Zdroje věnované rizikovým faktorům, projevům, diagnostice a možnostem léčby rakoviny slinivky. Dozvíte se, jaká je funkce slinivky, proč je rakovina slinivky často odhalena až v pozdním stádiu a která další onemocnění mohou postihnout slinivku.
Dle tuzemských zdravotních statistiků žije pět let po diagnóze rakoviny slinivky břišní zhruba šest procent pacientů. Důležité je na nemoc přijít včas a nádor vyoperovat. Existují ale i další možnosti léčby.
Hostem pořadu je plk. prof. MUDr. Miroslav Zavoral, Ph.D., ředitel Ústřední vojenské nemocnice a přednosta Interní kliniky 1. LF UK a ÚVN, Tématem je karcinom slinivky břišní.
Hostem je doktor Petr Vítek, primář interního odd. nemocnice ve Frýdku-Místku. Řeč je o prevenci karcinomu slinivky, diagnostice a moderních metodách léčby.
"Nedotýkejte se slinivky břišní," varovali chirurgové před sto lety. Do dnešních dnů zůstávají nádory na slinivce velkou výzvou pro vědu i pro operatéry.
MUDr. Petr Mikoláš hovoří o rakovině slinivky břišní, která je jednou z nejzákeřnějších nemocí. Nemá skoro žádné příznaky, nádor je těžko zobrazitelný a po jeho objevení je téměř vždycky pozdě na jakoukoli léčbu.
O chirurgii břicha, o našem trávení a hodně také o slinivce břišní neboli pankreatu s profesorem Čestmírem Neoralem, přednostou I. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.