a etnologie. Při rozhodování o tom, kolik použít geografických deskriptorů je omezujícím faktorem číslo 7, tj. maximálně povolený počet všech deskriptorů pro jeden katalogizační záznam.
V lednu roku 2003 skončila téměř sedmiměsíční rekontrukce dvou nejnižších pater budovy Národní lékařské knihovny v Sokolské 54. Do svých původních prostor se stěhuje také Rešeršní oddělení. Zájemci o osobní návštěvu nás tedy najdou opět v 1. patře, zprovozněno je znovu hlavní telefonní číslo 296 335 918. Kromě osobní návštěvy mohou zájemci o služby tohoto oddělení využít elektronické objednávky na webovké stránce NLK v kapitole Objednávky služeb, napsat svůj požadavek přímo na e-mail hercova@nlk.cz nebo využít pro zaslání požadavku faxového čísla 296 335 959.
Rešeršní požadavky zpracováváme v těchto bázích:
●MEDLINE (producent National Library of Medicine v Bethesdě, USA, program WinSpirs, WebSpirs firmy OVID/SilverPlatter – konsorciální licence, online přístup).
Retrospektiva této báze je 1966 - současnost, pravidelná aktualizace záznamů s úplným zpracováním probíhá jednou měsíčně, neúplně zpracované záznamy se pro aktuální informaci objevují v části označené jako PREMEDLINE.
V programovém vybavení je také pole Library Holdings Message (LHM), které umožňuje poskytnout u každého záznamu lokační značky těch českých knihoven, které daný titul v příslušném kalendářním roce odebíraly.
Zájemce o plné texty také jistě potěší fakt, že přímo ze zpracovávané rešerše je možno vstoupit do některých nakladatelství (musí s nimi být uzavřena smlouva o odběru titulu) a získat tak plný text v PDF formátu.
●EMBASE (producent Elsevier Science, Holandsko, program WinSpirs, WebSpirs firmy OVID/SilverPlatter – konsorciální licence, online přístup).
Retrospektiva báze 1988 - současnost, měsíční aktualizace. Programové vybavení umožňuje stejné nadstavbové funkce jako u báze MEDLINE.
Jedná se o druhou největší medicínskou databázi s větším důrazem na farmakologii. Více zastoupeny jsou zde také evropské lékařské časopisy.
Z této databáze zpracováváme pro zájemce i průběžné rešerše.
●SERFILE (producent NLM v Bethesdě, USA, program WinSpirs a WebSpirs firmy OVID/SilverPlatter – zdarma pro odběratele bází, online přístup).
Retrospektiva: 1665 - současnost. Aktualizovanáno vždy jednou za rok.
Databáze se zaměřením na popis všech časopisů zpracovávaných pro fond National Library of Medicine v USA v Bethesdě, časopisů, které jsou výběrově excerpovány pro báze MEDLINE, POPLINE a HEALTH a časopisů, které mají ve svých fondech knihovny spolupracující s NLM na bázi Biomedical Serials Holdings Database (SERHOLD). U každého časopisu jsou uvedeny tyto údaje:
Název (současný, popř. i minulý), vydavatel, adresa, místo vydání, ISSN, CODEN, jazyk, periodicita, hesla věcného třídění a v kterých bibliografických bázích je excerpován.
●Web of Science (producent ISI, Philadelphia, USA, konsorciální licence, online přístup).
Databáze byla české odborné veřejnosti již dlouhá léta známa jako Science Citation Index.
Retrospektiva databáze je od roku 1980 - současnost. Aktualizace probíhá ve velmi krátkých intervalech, jedná se tedy o velmi čerstvé informace.
Databáze zahrnuje tři široké vědní oblasti (Science Citation Index Expanded, Social Science Citation Index a Arts&Humanities Citation Index).
Kromě vyhledávání prací podle určitého tématu je tato databáze jediná, která poskytuje informace o citovaných pracech a je zde tedy možno zpracovat i citovanost publikací určitého konkrétního autora.
●Journal Citation Reports (producent ISI, Philadelphia, USA, konsorciální licence, online přístup).
Retrospektiva od roku 1998 - současnost, aktualizace 1x ročně.
Tento zajímavý zdroj poskytuje přehled o titulech časopisů, které se objevují ve výše uvedené databázi Web of Science. Je zde možno sledovat tituly časopisů podle jednotlivých zemí a oborů. Pro jednotlivé tituly je vypočítáván tzv. impakt faktor, který svou číselnou hodnotou vyjadřuje do určité míry postavení konkrétního titulu časopisu mezi dalšími podobně zaměřenými tituly.
●Biological Abstracts (producent firma BIOSIS, konsorciální licence, program WebSpirs 5.0 firmy OVID/SilverPlatter, online přístup).
Retrospektiva 1997 - 2002, aktualizace 4x ročně.
Programové vybavení umožňuje přímý vstup do plných textů tam, kde má instituce povolen vstup na základě předplatného nebo do titulů přístupných zdarma.
Databáze poskytuje informace z oblasti biologie a medicíny, v části excerpovaných titulů časopisů se překrývá s bázemi MEDLINE a EMBASE.
●Cochrane Library (producent The Cochrane Collaboration, program Update Software, UK, CD-ROM). Aktualizace 4x ročně.
Báze, která vznikla ze snahy informovat veřejnost o výsledcích klinických výzkumů a studií a následném hodnocení validity těchto výsledků, které provádějí odborníci příslušných oborů. Obsahuje citace článků s abstrakty, citace monografií, kapitol v monografiích a review. Je tvořena čtyřmi částmi, z nichž jedna část – elektronický časopis The Cochrane Database of Systematic Reviews – přináší pravidelné přehledy o výsledcích léčebné péče a jako časopis se dnes již objevuje mezi sledovanými periodiky v databázi MEDLINE.
