Zdroje věnované prevenci, příčinám, projevům, diagnostice a léčbě poporodní (laktační) psychózy a poporodní deprese. Dozvíte se, kdy a z jakého důvodu je nutné vyhledat odbornou pomoc a jakým způsobem může blízké okolí pomoc matce.
Četné studie ukázaly, že poporodní depresí trpí nejméně 10% matek a že mnoho z nich zůstává neléčeno. Tyto matky mohou zvládat péči o dítě i domácnost, ale jejich potěšení ze života je ovlivněno, což může mít dlouhodobé následky na rodinu.
Místo pocitů lásky a štěstí se propadají do spirály úzkosti a pocitu selhání. Poporodní deprese potkají zhruba každou šestou matku. Většinou jde o prvorodičky.
A je to tady. Narodilo se nám miminko. Očekávané pocity radosti a lásky se ale nějak ne a ne dostavit. I to se stává a bohužel to nemusí být nic výjimečného. Seznamte se s poporodní depresí.
Poporodní deprese potkají zhruba každou šestou matku, většinou se jedná o prvorodičky. Na vznik psychických problémů mají vliv hormonální změny, průběh porodu, ale například i jejich aktuální situace.
Místo pocitů lásky a štěstí se propadají do spirály úzkosti a pocitu selhání. Poporodní deprese potkají zhruba každou šestou matku. Většinou jde o prvorodičky.
Druhy poporodních depresí s MUDr. Petr Sákem, Ph.D. z gynekologického oddělení Nemocnice České Budějovice.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.