Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě poruch růstu, včetně Turnerova syndromu, gigantismu a akromegalie. Dozvíte se například, jaké faktory mají vliv na růst, kde se tvoří růstové hormony a proč jsme vyšší, než naši předci.
Příspěvek se věnuje problematice sledování a hodnocení růstu dětí a dospívajících. Vysvětluje význam tohoto hodnocení, představuje, jaké tělesné charakteristiky a jak často se zjišťují, popisuje, k čemu slouží růstové grafy a jak je mohou používat nejen odborníci, ale třeba i rodiče dětí.
Každý rok se v Česku narodí průměrně pět dětí se vzácnou nemocí, která způsobuje malý vzrůst. Lidé s achondroplazií mívají v dospělosti zpravidla o 40 centimetrů méně než zdravá populace. Teď jim ale svitla naděje, k dispozici je totiž převratná léčba. V Evropě je už běžně dostupná, v Česku ji dostali první pacienti.
Nejvyšší akcelerace růstu dítěte je od početí přes narození až po 3 roky života. Od 3 let do puberty by dítě mělo vyrůst cca 6 cm za rok. Ruku v ruce s růstem jde i nárůst hmotnosti dítěte. Vezmeme-li v úvahu poporodní váhu cca 3,5 kg, pak se zhruba ve 4. až 5. měsíci života hmotnost zdvojnásobí.
Zpomalení růstu může být u dětí prvním příznakem vážné choroby.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.