Zdroje věnované příčinám, projevům, komplikacím, diagnostice a možnostem léčby poškození mozku. Dozvíte se také, jakým způsobem může rehabilitace, fyzioterapie, logopedie a psychická podpora pacienta, pomoci zmírňovat následky poškození mozku.
Po poškození mozku se život člověka zásadně změní. Mění se psychika, chování, sociální podmínky, což ovlivní celou rodinu. Jakým způsobem handicapovaným i jejich rodinám radí a pomáhá občanské sdružení Cerebrum?
S nápadem postavit exoskelet přišel izraelský elektroinženýr Amit Goffer, který sám zůstal ochrnutý po autonehodě a nechtěl se smířit s tím, že vozík je pro lidi jako on jediná dostupná možnost. Tak založil společnost na podporu start-upu, který rozkvetl do dnešní podoby.
Hosty Magdalény Trusinové jsou předsedkyně správní rady občanského sdružení Dílny tvořivosti a Alice Pulkrabková z Ústřední vojenské nemocnice Praha. Řeč je o péči o lidi s poškozením mozku.
Zlepšení hybnosti a motoriky končetin je snem každého pacienta s poškozením mozku. Jedinečnou rehabilitační metodou, takzvanou CI terapií, pomáhají nemocným Sanatoria Klimkovice. Hostem Lékárny byla fyzioterapeutka Karin Laská.
Lidem po mrtvici nebo střelném zranění mozku může pomoci nová rehabilitační metoda. Vytvořil ji při práci na klinice v Saúdské Arábii fyzioterapeut Jakub Pětioký. Teď se stará o pacienty v rehabilitačním ústavu v Kladrubech na Benešovsku.
Paraplegiky trápí urologické potíže víc než špatná pohyblivost. Inkontinence, prostata, močové cesty. Jsou to choulostivá témata a to spoustě lidem brání v návštěvě lékaře. O preventivních prohlídkách nemluvě. Často tím ohrožují nejen svoje zdraví, ale i život.
Mají lidé s částečným, či úplným poraněním míchy šanci na plnou rekonvalescenci? Na otázky odpovídal host pořadu Jiří Kříž, primář spinální jednotky FN Motol v Praze.
Co ví současná věda o mozku a jeho funkcích? Hovořila Yvona Angerová, primářka kliniky rehabilitačního lékařství 1. LF UK, která se stará o lidi s poškozením mozku po úrazu nebo po mrtvici.
Jak dnes umíme léčit poškození a nemoci mozku? (prof. E. Syková)
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.