Zdroje věnované příčině, projevům, diagnostice a léčbě hemofilie. Příspěvky přinášejí základní informace, které se týkají krevní srážlivosti a genetického přenosu hemofilie. Pozornost je zaměřena také na aktivity a sporty, které jsou vhodné pro hemofiliky.
Hemofilie je závažná dědičná nemoc poruchy srážlivosti krve. Projevuje se jen u mužů, ženy jsou jejími přenašečkami. Hemofilie v rodině Kateřiny Altmanové sahá až do 19. století.
Rodina 18měsíčního Františka žije na první pohled zcela standardní život. Chlapeček je nadšený průzkumník, rád zkoumá vše možné ve svém okolí. Ještě nedávno se ale pohybovat téměř nemohl. Má totiž těžkou formu hemofilie A a standardní léčba, kdy je pacientovi preventivně podáván chybějící faktor srážlivosti krve, selhávala.
Bratranci Petr (15) a Honzík (6) se potýkají s hemofilií. V rodině jejich maminek se totiž toto vzácné krvácivé onemocnění dědí již po několik generací, minimálně od roku 1870. Jak zvládají léčbu? Do jaké míry se liší jejich život od zdravých vrstevníků? A co mají kluci rádi? Podívejte
Hemofilie je dědičné onemocnění, přenosné z rodičů na děti. Ve většině případů onemocní pouze muži, ale ženy jsou přenašečkami vadného genu. Jak se hemofilie u dítěte pozná? Jak o něj pečovat a jak probíhá léčba?
V posledním příběhu představíme nové členy „srážecího týmu“. Patří k nim genová terapie nebo monoklonální protilátky, které by mohly vyřešit některé problémy s inhibitory a přinést nové možnosti léčby pro všechny lidi s hemofilií.
Srážení krve je životně důležitý proces, který neustále hlídá, aby člověk nevykrvácel. Proces srážení krve je přitom velmi složitý a podílí se na něm celá řada faktorů, které se kaskádovitým způsobem do procesu srážení zapojují.
Poruchy srážení krve - trombóza a hemofilie jsou poruchy srážení krve, které můžou člověka ohrozit, zvláště pokud podcení příznaky nebo léčbu. V prvním případě se krev sráží příliš, ve druhém vůbec.
Pan Zděnek je pacientem s hemofilií B. Ve svém příběhu popisuje, jak vypadala péče o hemofiliky v druhé polovině 20. století a srovnává jí s možnostmi dnešní medicíny. Otevřeně, prostřednictvím svého vyprávění, nechává nahlédnout do soukromí a na konkrétních případech popisuje, jak náročný je život s vrozenou poruchou srážlivosti krve
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.