●Health for All (producent a program regionální centrum WHO pro Evropu, online na adrese: http://www.who.dk/hfa). Aktualizace 2x ročně.
Databáze obsahuje statistické ukazatele zdravotní péče v evropských zemích.
●MICROMEDEX (producent firma Thompson, USA, konsorciální licence, online přístup).
Databáze v konfiguraci Drugdex, Martindale, PDR, P & T Quick patří ke špičkovým americkým bibliografickým a faktografickým databázím specializovaným na oblast farmakologie a příbuzné vědní obory (např. chemie, toxikologie, teratologie apod.).
Základ tvoří modul Drugdex s monografiemi jednotlivých léčiv zpracovaných podle jednotné osnovy.
Modul PDR (Physician Desk Reference) je základní informační zdroj o léčivech tradičně používaný lékaři v USA, modul Martindale obsahuje údaje světoznámé lékové encyklopedie britské královské farmaceutické společnosti s desítkami tisíc hesel (zahrnuje informace i o léčivech používaných v Evropě), modul P & T Quick obsahuje detailní a kritické informace o nových léčivech. Informace v databázích jsou nezávislé na farmaceutických firmách a jsou aktualizovány čtvrtletně.
●Prous Science Daily Essentials-Daily Drug News (producent firma Prous Science, USA, konsorciální licence, online přístup).
Přináší nejnovější informace z celého světa z oblasti výzkumu a vývoje léků a léčivých přípravků. Údaje jsou čerpány nejen z cca 1500 prestižních titulů časopisů, ale i z patentů, z referátů přednášených na cca 300 světových kongresech a sympoziích ročně a jsou rovněž monitorovány aktivity cca 2500 farmaceutických firem, výzkumných ústavů a univerzit. Databáze je aktualizována denně.
●BiblioMedica (producent NLK Praha, program Tornádo firmy AIP Beroun, online přístup do BMČ za období 1999-2002 na http://www.nlk.cz/czech/ nebo na CD-ROM s níže uvedenou retrospektivou). Aktualizace 4x ročně.
Základní databáze české a slovenské lékařské literatury s těmito částmi:
Bibliographia medica čechoslovaca (retrospektiva 1976 - současnost + rok 1953)
LOK obsahuje adresy institucí v ČR a SR, které jsou vlastníky periodik uvedených v bází SKP.
SKP (Souborný katalog zahraničních lékařských časopisů) obsahuje záznamy zahraničních periodik z lékařství a zdravotnictví a z oborů s nimi souvisejících, které docházejí do odborných knihoven v ČR a SR.
MeSH (Medical Subject Headings) představuje jako MeSH-CZ český překlad tezauru MeSH, řízeného slovníku termínů z biomedicíny, který od roku 1969 vytváří U.S. National Library of Medicine, Bethesda. V současné době je k dispozici 7. vydání tezauru (MeSH-CZ 2002).
Databáze CR – CZ obsahuje dvě subbáze – bázi bibliografického typu Citační rejstřík (CR) a bázi Citační rejstřík – faktory (CRF) umožňující bibliometrickou analýzu časopisů zpracovaných v bázi CR. Jedná se zatím pouze o demoverzi zpracovanou na vzorku 14 593 záznamů.
Další báze dostupné na serveru NLK http:// www.nlk.cz) :
●IGA Obsahuje katalogizační záznamy závěrečných zpráv grantů přidělených v letech 1991 - 2001 Interní grantovou agenturou MZ ČR.
●AUP Soubor autorit NLK, obsahující personální jména z oboru lékařství a zdravotnictví od nejstarších dob do současnosti.
●Česká národní bibliografie (producent Národní knihovna ČR, program Tornádo firmy AiP Beroun, online přístup na adrese : http://www.nkp.cz, soubor CD-ROM disků). Aktualizace 4x ročně.
České knihy Báze obsahuje veškeré přírůstky od roku 1995 a starší literatura je postupně doplňována.
Zahraniční bohemika. Báze obsahuje bibliografické záznamy o zahraničních bohemikách získaných NK ČR od roku 1990.
Články, statě v českém tisku. Obsahuje záznamy o článcích otištěných v českých novinách, časopisech a dalších periodikách se zvláštním zřetelem na oblast humanitních, sociálních a přírodních věd.
Disertace a autoreferáty. Obsahuje bibliografické záznamy o doktorských, disertačních, kandidátských a habilitačních pracích a autoreferátech.
Periodika vydávaná na území ČR. Obsahuje bibliografické informace o periodických publikacích v ČR.
Jmenné autority. Záznamy o českých autorech 19. a 20. století.
Speciální dokumenty. Bibliografické záznamy zahrnující grafické dokumenty, hudebniny, kartografické dokumenty, zvukové záznamy a elektronické zdroje.
·Slovenská národní bibliografie (producent Slovenská národní knihovna-Národní bibliografický ústav, Martin, Slovensko; program Tornádo firmy AiP Beroun, CD-ROM). Aktualizace: 4x ročně
Knihy a speciální typy dokumentů (knihy retrospektiva od roku 1976; speciální typy dokumentů jako periodika, mapy disertační práce, firemní literatura, grafika, audiovizuální dokumenty, slepecký tisk, elektronické zdroje s retrospektivou od roku 1979).
Personální autority obsahují údaje převážně o slovenských autorech.
Korporativní autority bsahují cca 1100 záznamů o slovenských korporacích.
Články a statě z vybraných periodik a sborníků se slovacikálním charakterem obsahují záznamy od roku 1978 (cca 755 000 záznamů).
●Anopress (producent informační agentura TAM - TAM, programy firmy Verity-Portal One).
