Zdroje věnované prevenci, příčinám, projevům, diagnostice a léčbě diabetické nohy. Co se rozumí pod pojmem syndrom diabetické nohy a proč může způsobit ohrožení na životě? Z jakého důvodu je důležitá vhodně zvolená obuv a péče o kůži a nehty na nohou? Díky vybraným příspěvkům se dozvíte, jak správně pečovat o nohy nejen při onemocnění diabetem.
Syndrom diabetické nohy je jednou z nejzávažnějších chronických komplikací diabetu. Kombinace neuropatie a ischemie ohrožuje nemocného vznikem defektů, které mohou vyústit až v amputaci. Může jít také o onemocnění kostí a kloubů nohy. Základem léčby syndromu diabetické nohy je aktivní odlehčení. O co se jedná?
Ischemická choroba dolních končetin často ovlivňuje zrod a vývoj syndromu diabetické nohy. Angioplastika, zprůchodnění cév balonkovou metodou tvoří součást komplexního léčebného postupu, jehož cílem je zachovat pacientovi dolní končetinu, tzn. léčit a pokud možno vyléčit vředy na nohou a snižovat počet amputací.
Nohy diabetika jsou obecně ohroženy poruchami čití a citlivosti, především změnami na velkých a malých cévách a na kostech. Tyto změny hlavně na cévách mohou vést až k ischemii (nedokrvení) nohy s vážnými důsledky.
Syndrom diabetické nohy (SDN) je jednou z nejobávanějších pozdních komplikací diabetu. Jedná se o postižení tkání nohy od kotníku směrem dolů, spojené s různým stupněm poškození cév a nervů u pacientů s diabetem.
Jednou z nejčastějších chronických komplikací diabetu je syndrom diabetické nohy. Je to onemocnění, které vede k postižení tkáně nohy doprovázené častými infekcemi, diabetickými vředy. To vše kombinací několika faktorů mezi kterými je horší prokrvení, špatná citlivost a horší hojení ran. K rozvoji syndromu diabetické nohy dochází postupně, končit ale může gangrénami a v nejhorších případech až amputacemi.
Se syndromem diabetické nohy, který patří mezi hlavní příčiny hospitalizace lidí s cukrovkou, se v Česku léčí sedmdesát tisíc pacientů. Může vést až k amputaci nebo úmrtí. Zásadní je návštěvu lékaře při jakémkoliv podezření neodkládat.
Diabetes a diabetická noha - typy diabetu. Diabetolog a podiatr MUDr. Miroslav Koliba. Dotazy.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.