Inkontinence je symptomem existujícího základního onemocnění, které musí léčit lékař. Dělí se na různé druhy a stupně závažnosti. Močová inkontinence může nastat v každém věku. Většinou jí však jsou postiženi starší lidé, což je podmíněno přirozeným procesem stárnutí. V žádném případě však inkontinence ke stáří automaticky nepatří.
Příběh dvou žen, které trpěly inkontinencí moče. U první byla příčinou stresová inkontinence, u druhé byla příčina neurogenní. Obě ženy otevřeně hovoří o problémech, které v minulosti měly. Stresová inkontinence u první pacientky byla odstraněna operací pomocí tzv. tahuvzdorné pásky, neurogenní inkontinence byla odstraněna operací, která zvětšila močový měchýř.
Močová inkontinence je velmi častým stavem, neboť postihuje stovky milionů lidí na celém světě. Přesto více než polovina takto postižených nehledá lékařskou pomoc, což souvisí s různou úrovní zdravotní výchovy v té které zemi. Podle definice je inkontinence stav nedobrovolného úniku moče. Tento stav představuje medicínsko-psychologický i sociálně-hygienický problém.
Nechtěný únik moči patří často mezi společenské tabu, o kterém se mnozí, kteří inkontinencí trpí, stydí mluvit. Častěji jí trpí ženy, nevyhýbá se ani vrcholovým sportovkyním. Tato nepříjemnost se dá však poměrně rychle vyřešit, pokud se svěříte do péče odborníkům.
Nejčastější typ nežádoucího úniku moči se nazývá stresová inkontinence. Problém se může objevit u kohokoliv z nás v průběhu celého života. Mnohem více však postihuje ženy než muže. Stresová inkontinence vzniká vlivem povoleného svalstva pánevního dna.
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.