Obsahuje aktuální vybrané zprávy o zdravotnictví v médiích, které jsou dostupné na adrese http://www.nlk.cz/czech/ v kapitole Zprávy ze zdravotnictví. Zájemce zde nalezne zprávy vždy v týdenním rozmezí. O rešerše z toho zdroje za delší období je nutno požádat detašované pracoviště NLK - Oddělení vědeckých informací na MZ ČR na adrese: michal.glykner@mzcr.cz .
Kromě všech těchto uvedených databází využívá Rešeršní oddělení i široké škály zahraničních a domácích internetových zdrojů. Rovněž oddělení využívá dalších bibliografických i plnotextových zdrojů z dalších konsorciálních přístupů jako jsou např. Eifl@Direct, ProQuest, ScienceDirect, SpringerLink, Wiley Interscience a další.
Publikační oddělení NLK zajišťuje výrobu, distribuci a literární a technickou redakci čtyř sekcí Referátových výběrů. V tištěných verzích vydává Referátový výběr a aktuality z urologie (4x ročně) a Referátový výběr z anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (6x ročně). Ke každému číslu RV z anesteziologie vychází monotematické suplementum.
Na Internetu pak vydáváme Referátový výběr z radiodiagnostiky (4x ročně) a Referátový výběr z revmatologie (4x ročně). Přístup je na webových stránkách NLK <www.nlk.cz> v rubrice Publikace NLK zdarma.
Oddělení zajišťuje také výrobu a distribuci publikací Novinky literatury zdravotnictví - přírůstky fondů NLK (4x ročně) a Soupis zahraničních lékařských časopisů docházejících do ČR a SR v předcházejícím roce a Soupis zahraničních lékařských časopisů objednaných do ČR a SR pro rok současný.
V rámci redakce Referátového výběru z anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny vyšlo zvláštní číslo Neodkladná resuscitace, konsenzuální mezinárodní metodické doporučení ILCOR (International Liaison Committee on Resuscitation) v překladu primářky doc. MUDr. Jarmily Drábkové, CSc.
Tomuto tématu je také věnováno suplementum k číslu 3/2002 s názvem Evropská rada pro KPR - nové metodické doporučení. Běžný náklad byl navýšen a publikace je možné zakoupit jednotlivě.
Publikační oddělení má detašované pracoviště v Lékařském domě - Sokolská 31, Praha 2, tel. 296 181 802.
V letošním roce, zejména v jeho druhé polovině, čeká Zdravotnické muzeum především práce spojená se stěhováním dočasně umístěných sbírek, jejich revizí a vhodným ukládáním. Přesto předpokládáme, že se nám opět podaří podílet se na některých kulturních akcích tak, abychom mohli muzeum a jeho vzácné fondy prezentovat širší veřejnosti.
Jedna taková akce právě probíhá v Brně, kde v Moravském zemském muzeu jeho pracovníci uspořádali zdařilou výstavu z dějin hygieny. Také Zdravotnické muzeum se na přípravě podílelo a některé exponáty hlavnímu pořadateli zapůjčilo. Výstava potrvá do března 2003.
Se zajímavou myšlenkou přišli pracovníci Hamzovy dětské léčebny v Luži – Košumberku. Rozhodli se uspořádat výstavu z dějin rehabilitace, zaměřenou speciálně na „léčbu prací“. Jedním z prvních propagátorů takové metody byl ostatně právě Hamza na počátku minulého století. Příprava scénáře a vhodných materiálů je sice hodně náročná, ale jsme přesvědčeni, že výstava se úspěšně uskuteční někdy v letních měsících přímo v léčebně.
Stejně jako ostatní spolupořadatelé výstavy Člověk proti nemocem jsme se i my domnívali, že ukončíme život této putovní výstavy rokem 2002. Zájem některých muzeí však byl takový, že jsme se rozhodli v roce 2003 zapůjčit výstavu ještě na několik míst. Bude s obměnami znovu postavena v Masarykově muzeu v Hodoníně (1. 2. – 31. 3.), v Okresním muzeu Chomutov (15. 4. - 16. 6.), v Muzeu Sedlčany (24. 6. – 14. 7.), a v Muzeu Žatec (14. 9. – 30. 11.).
Zdravotnické muzeum se v letošním roce hodlá zúčastnit také dvou mezinárodních akcí. V červnu se bude v Košicích konat 6. mezinárodní sympozium z dějin medicíny, farmacie a veterinární medicíny, kde bude Zdravotnické muzeum prezentováno příspěvkem k 120. výročí české chirurgie v souvislosti s fondy uloženými v muzeu. V říjnu by měla v Lublani ve Slovinsku proběhnout konference a valná hromada Středoevropské unie technických muzeí, na které by Zdravotnické muzeum mělo poprvé představit účastníkům sebe a svoje sbírky.
(Dotaz SKIP na Ministerstvo financí ČR, ze dne 29. 1. 2003)
Odbor 28 - Účetnictví obdržel Váš dopis ve věci "Evidence a revize knihovních fondů dotaz", ve kterém žádáte o poskytnutí stanoviska k problematice inventarizace knihoven.
K výše uvedené problematice Vám sdělujeme následující
skutečnosti.
Zákon č. 257/2001 Sb., o knihovnách a podmínkách provozování veřejných
knihovnických a informačních služeb (knihovní zákon), jehož účinnost byla
stanovena dnem 1. ledna 2002, vymezil v § 3 odst. 3 povinnost zápisu do
evidence knihoven vedené ministerstvem kultury. Pokud se příslušná knihovna
takto zaevidovala bude při vedení evidence knihovního fondu včetně revize
knihovního fondu postupovat v souladu s prováděcím právním předpisem, tj.
vyhláškou č. 88/2002 Sb., k provedení zákona č. 257/2001 Sb., o knihovnách a
podmínkách provozování veřejných knihovnických a informačních služeb (knihovní
zákon).
