Jaké mohou být příčiny rozštěpu rtu a patra a kdy nejdříve je možné tuto vrozenou vadu zjistit? Které zdravotní problémy mohou s uvedenou diagnózou souviset? Co obnáší léčba a jaké chirurgické zákroky, při této rozštěpové vadě, je třeba podstoupit? Odpovědi na tyto otázky a další informace k danému tématu, naleznete v uvedených zdrojích.
Co je rozštěp obličeje? Jak se léčí? Jaké jsou výsledky dnešní léčby? Jak se s rozštěpem žije? Na tyto i jiné otázky odpoví dokument Občanského sdružení Šťastný úsměv.
Informační brožura určená především pro rodiče dětí s rozštěpovou vadou v obličeji. Odpovídá na otázky ohledně léčby, popisuje a vysvětluje jednotlivé chirurgické zákroky, které tyto děti podstupují.
Rozštěp obličeje vyžaduje náročnou a dlouhodobou léčbu, avšak díky pokrokům v medicíně dosahuje léčba v dnešní době skvělých výsledků. I s rozštěpem obličeje lze prožít normální a plnohodnotný život.
Nezisková organizace dobrovolníků, která pomáhá již od roku 2005. Cílem je demýtizace a detabuizace rozštěpů ve společnosti, zlepšení informovanosti rodičů malých pacientů i pacientů samotných o průběhu a podmínkách léčby.
Časné operace rozštěpu rtu: Rozštěp rtu a patra patří mezi nejčastější vrozené vady. Operace rtu se na dvou místech v Česku provádí už v prvních dnech nebo týdnech života, kdy se děti lépe a rychleji hojí. Náročnější je ale anesteziologická péče. V Dětské nemocnici v Brně tak operovali téměř tři sta novorozeňat. Jinou možností je operace ve třech měsících života. Vada se dá zjistit už v průběhu v těhotenství, ale ne vždy.
Co dál s rozštěpem a kdy je dědičný: Úspěšná operace rtu je pouze začátek. Léčba u složitějších rozštěpů trvá často do dospělosti a vyžaduje spolupráci s řadou odborných lékařů. Rodinám pomáhá vzájemný kontakt i výměna zkušeností. Taky je zajímá, proč vlastně rozštěp vzniká a jak je to s dědičností.
Plastický chirurg Jitka Vokurková: Zlákala ji u žen nepříliš oblíbená chirurgie. V době své mateřské se věnovala i pediatrii a později se specializovala na plastickou chirurgii. Když spojila všechny své zkušenosti, pustila se v r. 2005 jako první v Česku do operací rozštěpů rtů těsně po narození. Operuje i další vážné vady, nádory a úrazy. Zapojila se do výzkumu, přednáší a publikuje.
V pořadu se seznámíme s dětmi, které se narodily bez práva na úsměv. Dozvíte se, kdy se rozhoduje o tom, jak budeme vypadat. Uvidíte, jak pod rukama chirurgů vzniká nová tvář.
Výhodou je v současné době v České republice dostupná možnost časné korekce defektu rtu krátce po porodu. Hojení rány je po časné korekci lepší než po pozdější operaci a navíc se děti s časně opraveným defektem rtu mnohem lépe začleňují do společnosti.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.