Co je kolonoskopie, k čemu slouží a jak by se měl pacient na ni připravit? Jakým způsobem vyšetření probíhá a jak dlouho trvá? Proč se říká, že kolonoskopie zachraňuje životy? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se týkají daného tématu, naleznete v poskytnutých zdrojích.
Screening rakoviny tlustého střeva a konečníku je založen na pravidelných testech okultního krvácení do stolice, nebo na primární screeningové kolonoskopii.
Ještě v roce 2017 byla naše republika ve výskytu nádorů tlustého střeva a konečníku na prvním místě na celém světě. Díky screeningu, tedy preventivnímu vyšetření, již toto prvenství nedržíme, i přesto je ale výskyt velký. Častým způsobem vyšetření pro odhalení nádoru ve střevě i jiných problémů je kolonoskopie.
Při kolonoskopii se do střeva zavádí flexibilní hadice, na jejímž koci je kamera přenášející obraz na monitor, kde jej sleduje lékař. Kolonoskopie slouží k odhalování nemocí tlustého střeva a často také k jeho léčbě, stejně tak jako k odebírání vzorků tkáně ze střeva.
Jak se zdokonaluje jedno z nejdůležitějších vyšetření v prevenci i léčbě rakoviny tlustého střeva – koloskopie? Čím je v diagnostice a léčbě účinnější a k pacientovi šetrnější?
Krátký dokument o tom, jak si známý český herec a podporovatel Onkomajáku Miroslav Etzler nechal udělat kolonoskopii. Nevíte kde najít informace? Nebo zpřízněnou duši? Nevíte na koho se obrátit pro pomoc? Pak navštivte www.onkomajak.cz
Miroslav Etzler ve svém příběhu popisuje první setkání s rakovinou tlustého střeva, smrtí a zjištěním, že strach z vyšetření je potřeba překonat, byť je někdy obrovský.
Toto video spolu s 51 dalšími je součástí edukativního DVD Průvodce onemocněním kolorektálním karcinomem. Celé DVD je ke stažení na www.dialog-jessenius.cz. Cílem projektu je projít náročným obdobím po sdělení diagnózy zhoubného nádoru. Filmy poskytnou pacientovi možnost stát se partnerem svému ošetřujícímu lékaři v rozhodování o další diagnostice a léčbě nemoci.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.