Pokud se příslušná knihovna nezaevidovala v souladu s § 3 odst. 3 zákona č. 257/2001 Sb., bude tato účetní jednotka při evidenci knihovního fondu postupovat v souladu s ustanoveními zákona č. 563/1991 Sb. o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů a příslušným prováděcím právním předpisem (viz částka 177 Sbírky zákonů z 5. 12. 2002, v případě, že účetní jednotka je územním samosprávným celkem, příspěvkovou organizací, státním fondem a organizační složkou státu vyhláškou č. 505/2002 Sb.) a inventarizaci knihovního fondu bude provádět podle ustanovení § 6 odst. 3 a paragrafů 29 a 30 uvedeného zákona. Z jmenovaného zákona o účetnictví vyplývá, že účetní jednotky inventarizaci veškerého majetku a závazků (v tomto případě i knihovního fondu) provádějí k okamžiku, ke kterému sestavují účetní závěrku jako řádnou nebo mimořádnou, tzv. periodickou inventarizaci. Vzhledem k tomu, že se v případě knihovního fondu jedná o hmotný majetek budou tyto účetní jednotky provádět fyzickou inventuru.
Ing. Antonín Jeřábek, v. r. zástupce ředitele odboru 28 - Účetnictví.
Dostupné na WWW:
<http://www.mkcr.cz/categories.php?id=234>. 14. 2. 2003.
ZPRÁVY
Univerzita Karlova je nejstarší středoevropskou univerzitou, založenou českým králem Karlem IV. v roce 1348. Od samého začátku byla zaměřena na všeobecné vzdělání. Hlavními obory byla medicína, umění, práva a teologie. V současné době má UK 17 fakult s různým profilovým zaměřením. Většina z nich je situována v Praze, dvě jsou v Hradci Králové a jedna v Plzni.
Farmaceutická fakulta (FaF) je jednou ze 17 fakult Univerzity Karlovy. Byla založena v roce 1969, ale navazovala již na dlouholetou tradici farmaceutického vzdělání na UK. Dříve se farmacie studovala na více fakultách (fakulta přírodních věd, medicína), od roku 1948 již jako samostatný čtyřletý obor na lékařské fakultě. V roce 1950 bylo však toto studium převedeno pod Masarykovu univerzitu v Brně, roce 1960 pak do Bratislavy. Teprve v roce 1969 se studium farmacie vrátilo zpět pod UK, a to do Hradce Králové.
Studium na FaF je pětileté, možné jen denní formou. Studenti si mohou zvolit specializaci volbou předmětů výběrových a nepovinných, vedle disciplin povinných. Program je koncipován tak, aby odpovídal současnému stavu a úrovni farmaceutických věd, potřebám naší i evropské praxe a byl též základem pro další postgraduální doktorandské studium. V současné době studuje na FaF UK ve dvou hlavních studijních oborech cca 1000 studentů.
Středisko vědeckých a knihovnických informací (SVKI ) je centrální knihovnou FaF. Vzniklo v roce 1969 - při založení Farmaceutické fakulty - jako Ústřední knihovna. Současný název odpovídá novému statutu FaF UK. SVKI je jedinečným střediskem informačních zdrojů z oboru farmacie v ČR. Své služby poskytuje převážně studentům a vědeckým pracovníkům fakulty, ale i ostatní odborné veřejnosti.
SVKI má 14 deponátních knihoven na jednotlivých katedrách fakulty. Celé pracoviště je plně automatizováno, vytváří postupně DB vlastních informačních zdrojů (monografie, periodika, vysokoškolské práce, aj.) v českém systému KP-WIN. Je napojeno na celouniverzitní síť, spolupracuje na tvorbě Souborného katalogu Univerzity Karlovy.
Od roku 1992 je fakulta napojena na Internet.
V roce 1997 jsme začali reorganizovat celou knihovnu. Nejdříve vzniklo nové výpůjční oddělení a nová studovna. Počet studijních míst se zvýšil z původních 9 na 45. Ve studovně časopisů jsou k dispozici tuzemské a zahraniční časopisy běžného roku, věstníky a sbírky zákonů. V chemické studovně jsou ve volném výběru Chemická abstrakta (od r. 1924) a další chemická literatura. Jelikož jsme byli nuceni zrušit půjčovnu skript a učebnic v nevyhovující budově (1998), vybudovali jsme v prostoru knihovny příruční knihovnu, kde mají studenti k dispozici k prezenčnímu studiu skripta, učebnice a jinou českou i zahraniční odbornou literaturu, a denní tisk. V knihovně je nyní opět k dispozici i studijní fond - k absenčním výpůjčkám. Fond bude postupně doplňován a rozšiřován – dle prostorových a finančních možností (nákup je hrazen převážně ze sponzorských prostředků). Fakulta mezitím vybudovala vlastní prodejnu studijní literatury.
V SVKI jsou umístěny svázané časopisy za posledních 5 let. Starší ročníky jsou uloženy v novém depozitáři v areálu Botanické zahrady léčivých rostlin FaF. Kopie článků či celé svazky časopisů, diplomové a disertační práce z depozitáře na vyžádání zajistíme.
V knihovně jsou k dispozici také lékopisy z celého světa, encyklopedie a výukové programy na CD-ROM´s, aj.
V roce 2000 byla zautomatizována denní evidence periodik v programu KP-WIN a evidence meziknihovních výpůjčních služeb (program MEVYS). V r. 2001 jsme obnovili půjčování studijní literatury k domácímu studiu. Pro urychlení výpůjček využíváme automatizovaný výpůjční systém a evidenci čtenářů i celého fondu dle čárového kódu.
Od začátku roku 2000 používáme elektronickou ochranu dat v knihovně.
