Zdroje věnované příčinám, rizikovým faktorům, diagnostice a léčbě diabetické retinopatie. Příspěvky přinášejí poznatky, které se týkají očních komplikací u diabetu, zejména změn na sítnici a významu vyšetření očního pozadí.
Screening oční sítnice a léčba sklivce. Prevence, které se příliš nevěnujeme, a včasná léčba nás mohou vysvobodit z oslepnutí. Mezi příznaky diabetické retinopatie patří výpadky zorného pole v podobě černých plovoucích teček nebo čar, rozmazané vidění, odlišování světlých a tmavých odstínů.
Zatímco například šedý zákal, refrakční vady a další neduhy lidského zraku dokáže dnešní oftalmologie léčit, sítnice zůstává nadále pro oční lékařství problémem. Částečně je možné nahradit poškozenou sítnici protézou s kamerou. Pacientům neumožní plné vidění, ale aspoň usnadní orientaci.
Jednou z nejčastějších příčin oslepnutí u nás je tzv. diabetická retinopatie. Onemocnění, které postihuje sítnici a které u lidí vzniká kvůli vlivu cukrovky na cévy. Více se dovíte od oční lékařky Lenky Zemanové z ostravské městské nemocnice.
Vyšetření očního pozadí, oftalmoskopie, se používá ke kontrole stavu sítnice, jejích cév a zrakového nervu. Patří mezi základní oftalmologická vyšetření. Oční pozadí vám lékař nejspíš vyšetří při opakovaných bolestech hlavy a poruchách vidění. Provádí se i při podezření na zvýšení nitrolebního tlaku. Pravidelné prohlídky podstupují diabetici a pacienti s dlouhodobě vysokým krevním tlakem.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.