Co je biopsie a v jakém případě ji lékař požaduje? Jaké typy biopsie se provádějí? Jak probíhají některé druhy biopsie a jaké zdravotní komplikace mohou v některých případech nastat? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se týkají daného tématu, naleznete v uvedených zdrojích.
Biopsie děložního hrdla je vyšetření, které se provádí při podezření na karcinom děložního hrdla. Zákrok se provádí ve stejné poloze, jako při běžném gynekologickém vyšetření, obvykle bez nutnosti anestezie. Lékař získá přístup k děložnímu hrdlu pomocí vaginálního zrcátka.
O biopsii ledviny hovoří prof. MUDr. Vladimír Tesař, DrSc., MBA, FASN a Doc. MUDr. Romana Ryšavá, CSc. z Kliniky nefrologie 1. Lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Biopsie pochvy je vyšetření, které se provádí při podezření na zhoubný nádor pochvy. Podle velikosti podezřelého ložiska se tento zákrok provádí buď v lokální anestezii nebo v celkové anestezii. Ze stěny pochvy je odebrán jeden nebo více vzorků podezřelé tkáně, které jsou následně odeslány do patologické laboratoře k podrobnému vyšetření. Rána je obvykle uzavřena pomocí vstřebatelných stehů.
Biopsie pod kontrolou ultrazvuku je biopsie, při které je využíván počítač a ultrazvuk k nalezení „podezřelého“ místa (ve kterém by se mohl nacházet zhoubný nádor) a k navedení duté jehly, kterou bude odebrána tkáň k následnému vyšetření pod mikroskopem.
Biopsie prostaty je vyšetřovací metoda, kterou se získává tkáň prostaty k histologickému vyšetření . To má význam zejména při diagnostice zhoubného nádoru prostaty, který se v současné době dostává ve světových statistikách na druhé místo v příčinách úmrtí mužů na nádorová onemocnění.
Biopsie prostaty je vyšetřovací metoda, kterou se získává tkáň prostaty k histologickému vyšetření. To má význam zejména při diagnostice zhoubného nádoru prostaty, který se v současné době dostává ve světových statistikách na druhé místo v příčinách úmrtí mužů na nádorová onemocnění.
Jedná se o odběr vzorku podezřelé tkáně jehlou z prsu k histopatologickému vyšetření. Díky biopsii dnes zásadním způsobem ubylo zbytečných operací prsu pro nezhoubné změny. Proto by se měla provádět vždy před operací, aby se lékař mohl rozhodnout pro nejvhodnější léčebný postup.
Přestože zobrazovací metody, jako jsou mamograf či ultrazvuk, mohou nalézt podezřelé oblasti v prsu, nedokážou zodpovědět otázku, zdali se skutečně jedná o maligní nádor.
Jaterní biopsie je odběr minimálního množství jaterní tkáně k mikroskopickému vyšetření. Tento odběr se provádí pomocí speciální jehly, buď necíleně z pravého jaterního laloku, nebo cíleně pod kontrolou ultrazvukem.
Biopsie jater (odebrání vzorku tkáně k histologicko-mikroskopickému vyšetření) je jednou z nepřesnějších a nejdůležitějších vyšetřovacích metod v hepatologii. Má přísná indikační kritéria, ale také nenahraditelné výsledky.
Text podává informace k výkonu, který se nazývá perkutánní biopsie pod kontrolou zobrazovacích metod. Popisuje, jak se výkon provádí a jaká jsou jeho možná rizika. Nemá nahrazovat rozhovor s Vaším lékařem, ale slouží jako východisko pro tuto diskusi.
Podstatou renální biopsie je odběr vzorku z ledvinné tkáně (formou vpichu), který se dále speciálním způsobem zpracovává a následně vyšetřuje pod mikroskopem.
Tru-cut biopsie je novinka v podobě velmi šetrného odběru vzorku tkáně na mikroskopické vyšetření pod ultrazvukovou kontrolou v gynekologii. Pomáhá určit správnou diagnózu u zhoubných i nezhoubných nádorů a je důležitá pro volbu léčby.
Biopsie je odběr vzorku tkáně k histologickému vyšetření. Vyšetření bioptického vzorku potvrdí či upřesní klinickou diagnózu a stanoví řadu charakteristik tkáně, které jsou potřebné k rozhodnutí o optimální léčbě.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.