V roce 2002 jsme dokončili reorganizaci knihovny, získali jsme nový nábytek (regály) a osvětlení v knihovně, rozšířili jsme i počet počítačů pro studenty. V knihovně pracují nyní 4 knihovnice (2 VŠ + 2 SŠ; dříve 6 ) + 1 technický pracovník.
Služby knihovny
SVKI spravuje hlavně fond periodik a studijní literaturu, většina monografií je deponována do knihoven na jednotlivých katedrách. Celý fond je však evidován centrálně (cca 70.000 knih. jednotek, průměrně 125 titulů odborných periodik ročně, aj.).
SVKI nabízí tyto služby:
* presenční studium odborné literatury
* výpůjční služby - absenční výpůjčky studijní literatury - výpůjčky časopisů, aj.
* meziknihovní výpůjční služba (celostátní i mezinárodní)
* cirkulace periodik
* rešeršní služby
* reprografické služby
* bibliografické informační služby, odborné konzultace, poradenská služba
* internetové služby (WWW fakulty a knihovny, školení, nové zdroje informací, atd.)
* Folia Pharmaceutica Universitatis Carolinae – evidence a distribuce fakultního časopisu
* SVKI také provádí sběr a evidenci publikační aktivity pracovníků fakulty (od r. 1993).
SVKI mimo běžné knihovní služby vyhledává a zajišťuje nové zdroje informací pro studenty a vědecké pracovníky fakulty. Připojením se k několika konzorciím a společným grantovým projektům jsme získali možnost využívat např. vědecké databáze Web of Science, Medline + Embase, Proquest 5000, Biological/Zoological Abstracts, ChemNetBase, Micromedex, CA (SciFinder), CrossFire (Beilstein/Gmelin) a databáze elektronických časopisů - ScienceDirect, Ebsco, Springer, ACS, aj. Připravuje se přístup do plnotextových časopisů dalších vydavatelství (viz http://www.faf.cuni.cz/Services nebo http://bi.cuni.cz). Rozsah elektronických zdrojů informací se neustále rozšiřuje.
Problémy: Celé pracoviště SVKI jsme sice během posledních 10 let kompletně předělali (stavebně i organizačně), nově vybavili nábytkem i technickým zařízením, získali jsme tak mnohem příjemnější prostředí pro práci i studium, část fondu jsme mohli zpřístupnit ve volném výběru, zvýšil se počet míst pro prezenční studium, atd. Přesto počet studijních míst je velice malý (45 míst pro cca 1000 studentů), není zde místo na rozšíření studoven, příruční knihovny, ani na studijní fond. Nový depozitář sice není daleko od budovy FaF a SVKI, ale 2/3 fondu zde uloženého nelze zpřístupnit pro volný výběr, fond je tedy minimálně využíván. Hlavním naším problémem je tedy nedostatek prostoru a pochopitelně i nedostatek financí – hlavně na nákup studijní literatury.
Ideální by bylo získat nové prostory, kde by celý vzácný fond odborné farmaceutické literatury byl zpřístupněn ve volném výběru všem zájemcům.
Cílem pracoviště je neustále rozšiřovat, urychlovat a zkvalitňovat své služby, usilovat o získání nových informačních zdrojů na různých médiích, vytvářet dobré zázemí pro vybrané úkoly vědy a výzkumu a rozšiřovat spolupráci s ostatními knihovnami v ČR i ve světě.
Pro vstup do SVKI potřebují studenti FaF (UK) studijní průkaz (identifikační karta, příp. index), zaměstnanci fakulty (UK) identifikační kartu; vstup je zdarma. Ostatní uživatelé se zaregistrují (OP) a zaplatí vstupní poplatek (viz Knihovní a provozní řád).
Studovny jsou otevřeny: pondělí - čtvrtek, 8.00 - 16.00 hod.
pátek a během prázdnin, 8.00 - 14.00 hod.
Kontaktní adresa:
Univerzita Karlova v Praze, <http://www.cuni.cz>.
Farmaceutická fakulta, <http://www.faf.cuni.cz>.
středisko vědeckých a knihovnických informací, vedoucí Ing. J.Pirnerová, tel. 495 067 420, <http://www.faf.cuni.cz/Services>.
500 05 Hradec Králové, Heyrovského 1203 .
Psychiatrická léčebna Kosmonosy je odborným léčebným ústavem poskytujícím komplexní odbornou psychiatrickou péči. Počátky vzniku se datují rokem 1869, kdy na základě rozhodnutí zemského výboru v Praze byla zakoupena budova bývalého piaristického kláštera v Kosmonosích a přestavěna
na filiální pobočku pražského ústavu pro duševně choré. Rozhodující okamžik v historii ústavu nastal dnem 30. června 1897, kdy je ústavu změněn statut filiálky na samostatný Královský zemský ústav pro choromyslné s právem přijímat nemocné. Pro potřeby lékařů a ošetřovatelského personálu byla založena i lékařská knihovna ústavu.
Knihovna PL Kosmonosy je tedy knihovnou s více jak stoletou tradicí. Od doby svého vzniku se již několikrát stěhovala. V současné době se nachází v 1. patře úřední budovy, kde získala nové reprezentativní prostory s výhodným umístěním v rámci areálu léčebny. Knihovna je organizačně začleněna pod odbor ředitelství a pracovně je podřízena ředitelce léčebny. Knihovna vlastní „Osvědčení o zápisu do evidence knihoven“ MK ČR ze dne 15.7.2002. Od roku 1995 se každoročně akreditovala a získala „Osvědčení pro poskytování veřejných informačních služeb ve zdravotnictví.“ Poradním orgánem pro činnost knihovny je knihovní rada, která je složena z předních odborníků léčebny.
