K čemu se používá magnetická rezonance a jaké jsou její výhody? Kde se vyšetření provádí, jak probíhá a jaká příprava ze strany pacienta by mu měla předcházet? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se týkají této diagnostické zobrazovací metody, naleznete v uvedených zdrojích.
Stále více pacientů podstupuje vyšetření nukleární magnetickou rezonancí. Tento přístroj oproti počítačové tomografii má totiž několik výhod – nevystavuje pacienta rentgenovému záření a přesněji zobrazuje většinu orgánů, takže lépe odhaluje záněty nebo nádorové tkáně.
Řeč je o magnetické rezonanci s magnetickým polem 3 Tesla. Jde o novou generaci tomografu. Čím je vyšetření tímto přístrojem unikátní? Co všechno dokáže magnetická rezonance odhalit a jak důležitou roli sehrává v lékařské diagnostice?
Sportem ke zdraví, alespoň tak by to mělo platit i u hemofiliků. Někdy se však síly přecení a je potřeba pomoci – v případě poškození kloubů může pacientovi při diagnostickém postupu prospět například magnetická rezonance.
U pacientů s voperovaným kardiostimulátorem (přístroj, který se používá při poruchách srdečního rytmu) nebylo až donedávna možné vyšetření tzv. magnetickou rezonancí.
Magnetická rezonance (MRI) je moderní zobrazovací metoda vyžívající rozdílné chování tkání v silném magnetickém poli. Výsledkem je detailní obraz, který umožňuje odlišit i tkáně s velmi podobnou strukturou. Umožňuje tak přesně rozlišit zdravou tkáň od tkáně patologické. Narozdíl od jiných zobrazovacích metod pacient při MRI není vystaven radiační zátěži.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.