Co jsou rotaviry a jaká onemocnění způsobují? Jak se přenáší rotavirová infekce, koho nejčastěji postihuje a jakým způsobem je možné se proti ní bránit? Proč je při průjmu důležité dbát na dostatečný příjem tekutin a kdy je nutné vyhledat lékaře? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se týkají rotavirové infekce naleznete v uvedených zdrojích.
Rotavirové infekce - očkování. Míra proočkovanosti proti rotavirovým gastroenteritidám v Evropě a výskyt rotavirových gastroenteritid v České republice v období 1997–2017.
Rotarix je perorální vakcína, která se používá u dětí od šesti měsíců věku k ochraně proti gastroenteritidě způsobené rotavirovou infekcí. Obsahuje živé oslabené (atenuované) lidské rotaviry (RIX4414 kmen).
V letech 1997-2017 bylo v rámci systému pro hlášení infekčních onemocnění v ČR hlášeno celkem 76 232 případů rotavirových gastroenteritid (incidence 34,9/100 000 obyv.). Bylo zaznamenáno celkem 34 úmrtí. Prezentace z 28. Pečenkových epidemiologických dní 2018.
V zimních a časných jarních měsících dochází každoročně k nárůstu akutních střevních infekcí virového původu. Viry jako původci akutních střevních infekcí se uplatňují především u dětí, infekce u dospělých jsou méně časté. Mezi nejčastější vyvolavatele patří rotaviry a noroviry.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.