Kdy začíná u mužů andropauza, proč k ní dochází a jaké jsou její příznaky? Týká se andropauza každého muže? Může souviset snížení sexuálního apetitu a problémy s erekcí s mužským přechodem? Které choroby ohrožují muže po padesátce? Jak se muži vyrovnávají se změnami, které zpravidla nastávají v průběhu přechodu? Informace o mužském přechodu naleznete v uvedených příspěvcích.
Ženské klimakterium je nám známé, ale teprve nedávno bylo zjištěno, že podobnými problémy procházejí i muži. Andropauza, čili mužská obdoba menopauzy se velmi obtížně popisuje, protože neexistuje jednoznačné kritérium, podle kterého můžeme tento stav diagnostikovat.
Studie ukazují, že až 73 % mužů nad 40 let věku má zkušenosti se symptomy andropauzy. Zároveň se však ukazuje, že jejich vědomosti o andropauze a možnostech řešení jsou nízké.
Pohlavní hormon testosteron je důležitý pro normální vývoj u mužů a pro zdravý organismus. Testosteron mimo jiné ovlivňuje reprodukční schopnost, sexuální funkce, růst svalů, hustotu kostí a reguluje metabolismus tuků. Například v embryonálním stadiu řídí testosteron vznik mužských pohlavních orgánů.
Hormonální metabolismus člověka se ve stáří mění. V průběhu času ztrácí tělo schopnost správně regulovat hormony a je vylučováno méně hormonů. Je to součást normálního procesu stárnutí a fyzických změn ve stáří. U mužů pomalu klesá hladina celkového testosteronu od věku přibližně 40 let, o cca 0,4 % za rok.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.