Co jsou afty, jak vypadají, kde se tvoří a proč vznikají? Komu se nejčastěji dělají a je možný přenos z člověka na člověka? Lze předejít těmto nepříjemným vřídkům a jaké jsou možnosti léčby? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se týkají aftů, naleznete v uvedených příspěvcích.
Afty jsou drobné velmi bolestivé vřídky, vyskytující se v dutině ústní nejčastěji na hraně jazyka, v oblasti sliznice dolního rtu a sliznice stoliček. Příčina vzniku aft není zcela jasná, uvažuje se především o infekci, imunitní poruše nebo poranění sliznice úst.
Afty patří k nejčastějším zánětlivým onemocněním ústní sliznice. Postihují opakovaně pětinu populace vyspělých zemí bez ohledu na věk a pohlaví. Přesné příčiny vzniku aft nejsou dodnes objasněny, víme jen, že se nejedná o přenosnou nemoc.
Začervenané bolestivé vřídky v ústech s bílošedým středem, které jsou známé jako afty či aftózní stomatitida, mohou malé děti velmi potrápit a způsobit, že nebudou chtít jíst ani pít.
Možná je znáte. Malé, nenápadné, bílé vřídky na sliznici v ústech. Jejich bolest překáží při jídle, ale také při mluvení. Řeč je o aftech. Přesná příčina jejich vzniku není známa.
Zánět ústní dutiny (afty) způsobuje infekce s oparovými viry. Na vnitřních stranách rtů, tváří, na jazyku nebo kdekoli v ústech se někdy mohou objevit malé, mělké, kulaté nebo oválné bolestivé vřídky, které mívají šedivou spodinu a zažloutlé okraje.
Jak snížit přirozenou cestou hladinu cholesterolu, nebo jak předcházet častým aftům v ústech. Nejen na to odpovídá nutriční terapeutka Jaroslava Kreuzbergová.
Opary a afty jsou nepříjemná a bolestivá onemocnění rtů a dutiny ústní. Jaké jsou jejich příčiny a možnosti léčby vysvětluje dermatoložka MUDr. Gréta Wohlová z Laserového centra Anděl.
Vitaminů B známe osm druhů. Každý z nich má pro naše tělo jiný přínos, jejich společným znakem je ale pozitivní vliv na energetický metabolizmus, pokožku, sliznice a také činnost nervové soustavy.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.