Zdroje věnované příčinám, rizikovým faktorům, projevům, diagnostice a léčbě získaného a vrozeného šedého zákalu. V příspěvcích naleznete informace, které se týkají péče o zrak, průběhu operace šedého zákalu a zkušeností očních lékařů s léčbou očních zákalů.
Šedý zákal je jedno z nejrozšířenějších onemocnění na světě. U nás se každoročně musí odstraňovat u osmdesáti až devadesáti tisíc pacientů. Při laserové operaci šedého zákalu se nepoužívá skalpel, ale laserový paprsek řízený počítačem a kontrolovaný chirurgem.
Dokument přibližuje problematiku šedého zákalu, který trápí mnoho převážně starších lidí. Jeho průběh je pomalý a postupný. Zrak se pozvolna otupuje, vidění je zastřeno šedavou mlhou. V závěru je nemocný schopen už jen rozlišovat světlo od tmy. Člověk stižený šedým zákalem (tzv. katarakta) je postupně vyřazován z normálního běhu života, ztráta jasného vidění mu brání v jeho práci a zálibách.
Při operaci šedého zákalu je z oka odstraněna zkalená čočka a nahrazena čočkou umělou. Výsledné vidění významně ovlivňuje jednak práce operatéra, ale také kvalita nitrooční čočky.
S MUDr. Martinem Hložánkem o vrozeném šedém zákalu.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.