Zdroje věnované prevenci, přenašeči, příznakům, komplikacím a diagnostice klíšťové encefalitidy, správnému způsobu odstranění klíštěte a laboratornímu vyšetření infekčnosti klíšťat.
Jak předcházet nákaze, jaké jsou příznaky obou těchto chorob, a jaké jsou možnosti moderní léčby? Ivan Douda si povídá s vedoucí Národní referenční laboratoře pro lymeskou boreliózu RNDr. Kateřinou Kybicovou.
S příchodem teplého počasí přichází bohužel také sezona klíšťat. Kromě lymské boreliózy nás mohou klíšťata nakazit ještě klíšťovou encefalitidou. Proč jsou počty nakažených u nás vyšší než v jiných zemích? Jak se proti nemocem chránit? A jak poznat, zda nás klíště infikovalo?
Klíště je známé jako častý přenašeč nebezpečných nemocí. Tou nejzávažnější je klíšťová encefalitida. Jaké jsou její příznaky, projevy a jak se léčí? A kdy je vhodné se nechat očkovat? Na dotazy odpovídá MUDr. Daniela Fránová.
Jaký je rozdíl mezi klíšťovou encefalitidou a lymskou boreliózou? Jak postupovat, když na sobě najdeme přisáté klíště? Odpovídala MUDr. Jitka Zitová, primářka infekčního oddělení Nemocnice Mělník.
Infikované klíště dokáže svým jediným přisátím změnit život člověka v drama. Za onemocněním zvaným klíšťová encefalitida stojí virus, který parazit přenáší.
Klíšťová encefalitida je závažné onemocnění, které ve svém důsledku napadá centrální nervovou soustavu a způsobuje v lidském organismu nezvratné změny.
Klíšťatům velmi vyhovuje vlhké počasí s teplotami kolem dvaceti stupňů Celsia. V důsledku klimatických změn se navíc stále častěji vyskytují i v horských oblastech.
S klíšťaty se nesetkáme pouze na jaře a v létě, chytit je můžeme i během teplých zim. Nejrizikovější z hlediska výskytu těchto parazitů je však podzim.
Téma prevence klíšťové encefalitidy a lymské boreliózy se vrací rok co rok, přesto zůstáváme asi stejně nepoučitelní. Vždy se totiž nakazí další lidé. Je to tak? To byla úvodní otázka na Ludmilu Sattranovou, vedoucí lékařku Centra očkování při Zdravotním ústavu v Českých Budějovicích, v pořadu Zdravíčko.
Klíšťová encefalitida je závažné virové onemocnění, které přenášejí klíšťata. Ale nakazit se můžete i nepřímo. Podle profesora Romana Chlíbka se může encefalitida přenést na člověka i pitím čerstvě nadojeného ovčího, kozího i kravského mléka.
Klíšťová encefalitida patří mezi nejfrekventovanější choroby, které přenáší klíště obecné. O klíšťové encefalitidě a hlavně ochraně před tímto infekčním onemocněním hovoří doktor Rastislav Maďar.
Tématem je zánětlivé onemocnění mozku zvané klíšťová encefalitida. O projevech, léčbě, možných následcích, i o tom, jak se nákaze bránit, hovoří lékařka Lenka Petroušová z Kliniky infekčního lékařství FNO.
Jde o zánětlivé onemocnění postihující mozek, které nekončí zdaleka vždy bez následků. O léčbě, i jak se nákaze bránit, hovoří přednosta Kliniky infekčního lékařství FNO Luděk Rožnovský.
Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění, které na člověka přenáší nakažené klíště. Jeho nejzávažnějším projevem je zánětlivé postižení mozku, mozkových blan, případně i míchy. Jak se nemoc projevuje a jak probíhá léčba?
Riziko napadením klíštětem je stále větší. Počasí jim obecně přeje. Navíc na nás číhají na místech, kde dříve nebývala. Parazita je možné si přinést i z městského parku nebo sportoviště.
Určitě neplatí, že klíšťata žijí jen v listnatých lesích, ve vlhku a u řek, že mají rádi sladkou krev, odpuzuje je pivo, že je potřeba je vytáčet proti směru hodinových ručiček a taky je zakápnout olejem.
Dvě hlavní nemoci přenášené klíšťaty. Před encefalitidou nás může ochránit vakcinace, proočkovanost v ČR je ale malá. Proč? I o tom si s doktorkou Danielou Fránovou povídá Vladimír Šťovíček.
Se Stanislavou Šimkovou, primářkou infekčního oddělení Thomayerovy nemocnice, o klíšťové encefalitidě. Jak se chránit a kdo nejvíce by měl na prevenci dbát.
S přibývajícími teplými dny se zvyšuje i aktivita hmyzu. Mušky, komáři a klíšťata nejen že nám jsou nepříjemní, jejich štípnutí nám může způsobit i zdravotní potíže. Od komárů v našich končinách nic moc nebezpečného nehrozí. Ale třeba klíšťata bychom si měli držet od těla dál.
Klíšťová encefalitida je zánět mozku, a i když se dobře vyléčí, může mít trvalé následky, případně skončit i smrtí. Proto, pokud jste odstranili přisáté klíště, sledujte místo přisátí.
Každopádně jinou obranu nemáte. Samotný virus klíšťové encefalitidy lékaři pořád neumějí vyléčit. Nezbývá než čekat, jak to s vámi dopadne. Může se z vás stát i invalida na vozíku.
Proti klíšťové encefalitidě je očkováno 46 procent Jihočechů, celorepubliková proočkovanost je ještě o něco nižší, pohybuje se kolem čtyřicet procent. Znamená to, že více než polovina lidí se proti „klíšťovce“ nechrání. Přitom neexistuje jiný způsob obrany a virové onemocnění přenášené klíšťaty může mít pro člověka až devastující následky.
Lidé nad 50 let budou mít od nového roku zdarma očkování proti klíšťové encefalitidě. Zaplatí ho zdravotní pojišťovny. Počítá s tím novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou nedávno podepsal prezident.
Klíšťová encefalitida neboli klíšťový zánět mozku je infekční virové onemocnění napadající nervový systém. U dětí má tendenci způsobovat spíše záněty mozkových obalů. Klíšťová encefalitida se přenáší na člověka ze zvířat, především infikovaným klíštětem, méně častý způsob přenosu je konzumací syrového mléka a nepasterizovaných mléčných výrobků od nakažených zvířat (kozy, krávy, ovce) nebo poraněním při vytahování infekčního klíštěte domácímu zvířeti.
O klíšťové encefalitidě a lymské borelióze, jejich rizicích a o tom, jak se před těmito nemocemi chránit.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.