Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě chudokrevnosti (anémie). Jaké jsou nejznámější druhy anémie, která onemocnění zpravidla chudokrevnost doprovází a jakou úlohu hraje při anémii strava? Odpovědi na tyto otázky naleznete v shromážděných příspěvcích.
O anémii (chudokrevnosti ) mluvíme, jestliže je snížen obsah hemoglobinu v krvi. Červené krvinky a v nich umístněný hemoglobin jsou zodpovědné za přenos kyslíků do tkání.
Dokáže pěkně zkomplikovat život, přitom není těžké ji poznat. Dá se jí snadno předcházet, a dokonce ji i léčit. A přesto jí trpí spousta lidí. Řeč je o chudokrevnosti, která ohrožuje každého nemocného s Crohnovou chorobou či ulcerózní kolitidou.
Jste těhotná a jste chudokrevná? Nechte si od lékaře poradit a začněte brát železo v tabletkách. Můžete tak snížit riziko rozvoje průduškového astmatu u svého ještě nenarozeného dítěte.
Anémii poznáme tak, že jsme bledí, máme namodralé konečky prstů pod nehty, bledé rty a sliznice. Opakem je pletora, to jsou lidé zarudlí a mají vyšší tlak.
Anémie sama není nemoc. Označuje se tak stav, kdy v krvi klesne pod určitou hodnotu počet červených krvinek, erytrocytů, a tedy i hladina červeného krevního barviva, hemoglobinu, které je v nich obsaženo.
Pohybová aktivita s anémií (nedostatek červených krvinek) je poměrně specifická. Anémie je totiž charakteristická sníženou tělesnou zdatností, která je dána již zvýšenou klidovou srdeční akcí, jež je zapotřebí pro přenos kyslíku z plicního řečiště přes srdce do cílových orgánů při sníženém počtu červených krvinek.
Značná část defektů červených krvinek je způsobena anomáliemi hemoglobinů. Z klinického hlediska je můžeme dělit do dvou základních skupin, na odchylky kvantitativního rázu a odchylky kvalitativní.
Anémie neboli chudokrevnost je poměrně běžným zdravotním problémem u lidí s virovou hepatitidou C, kteří jsou léčeni kombinovanou terapií. Tato komplikace se týká až dvou třetin nemocných.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.