Zdroje věnované mechanismu vzniku, projevům, rozsahu, stupňům a léčbě popálenin. Získáte znalosti potřebné pro správné poskytnutí první pomoci při popálení a dozvíte se, jaké možnosti má současná medicína při léčbě následků poškození kůže teplem.
V roce 1995 natočil MUDr. Brož, primář popáleninového centra FN Královské Vinohrady, amatérský videozáznam komplikované záchranné operace čtyřletého chlapce Petra Fujana, který nešťastnou náhodou spadl do žhavého popílku z kotelny. Chlapec měl popáleniny 2. a 3. stupně na dvaašedesáti procentech těla. Chorobopis Petra Fujana je objemný fascikl dokumentů.
Kateřina Pospíšilová, česká vicemiss, je nádherná žena. Muži jí nadbíhají, všude se automaticky stává středem zájmu. Každý si ji rád prohlédne. Dokáže si představit žít bez své krásy?
Úraz je vždy lepší přecenit než podcenit, říká Lubomír Brož. Přednosta Kliniky popáleninové medicíny FN Královské Vinohrady hovořil v pořadu Hyde Park Civilizace o tom, jak se zachovat při popálení a vyvarovat se nejčastějších chyb. Vyvracel i některé zaručené metody, které mají při popáleninách pomáhat. Lékařům se například stále stává, že jim sanitka přiveze dítě pomazané zubní pastou.
Jak poskytnout první pomoc těžce popálenému před jeho transportem do specializovaného centra? Jak ošetřit lehčí popáleniny malého rozsahu od slunce, ohně nebo horké páry? Které tradované postupy jsou správné a které ne?
Popálení/ opaření vzniká přímým působením tepelné energie na organismus. Popáleniny mohou být způsobeny přímým kontaktem s otevřeným plamenem, kontaktem s horkou plochou, elektrickou energií- u poranění vysokým napětím dominují popáleniny.
Rizikové chování je jednou z příčin úrazů dětí a dospívajících. Úrazy dětí jsou přitom nejvážnější příčinou úmrtí a trvalých postižení dětí i mladistvých. Vědomí možných následků může další od rizikového chování odradit.
Laserem na následky popálenin: Zjizvená kůže po těžkých popáleninách trápí pacienty i lékaře. V Popáleninovém centru v Ostravě to začali řešit s pomocí laserových paprsků. Umožňuje jim to velmi moderní typ cévního laseru, který se využívá i u řady dalších postižení kůže. Laserterapii absolvuje i dvanáctiletý Lukáš, který přežil popáleniny na 80 % těla a bojuje s jejich následky.
Škola mu skončila o měsíc dřív, delší prázdniny mu ale nikdo závidět nebude. Dvanáctiletý Lukáš Hýbl z Prostějova zamířil do ostravské fakultní nemocnice, kde ho čeká další operace. Už skoro šest let bojuje s následky hlubokých popálenin. Na třech čtvrtinách těla nemá vlastní, nýbrž transplantovanou kůži, která vytváří jizvy a přináší spoustu komplikací.
Přestože popáleniny tvoří přibližně jen 5% všech úrazů, lze je považovat pro vysokou úmrtnost a morbiditu za jedny z nejzávažnějších druhů úrazů.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.