Celkový počet lidí trpících osteoporózou neustále roste a ve vyšším věku už téměř bývá pravidlem. Ve věkové skupině nad 70 let má osteoporózu již 20 procent mužů a 75 procent žen! Osteoporóza je metabolická kostní choroba, projevující se úbytkem anorganické i organické části kosti a změnami její mikrostruktury. V podstatě jde o řídnutí kostí, které způsobuje jejich zvýšenou křehkost, a tedy i vyšší pravděpodobnost vzniku zlomenin.
Hostempořadu je Jiří Jenšovský, endokrinolog, specialista na léčbu osteoporózy. Tato nemoc trápí téměř 17 procent obyvatel nad 55 let. Proč s přibývajícím věkem "rosteme do země" a dá se tomu zabránit? Jakou roli hraje v případě osteoporózy dědičnost? A proč se říká, že pohyb je nejlepší "policajt", který "zloději kostí" nedovolí dál loupit?
Osteoporóza je onemocnění, které se projevuje řídnutím kostní tkáně. V kostech ubývá vápník a jiné minerály, vytvářejí se póry, kost je křehká a snadno se zlomí. Příčinou osteoporózy bývá úbytek hormonů při menopauze, ale také věk a nedostatek pohybu. Následkem častých zlomenin kostí, obratlů a žeber se snižuje tělesná výška nemocných a vytváří se i kyfóza čili hrb.
Denzitometrické vyšetření se používá ke stanovení hustoty kostní tkáně a k určení množství minerálů v kostech. Lékař toto vyšetření předepíše lidem, u kterých se objeví podezření na osteoporózu. Denzitometrie je bezbolestné vyšetření, které pacienta nijak nezatěžuje. Díky denzitometrickému vyšetření je lékař schopen odhadnout, jak velká jsou rizika zlomenin spojených s osteoporózou.
Denzitometrické vyšetření se používá ke stanovení hustoty kostní tkáně a k určení množství minerálů v kostech. Lékař toto vyšetření předepíše lidem, u kterých se objeví podezření na osteoporózu. Denzitometrie je bezbolestné vyšetření, které pacienta nijak nezatěžuje. Díky denzitometrickému vyšetření je lékař schopen odhadnout, jak velká jsou rizika zlomenin spojených s osteoporózou. Co je to denzitometrické vyšetření a jak pomáhá v diagnostice osteoporózy vysvětluje MUDr. Jiří Jenšovský, CSc. z Osteocentra Ústřední vojenské nemocnice v Praze.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.