Koronavirus a nemoc COVID-19 Úvod
Zdroje věnované prevenci, přenosu, příznakům, průběhu, komplikacím, diagnostice a léčbě onemocnění koronavirem. Dozvíte se, co jsou koronaviry, jaká je inkubační doba (období mezi vstupem nákazy do organismu a vypuknutím nemoci) choroby a kteří jedinci jsou nákazou nejvíce ohroženi.
Datum vydání / aktualizace: 2020-11-22
O dopadu covidu-19 na těhotenství se během jarní části pandemie vědělo jen málo. Pozitivně testovaných těhotných totiž nebylo mnoho. První větší zprávu k tomuto tématu zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO) až v září 2020.
MUDr. Lukáš Homola, Mgr. Pavel Žára, M. A.
Datum vydání / aktualizace: 2020
COVID u dětí může zkomplikovat jiná onemocnění.
Petr Král , Jana Magdoňová , tš
Datum vydání / aktualizace: 2021-03-18
Už přibližně 200 dětí v Česku onemocnělo po nákaze koronavirem vážným zánětlivým syndromem. Onemocnění se projevuje horečkou, zvracením, nateklými očními víčky nebo zarudlými ploskami chodidel a rukou. Nemoc může poškodit srdce a další orgány. Před pandemií koronaviru se pediatři s tímto syndromem nesetkali. Česká pediatrická společnost vydala doporučení, jak onemocnění poznat a léčit.
Datum vydání / aktualizace: 2023-05-05
Odborníci upozornili, že v mnoha zemích se nemoci nyní věnuje menší pozornost, což vede k menšímu testování a nižšímu sledování vývoje nákazy.
Státní zdravotní ústav
Datum vydání / aktualizace: 2021
mRNA vakcíny.
MUDr. Kamila Procházková, PhD. , Mgr. Veronika Guziurová
Datum vydání / aktualizace: 2021-02-27
Děti a covid-19, rizika a následky.
Datum vydání / aktualizace: 2022-01-21
Postcovidový syndrom postihuje méně lidí, než se na začátku epidemie koronaviru zdálo. Mohou to potvrdit dosavadní poznatky lékařů z Centra postcovidové péče ve Fakultní nemocnice Hradec Králové.
Datum vydání / aktualizace: 2020-03-16
Koronavirus přežije na různých materiálech kratší dobu, než se dříve uvádělo. Podle nejnovějšího výzkumu amerického Národního ústavu zdraví a Princetonské univerzity, na kterou upozornil server Forbes, nejdéle koronavirus vydrží na plastu a nerezové oceli, a to dva až tři dny. Starší informace ale uváděly, že virus přežije déle než týden.
Datum vydání / aktualizace: 2020-03-16
Jak lépe zvládat strach z nákazy COVID-19
Datum vydání / aktualizace: 2020-03-24
Jak podpořit děti a mluvit s nimi o riziku nemoci COVID-19 ? Psychologické dvanáctero pro rodiče
Datum vydání / aktualizace: 2020
Školy zůstanou zavřené do té doby, než se podaří zajistit, aby si děti a učitelé náhodou nepředali nakažlivou nemoc, kterou vyvolává nový koronavirus.
Datum vydání / aktualizace: 2020-01-28
Lidé vykupují roušky a lékárny hlásí i zájem o další prostředky. Na sociálních sítích se zase šíří fámy a hoaxy o zaručených léčbách. Přitom existuje řada cest, jak riziko nákazy významně snížit.
Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
Datum vydání / aktualizace: 2021
Princip fungování vakcín proti COVID-19.
Datum vydání / aktualizace: 2021-01-14
Vakcínu proti koronaviru by měli podle lékařů dostat mezi prvními lidé s transplantovanými orgány. Doporučuje to pražský Institut klinické a experimentální medicíny. Odborníci z IKEM varují, že rizika spojená s covidem jsou pro tuto skupinu obzvlášť vysoká. Doporučují také, aby se co nejdřív nechali očkovat i pacienti, kteří na transplantaci teprve čekají.
Brzybohatá Anna
Datum vydání / aktualizace: 2020-12-10
Následující kapitoly, které vznikaly ve spolupráci s Akademií věd ČR, mají za cíl představit to nejzásadnější, co po „soužití“ s koronavirem víme. Na otázky jednotlivých okruhů odpovídali přední čeští vědci, biologové či lékaři.
Datum vydání / aktualizace: 2021-11-04
Motivace pacienta je základ dobrého výsledku. Člověk dostane pomocnou ruku v tom, jakým způsobem má cvičit a starat se o sebe.
Datum vydání / aktualizace: 2020-10-29
Konkrétně jde o lidi, kteří se právě vyléčili z onemocnění covid-19. Při koronavirové infekci se v těle nemocného totiž vytvářejí specifické protilátky proti viru, který je původcem nemoci.
Datum vydání / aktualizace: 2020-01-29
Respirační onemocnění se obecně šíří kapénkami. Když nemocný kýchne nebo zakašle, uvolňuje do svého okolí kapičky slin či hlenu. Pokud se jakákoliv z nich dostane na nechráněný povrch lidského těla, vzniká různě velká pravděpodobnost nákazy.
Datum vydání / aktualizace: 2020-01-27
Běžná papírová rouška chrání hlavně v případě, že si ji nasadí nakažený. Na těle zdravého příliš účinná není.
Datum vydání / aktualizace: 2023-04-17
Očkovací látky proti covidu-19 zachránily v Evropě a zemích bývalého Sovětského svazu od konce roku 2020 více než milion životů. Vyplývá to podle agentury DPA z vědeckých odhadů ve zprávě, kterou v pondělí zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO).
Datum vydání / aktualizace: 2020-11-24
Podle dat České společnosti otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku přijdou kvůli koronaviru o čich až dvě třetiny pacientů – častěji v Evropě než v Asii, spíš mladí než staří a častěji teď na podzim než na jaře. Jak ale upozorňují lékaři, čich si můžete znovu vytrénovat...
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací. Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu. Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem. NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.