Vzhledem k účelu založení knihovny a struktuře jejich uživatelů jsou knihovní fondy zaměřeny především na obor psychiatrie, psychologie, psychoterapie a v jejich systematickém budování se pokračuje. Nově se vytváří fond literatury z oblasti léčby toxikomanie a drogových závislostí. V menší míře pak zakupuje knihovna i literaturu z ostatních oborů biomedicíny. Knihovna je orientována především uživatelsky, a proto je jejím hlavním účelem poskytování kvalitních informačních a knihovnických služeb lékařům, psychologům, zdravotním sestrám a ostatním zdravotnickým pracovníkům léčebny. Soustavné budování fondu psychiatrické literatury však umožňuje předávání informací i ostatním čtenářům v rámci sítě lékařských knihoven.
K 31. 12. 2002 eviduje lékařská knihovna 3982 knihovních jednotek. Průběžně dochází 32 titulů časopisů, z toho 29 tuzemských a 3 zahraniční. Unikátní je odběr časopisu Psychiatrische Praxis. Registrováno je 136 uživatelů, pro potřeby pracovníků léčebny a pro MVS bylo zhotoveno 890 xerokopií. V knihovně pracuje jedna pracovnice na celý úvazek. Převážná část knihovního fondu je volně přístupná a informační materiály jsou dostupné formou prezenčních a absenčních výpůjček. Knihovna poskytuje své služby bezplatně a nejsou zavedeny ani poplatky z prodlení.
Poskytnutá investiční dotace MZ ČR umožnila naplnit cíl předloženého projektu a zahájit proces automatizace knihovnicko-informačních činností. Z prostředků finanční systémové dotace byly zakoupeny 2 počítače, tiskárny a plošný skener. Od roku 1999 mají uživatelé knihovny zajištěn přístup k síti Internet. Nejprve se jednalo o komutování připojení, od roku 2001 máme již připojení pevnou linkou. V rámci konsorcií a národní licence je umožněno připojení k databázím EBSCO v rámci projektu EIFL Direct a databázím Proquest. Od roku 2000 jsou knihy zpracovávány v automatizovaném knihovnickém systému KP-win . Plně je využíván modul katalogizace a katalog.
Do budoucna bychom rádi zveřejnili základní informace o knihovně na www stránkách Psychiatrické léčebny Kosmonosy, které se právě připravují. Chceme pokračovat v automatizaci knihovnických agend, zkvalitňování poskytovaných služeb a v úspěšné spolupráci s ostatními knihovnami v rámci celé ČR.
Jsme malá plicní léčebna (195 lůžek) v krásné přírodě na úpatí brdských lesů – pro pacienty ideální prostředí, pro zaměstnance už méně. Pro běžný chod léčebny je odloučenost spíše nevýhodou – doprava, přetížené telefonní linky …
Jsme organizace přímo řízená MZ, „dosáhnout“ na různé dotace nebo sponzorské dary je zde těžší než ve velkých centrech, a tak neustále řešíme problém: peníze. Na pacientech léčebna šetřit nechce, spíš se vždycky šetřilo v provozu, v rámci racionalizace má řada zaměstnanců kumulovanou funkci – třeba já mám kromě lékařské knihovny i knihovnu pro pacienty, jezdím na poštu pro důchody, zastupuji v přijímací kanceláři atd. S radostí však musím oznámit, že i já jsem se loni konečně po letech dočkala v lékařské knihovně počítače.
A tak v každé volné chvilce (kterých při mé pracovní náplni zase tak moc není) zpracovávám knihovní fond v programu KP-win. Zatím mám zpracováno přes 400 publikací, což je asi třetina fondu. Fond je zaměřen hlavně na pneumologii a internu. V jedné místnosti knihovny je kromě zkompletovaných ročníků periodik celý fond, dále půjčovna, pracovna a jednou zde snad bude i internetová stanice. S internetem jsou zatím problémy – spojení je tak pomalé, že pracovat na internetu je zatím spíše utrpení než radost.. Navíc v léčebně není žádný počítačový odborník, správce sítě zde pracuje pouze externě, takže se stává, že počítač je mimo provoz týden, někdy i déle. Ale i tyto problémy snad časem zmizí a já doufám, že se po zpracování celého fondu propojím do zdravotnické sítě léčebny a naši lékaři budou mít přístup do katalogu knihovny z kteréhokoliv počítače v budově .
Přestože je naše knihovna malá a nevýznamná a nad mými řádky jste se asi pousmáli, vězte, že i takovéto knihovny fungují a snaží se plnit svou prvořadou funkci – přiblížit informace svým čtenářům.
