Zdroje věnované rizikovým faktorům, příznakům, diagnostice a léčbě dětské mozkové obrny. Prostřednictvím příspěvků se dozvíte, která onemocnění se označují termínem dětská mozková obrna, z jakého důvodu se na její léčbě musí podílet specialisté z různých oborů a jaké komplikace provázejí toto onemocnění.
Jde o mimořádně závažné postižení mozku vyvíjejícího se dítěte, které se zpravidla plíživě a s proměnlivými klinickými příznaky objevuje již v kojeneckém věku. Z počátku však projevy postižení bývají nenápadné a jejich určení vyžaduje odborné vyšetření a sledování dítěte dětským neurologem.
Dětská obrna dlouho patřila mezi nejobávanější nemoci, nyní směřuje původce infekce Poliovirus k úplnému vymýcení ze světa. Právě před 65 lety (26. března 1953) oznámil americký virolog Jonas Salk objev vakcíny proti dětské obrně. Nenechal si ji patentovat a poskytl ji k volnému šíření. Podle odhadů se tak připravil až o sedm miliard dolarů, zároveň ale zachránil miliony životů. Na světě je v současnosti evidováno několik případů dětské obrny.
Ani prodělaná dětská obrna nemusí znamenat stop sportovním aktivitám. Příkladem tohoto tvrzení může být Vojtěch Buhr. V Pardubicích se dokonce věnuje ne jednomu, ale hned dvěma sportům najednou. Vedle sledge hokeje brázdí na vozíku také basketbalové palubovky.
Mozková obrna (zkráceně MO; angl. cerebral palsy), dříve dětská mozková obrna (zkráceně DMO), je označení pro soubor nenakažlivých a neprogresivních poruch vývoje motorických oblastí mozku nebo jejich jiné poškození v raném stádiu vývoje, jejichž důsledkem jsou zejména poruchy hybnosti.
Mozková obrna je onemocněním mozku. Konkrétně se tato nemoc týká velkého mozku, čili horní části mozku. Nejviditelnějšími fyzickými příznaky je škubání a nekoordinované pohyby hlavy. Někdy se projevuje tím, že pacient má potíže s mluvením. Stav se někdy nazývá spasticitida (křečovitost).
Fotbal, hokejbal, sledge hokej. I tato odvětví může zvládat hendikepovaný sportovec. Karlovarský mladík Karel Wágner je toho důkazem. Je mu sedmnáct let a všechny tyto sporty si už úspěšně vyzkoušel. Na tom by nebylo nic výjimečného, kdyby hned po narození neměl zdravotní problémy.
Plavání Strašík zpočátku vnímal jako nástroj k rehabilitaci. Později ho ale zlákalo natolik, že se mu už třináct let věnuje závodně. A to přesto, že mu některé věci dělají kvůli jeho hendikepu potíže.
Spolek Ramus pořádá volnočasové aktivity pro lidi s hendikepem i bez něj. Ramus je potkávací platforma. Pořádá víkendovky, tábory, road tripy po Evropě (naposledy na Balkán) a další akce, které si člověk obvykle s lidmi s postižením nespojuje. Jako třeba stanování nebo táborák. Případně výlet na Ještěd k tamnímu televiznímu vysílači a hotelu v jednom. A taky pravidelné pražské procházky za kulturou.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.