Co je hysterektomie a při kterých onemocněních se k ní přistupuje? Jak se odstranění dělohy provádí a s čím je třeba počítat těsně po operaci? Jaké změny v životě ženy přináší tento operační výkon? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se vztahují k danému tématu, naleznete v uvedených zdrojích.
Jinými slovy operativní odstranění dělohy. Hysterektomie je jedním z nejčastějších gynekologických zákroků. V České republice tuto operaci ročně podstoupí kolem 20 000 žen v každém věku a trend je vzrůstající.
Odstranění dělohy může být prováděno při různých rakovinných onemocněních, předstupních rakoviny dělohy, resp. děložního čípku, jakož i nezhoubných onemocnění dělohy.
Vaginální hysterektomie je jednou z několika metod provedení hysterektomie (chirurgického odstranění dělohy). Děloha je odstraňována skrze pochvu, na břiše ženy tak nezůstane žádná operační jizva. Výhodou tohoto typu operace je, že odpadá nutnost laparotomie (tzn. řezu břišní stěnou).
Odstranění dělohy se nejčastěji provádí mezi čtyřicítkou a padesátkou věku ženy. Často za to mohou myomy, což jsou nezhoubné děložní nádory, které ženám způsobují bolest a silnou menstruaci. Celou situaci komplikuje ženám ještě období přechodu.
International Urogynecological Association; Villnerová, Dominika
Datum vydání / aktualizace: 2011
Leták pro pacientky po poševní operaci příp. odstranění dělohy poševní cestou. Vysvětluje, co lze očekávat po operaci, čemu je třeba se vyvarovat, jak bude probíhat rekonvalescence apod..
Tato metoda je nejšetrnější z klasických způsobů k odstranění dělohy, má mnoho výhod. Více vám poví paní doktorka, která jako jedna z mála v regionu operaci provádí.
International Urogynecological Association; Villnerová, Dominika
Datum vydání / aktualizace: 2011
Leták pro pacientky před vaginální hysterektomií (chirurgickým odstranění dělohy). Vysvětluje průběh operace, přípravu na ni, rekonvalescenci a možné komplikace.
Informační brožura o velkých gynekologických operacích, jak probíhá příjem k hospitalizaci, jak probíhá předoperační a pooperační období.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.