STATISTICKÉ UKAZATELE VISZ
Lékařské knihovny zapsané do evidence
na Ministerstvu kultury
1. Řazeno podle čísla evidence
Číslo evidence |
Provozovatel |
Město |
Číslo evidence |
Provozovatel |
Město |
30 |
Psychiatrická léč. |
Kosmonosy |
2846 |
SZŠ |
Hradec Králové |
33 |
Nemocnice |
Opava |
2879 |
Nemocnice |
Most |
39 |
Nemocnice |
Vyškov |
3029 |
Nemocnice |
Příbram |
54 |
SZŠ |
Teplice |
3031 |
Nemocnice |
Kyjov |
67 |
ÚPMD |
Praha |
3042 |
Nemocnice |
Nymburk |
83 |
Nemocnice |
Jablonec n. Nis. |
3149 |
VZŠ J.P. |
Brno |
95 |
FNsP |
Ostrava |
3150 |
SZŠ |
Kladno |
261 |
IDVPZ |
Brno |
3152 |
Nemocnice |
Český Krumlov |
314 |
Nemocnice |
Třinec |
3153 |
Nemocnice |
Strakonice |
357 |
Nemocnice |
Třebíč |
3154 |
Nemocnice |
Kroměříž |
434 |
Nemocnice |
Louny |
3172 |
Nemocnice |
Rumburk |
800 |
CKTCH |
Brno |
3231 |
Nemocnice |
Znojmo |
863 |
SZZ |
Mladá Boleslav |
3235 |
Psychiatrická léč. |
Šternberk |
893 |
Nemocnice |
Liberec |
3326 |
Nemocnice |
Prostějov |
922 |
Nemocnice |
Nové Město M. |
3334 |
Nemocnice |
Kolín |
1187 |
FN u sv. Anny |
Brno |
3335 |
Nemocnice |
Jihlava |
1189 |
KHS |
Ostrava |
3339 |
Nemocnice |
Čes. Budějovice |
1254 |
MěN |
Valaš. Meziříčí |
3415 |
NLK |
Praha |
1362 |
Nemocnice |
Frýdek-Místek |
3425 |
Nemocnice |
Mělník |
1598 |
Nemocnice |
Nový Jičín |
3541 |
Nemocnice |
Přerov |
1680 |
SZŠ |
Pardubice |
3572 |
SZŠ |
Znojmo |
1792 |
Nemocnice |
Karviná-Ráj |
3575 |
Nemocnice |
Uhers. Hradiště |
1793 |
Nemocnice |
Karviná-Orlová |
3576 |
Nemocnice |
Rakovník |
1794 |
SZZ |
Krnov |
3653 |
FN |
Plzeň |
1875 |
Nemocnice |
Pardubice |
3658 |
Nemocnice |
Boskovice |
2044 |
IKEM |
Praha |
3718 |
Nemocnice |
Svitavy |
2069 |
Psychiatrická léč. |
Opava |
3719 |
Nemocnice |
Pelhřimov |
2121 |
Nemocnice |
Náchod |
3789 |
Nemocnice |
Tábor |
2298 |
Nemocnice |
Písek |
3808 |
IPVZ |
Praha |
2299 |
ÚN |
Brno |
3838 |
Psychiatrická léč. |
Brno |
2300 |
MěN |
Ostrava |
3839 |
ÚHKT |
Praha |
2341 |
Nemocnice |
Cheb |
3922 |
Léčebna TRN |
Janov |
2400 |
Nemocnice |
Karlovy Vary |
3928 |
FN K. Vinohrady |
Praha |
2401 |
Psychiatrická léč. |
Dobřany |
4002 |
Nemocnice |
Sokolov |
2477 |
MN |
Ústí nad Labem |
4005 |
Psychiatrická léč. |
Kroměříž |
2507 |
Nemocnice |
Kadaň |
4007 |
BN |
Zlín |
2530 |
Nemocnice |
Břeclav |
4146 |
KHN |
Karviná |
2705 |
Psychiatrická léč. |
Havlíčkův Brod |
4254 |
Nemocnice |
Blansko |
2707 |
SZŠ |
Nový Jičín |
4255 |
Nemocnice |
Havlíčkův Brod |
2756 |
IZPE |
Kostelec n. Č. L. |
4257 |
PC |
Praha |
2757 |
FN Bulovka |
Praha |
4258 |
N Na Homolce |
Praha |
2758 |
Nemocnice |
Čáslav |
4367 |
Nemocnice |
Vsetín |
2838 |
Psychiatrická léč. |
Brno |
4368 |
FN |
Olomouc |
2. Řazeno podle města
Číslo evidence |
Provozovatel |
Město |
Číslo evidence |
Provozovatel |
Město |
4254 |
Nemocnice |
Blansko |
2707 |
SZŠ |
Nový Jičín |
3658 |
Nemocnice |
Boskovice |
3042 |
Nemocnice |
Nymburk |
261 |
IDVPZ |
Brno |
4368 |
FN |
Olomouc |
800 |
CKTCH |
Brno |
33 |
Nemocnice |
Opava |
1187 |
FN u sv. Anny |
Brno |
2069 |
Psychiatrická léč. |
Opava |
2299 |
ÚN |
Brno |
95 |
FNsP |
Ostrava |
2838 |
Psychiatrická léč. |
Brno |
1189 |
KHS |
Ostrava |
3149 |
VZŠ J.P. |
Brno |
2300 |
MěN |
Ostrava |
3838 |
Psychiatrická léč. |
Brno |
1680 |
SZŠ |
Pardubice |
2530 |
Nemocnice |
Břeclav |
1875 |
Nemocnice |
Pardubice |
2758 |
Nemocnice |
Čáslav |
3719 |
Nemocnice |
Pelhřimov |
3339 |
Nemocnice |
Čes. Budějovice |
2298 |
Nemocnice |
Písek |
3152 |
Nemocnice |
Český Krumlov |
3653 |
FN |
Plzeň |
2401 |
Psychiatrická léč. |
Dobřany |
67 |
ÚPMD |
Praha |
1362 |
Nemocnice |
Frýdek-Místek |
2044 |
IKEM |
Praha |
2705 |
Psychiatrická léč. |
Havlíčkův Brod |
2757 |
FN Bulovka |
Praha |
4255 |
Nemocnice |
Havlíčkův Brod |
3415 |
NLK |
Praha |
2846 |
SZŠ |
Hradec Králové |
3808 |
IPVZ |
Praha |
2341 |
Nemocnice |
Cheb |
3839 |
ÚHKT |
Praha |
83 |
Nemocnice |
Jablonec n. Nisou |
3928 |
FN K.Vinohrady |
Praha |
3922 |
Léčebna TRN |
Janov |
4257 |
PC |
Praha |
3335 |
Nemocnice |
Jihlava |
4258 |
N Na Homolce |
Praha |
2507 |
Nemocnice |
Kadaň |
3326 |
Nemocnice |
Prostějov |
