Zdroje věnované popisu, spouštěcím faktorům, projevům, diagnostice a léčbě lupénky. Pozornost je zaměřená také na ozdravné pobyty, vhodné oblečení a péči o kůži při lupénce.
Lupénka je moderní nemoc se vším všudy. Schází se v ní vše, čím dnešní způsob života poškozuje lidské zdraví, od narušeného životního prostředí přes hříchy na poli životosprávy až po trvalý stres. A těžce zasahuje to, na čem každému tolik záleží – vzhled a sebevědomí.
Lupénka je neinfekční zánět kůže. Nejčastěji postihuje kůži nad lokty, koleny, v křížové krajině nebo ve kštici, kde se tvoří červené ohraničené vyvýšené plochy kryté bělavými šupinami. Lupénka však může mít i projevy na nehtech a může postihovat rovněž klouby (u 5–35 % pacientů).
Psoriáza neboli lupénka postihuje 0,25 až 3 % populace a trápí lidstvo od starověku. V Evropě trpí různými formami tohoto onemocnění každý padesátý člověk, v České republice každý třicátý. Oficiálně je v ČR léčeno 100 000 pacientů. Z tohoto počtu přibližně 15 000 pacientů trpí středně silnou formou a 3100 silnou formou lupénky.
Deprese, úzkosti či rozchod partnerů. I takové jsou dopady lupénky. Neinfekční chronická nemoc postihuje celé tělo, její nejviditelnější projevy jsou ale na kůži.
Lupénka neboli psoriáza je jedním z nejčastějších kožních neinfekčních onemocnění. Postihuje především kůži, ale také třeba nehty a klouby. Jak se tato nemoc může podepsat na psychice pacientů, vysvětlila v Magazínu Leonardo psycholožka Alena Javůrková.
Neinfekční zánět kůže (Psoriasis vulgaris), který se projevuje vyvýšenými červenými plochami pokrytými bělavými šupinami odumřelých buněk, má sice u dětí i dospělých obdobné projevy, avšak léčba má svá specifika
Lupénka trápí muže i ženy stejně. Protože jde většinou o estetický problém, lidé se často stydí o ní mluvit a postižená místa skrývají pod oblečení. Onemocnění patří mezi autoimunitní a neinfekční, nelze ho tedy přenést na jiného člověka.
Lupénka je psychicky velmi obtěžující nemoc. Jak přispět k lepšímu hojení postižených oblastí? Jak rozeznat atopické projevy a alergickou reakci? Co je to histamin a jak se projevuje jeho intolerance na těle?
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.