Zdroje věnované příčinám, rizikovým faktorům, komplikacím, průběhu vyšetření a léčbě křečových žil, včetně různých metod jejich odstranění. Pozornost je věnována podpůrným prostředkům, které jsou doporučovány při postižení nohou křečovými žilami.
Velkou část naší populace trápí křečové žíly. Kdo s nimi má problémy, tak ví, že mohou být velmi bolestivé a když léčba nezabírá, jedinou možností je operace. Kdy se lidé s křečovými žilami obrací na svého lékaře?
Křečové žíly známe jako zvětšené modrofialové uzlíkové žilní útvary objevující se obvykle na dolních končetinách. Často k nim dochází v těhotenství, kdy je na nohy vyvíjena vyšší zátěž. K léčbě se využívají kompresivní punčochy, případně se přistupuje k chirurgickému odstranění.
Křečové žíly neboli varixy jsou rozšířené žíly různé velikosti, které vznikají nejčastěji na povrchových žilách dolních končetin. Rodinná dispozice je obvykle v pozadí oslabení žilní stěny a nedostatečnosti žilních chlopní, které jinak napomáhají návratu žilní krve k srdci.
Křečové žíly, kromě toho, že je to pro mnohé jejich "majitele" kosmetický problém, mohou způsobovat i řadu zdravotních komplikací. Jak vlastně vznikají? A jak se dají léčit?
Křečové žíly trápí každou třetí ženu a každého čtvrtého muže. V evropské populaci je můžeme najít až u třiceti procent lidí. Jde o civilizační nemoc, která postihuje především osoby s genetickou dispozicí. Pokud se při vyšetření potvrdí, že opravdu trpíte křečovými žilami, nechte si je bez váhání odstranit.
Křečové žíly jsou nejčastějším žilním onemocněním. Není to problém jenom estetický, jak by se na první pohled mohlo zdát. Bez léčby mohou vznikat až stavy ohrožující život, například embolie jako následek trombózy, nebo se mohou vyvíjet bércové vředy jako konečné stadium chronické žilní nedostatečnosti.
To, k jaké léčbě křečových žil u vás lékař nakonec sáhne, vždy závisí na stupni rozvoje nemoci. Je tedy hodně individuální, ale musí se začít včas. Tvrdí primář pražské Žilní kliniky Ota Schütz.
Křečovými žílami trpí až 60 procent populace. Lékaři upozorňují, že nejde jen o kosmetický problém. Ročně kvůli nim končí v pracovní neschopnosti téměř osm tisíc lidí. V Česku se od letošního roku provádí nový zákrok, po kterém mohou pacienti odejít hned domů. Pojišťovna ho ale neproplácí.
Léčba u křečových žil ve smyslu jejich uzdravení je prakticky nemožná. Při včasné léčbě však existuje velká šance, že se onemocnění nezhorší, ale spíše zlepší. Terapie je zaměřena na zmírnění příznaků a prevenci komplikací a závisí na typu křečových žil, umístění a rozsahu žilních změn a příznacích.
Křečové žíly (varixy) jsou zvětšené, klikaté a uzlovité povrchové žíly. Křečové žíly nemají ve skutečnosti nic společného se slovem „křeč“, jedná se o zkomoleninu převzatou z němčiny. Primárně jsou postiženy žíly nohou. Křečové žíly jsou velmi častým onemocněním, jejich výskyt se s věkem zvyšuje. Ženy jsou postiženy častěji než muži.
Křečové žíly jsou genetickou záležitostí. Pokud se jedná o zdravotní problém v rodině, je více než pravděpodobné, že se jednoho dne budou týkat také nás. Křečové žíly často zaregistrujeme na jaře, když sundáme teplé punčocháče a vysoké zimní boty. Nevznikají ale přes zimu.
Křečové žíly jsou genetickou záležitostí. Často si jich poprvé všimneme na jaře, kdy sundáme teplé punčocháče a vysoké zimní boty. Nevznikají ale přes zimu. Jejich zvětšení se připravuje postupně díky nedostatečné prevenci. Když se jednou objeví, jsou doživotní.
Horké léto nesvědčí řadě věcí - třeba zahradě, vodním zdrojům a taky našim křečovým žilám. "Vysoké teploty mohou způsobovat vyšší tendenci žil k rozšíření a můžou se zhoršit potíže lidí, kteří mají křečové žíly. Znamená to zhoršení otoků při námaze, po dlouhém stání a můžou mít pocit křečí v dolních končetinách," vysvětluje zástupce primáře chirurgického oddělení třebíčské nemocnice Pavel Jedlička.
Před křečovými žílami vás nejlépe ochrání pohyb. Tuhle pravdu potvrdil lékař chirurgického oddělení třebíčské nemocnice Pavel Jedlička, který přišel na Region objasnit příčiny onemocnění a doporučit vhodnou léčbu. Zmínil i nové metody. "Onemocnění křečovými žílami může lidem znepříjemnit život hned po pubertě. Ve věku 30 let trpí onemocněním 10 - 20 procent populace a u sedmdesátiletých lidí je to až polovina," řekl lékař.
Křečové žíly zdaleka nejsou jen kosmetický nedostatek, na neléčené křečové žíly můžete v krajním případě i zemřít, když vás postihne embolie. Dnešní medicína zná mnoho variant léčby, nejnovější metodu představuje primář pražské Žilní kliniky Ota Schütz.
Křečové žíly jsou dědičné onemocnění. Ale zadělat si na ně můžeme sami nepřiměřenou váhou. Nohy si s nadměrnou hmotností prostě neporadí. Křečové žíly se mohou projevit také po porodu. Ale je na to jednoduchý recept.
Křečové žíly jsou poměrně častý zdravotní problém. Jaké jsou možnosti současné medicíny v této oblasti? Jak se dají léčit a operovat? Odborník na cévní chirurgii doktor Miloslav Mazur je zastáncem miniinvazivních zákroků.
Před více než 20 lety otevřel primář Ota Schütz jako první u nás kliniku jednodenní chirurgie specializovanou na ambulantní léčbu křečových žil. A stále do Česka přináší nejnovější poznatky z oboru.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.