2400 |
Nemocnice |
Karlovy Vary |
3541 |
Nemocnice |
Přerov |
1793 |
Nemocnice |
Karviná-Orlová |
3029 |
Nemocnice |
Příbram |
1792 |
Nemocnice |
Karviná-Ráj |
3576 |
Nemocnice |
Rakovník |
3150 |
SZŠ |
Kladno |
3172 |
Nemocnice |
Rumburk |
3334 |
Nemocnice |
Kolín |
4002 |
Nemocnice |
Sokolov |
30 |
Psychiatrická léč. |
Kosmonosy |
3153 |
Nemocnice |
Strakonice |
2756 |
IZPE |
Kostelec n. Č. L. |
3718 |
Nemocnice |
Svitavy |
1794 |
SZZ |
Krnov |
3235 |
Psychiatrická léč. |
Šternberk |
3154 |
Nemocnice |
Kroměříž |
3789 |
Nemocnice |
Tábor |
4005 |
Psychiatrická léč. |
Kroměříž |
54 |
SZŠ |
Teplice |
4146 |
KHN |
Karviná |
357 |
Nemocnice |
Třebíč |
3031 |
Nemocnice |
Kyjov |
314 |
Nemocnice |
Třinec |
893 |
Nemocnice |
Liberec |
3575 |
Nemocnice |
Uhers. Hradiště |
434 |
Nemocnice |
Louny |
2477 |
MN |
Ústí nad Labem |
3425 |
Nemocnice |
Mělník |
1254 |
MěN |
Valaš.Meziříčí |
863 |
SZZ |
Mladá Boleslav |
4367 |
Nemocnice |
Vsetín |
2879 |
Nemocnice |
Most |
39 |
Nemocnice |
Vyškov |
2121 |
Nemocnice |
Náchod |
4007 |
BN |
Zlín |
922 |
Nemocnice |
Nové Město n M. |
3231 |
Nemocnice |
Znojmo |
1598 |
Nemocnice |
Nový Jičín |
3572 |
SZŠ |
Znojmo |
Dostupné na WWW:
<http://www.nkp.cz/o knihovnach/EvidRev.htm>. 6. 2. 2003.
KONFERENCE - SEMINÁŘE
Informační systémy v ambulantní praxi českého lékaře
Kurz je určen především pro lékaře v ambulantní praxi (praktické, dětské i odborné), informatiky poliklinik a další zájemce o uvedenou problematiku. Akce se zaměří na informační systémy v provozu mimonemocničních ambulantních zdravotnických zařízení. Účast v kurzu je bezplatná, posluchači obdrží certifikát o absolvování kurzu.
PROGRAM
09:00 - 09:30 Registrace
09:30 - 09:45 Zahájení
Úvodní slovo předsedy ČSZIVI doc. MUDr. P. Kasala
09:45 - 11:15 Blok I. – Ambulantní informační systémy v ČRv roce 2003:
aktuální stav a trendy,
požadavky na moderní ambulantní systém, přehled českého trhu,
ambulantních systémů, očekávané trendy vývoje, legislativní a etické otázky (MUDr. M. Steiner).
11:15 - 11:45 Blok II. – IZIP – internetová pacientská dokumentace:
průběh projektu, dosavadní zkušenosti, legislativní aspekty, další perspektivy projektu z pohledu jeho zabezpečení, odezvy na straně lékařů a zdravotníků (MUDr. T. Mládek).
12:45 - 14:00 Blok III. - Komunikace mezi zdravotnickými IS:
datový standard MZ ČR verze 2 a 3,
Národní číselník laboratorních položek,
problematika komunikace IS s laboratoří,
připravovaná komunikace s ÚZIS,
co je nutné učinit pro zahájení komunikací - praktický návod s příklady, ukázky komunikace mezi LIS a IS praktických lékařů (ing. M. Zámečník, ing. Č. Jeníček, ing. P. Krásný, ing. R. Mráz).
14:10 - 14:45 Blok IV. - Elektronické podpisy v elektronické dokumentaci:
v čem spočívá princip elektronického podpisu,
co požaduje legislativa,
je tzv. „paper-less“ zdravotní dokumentace reálně možná? (ing. M. Novotný, MUDr. M. Steiner).
15:00 - 16:30 Blok V. - Přístup k lékařským informacím prostřednictvím počítače:
Nové aspekty využití internetu ve zdravotnictví (doc. MUDr. P. Kasal).
Knihovnické informační služby a zdroje pro praktické lékaře (PhDr. H. Bouzková, PhDr. Lesenková, Ing. R. Kudláček).
Praktické rady pro odbornou
komunikaci: Jak připravit přednášku a napsat článek? (Doc. MUDr. M. Špála).
Informační zdroje a poskytování kvalitní péče (MUDr. A. Bourek).
Posluchači, kteří se přihlásí nejpozději do 18. 3. 2003 na adrese: <zamecnik@nextra.cz>, mají garantované písemné materiály k přednáškám.
Název akce Místo konání Termín
Fenomén e-learningu v současném vzdělávání |
Praha, VŠE-CDMS |
18. 3. 2003 |
INFOS´2003 |
Stará Lesná, SR |
7. - 9. 4. 2003 |
MEDSOFT 2003 |
Brno |
22. - 23. 4. 2003 |
INFORUM 2003 |
Albertina i. Praha |
27. - 29. 5. 03 |
CASLIN '03 - Management knihoven |
Holenský dvůr, Již. Č. |
8. - 12. 6. 2003 |
Nordic Baltic EAHIL Workshop * |
Oslo, Norsko |
26. - 28. 6. 2003 |
Knihovny současnosti 2003 |
Seč u Chrudimi |
16. - 18. 9. 2003 |
Dostupné na WWW: <http://www.stk.cz/Akce> 17. 2. 2003.
* Dostupné na WWW: <http://www.namhi.org/oslo2003.htm> 12. 2. 2003.