Zdroje věnované prevenci, cestě přenosu, příznakům, průběhu, komplikacím, diagnostice a léčbě spalniček. Prostor je poskytnut také názorům na povinné očkování nebo zajímavostem z historie očkování proti spalničkám.
Stále více dětí se potýká se spalničkami. Podle odborníků to souvisí se snižující se proočkovaností, ke které vede nedůvěra rodičů ve vakcinaci. Ta je prý často založená na internetových hoaxech.
V Evropě loni bylo čtyřikrát víc nakažených spalničkami než rok předtím. Podle Světové zdravotnické organizace za to může i rostoucí obava rodičů z vedlejších účinků vakcín.
Víc než čtyřicet tisíc případů spalniček se objevilo v Evropě v první polovině roku 2018. Informovala o tom Světová zdravotnická organizace. Je to důsledek šířící se nedůvěry v očkování?
Imunita proti spalničkám u některých dospělých slábne. Lidé nepřicházejí s tímto onemocněním příliš často do styku, a postupně tak přicházejí o potřebné protilátky.
Přesně před 50 lety bylo v Československu zavedeno plošné očkování proti spalničkám. Od 80. let se nemoc v zemi prakticky nevyskytovala, v posledních letech ale případů přibývá.
V loňském roce bylo v České republice zaznamenáno přes 200 případů spalniček. Jen za první měsíc letošního roku je to dalších 88 výskytů, nejvíce v Praze a Moravskoslezském kraji. Náměstek ministra zdravotnictví a předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula v pořadu Události, komentáře varoval před klesající proočkovaností i imunitou populace. Následky onemocnění mohou být smrtelné.
Může za současné šíření spalniček jen zmenšení proočkovanosti populace? Hosty Veroniky Sedláčkové byli předsedkyně spolku Rozalio Martina Suchánková a lékařka Vilma Marešová z Infekční kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
Spalniček přibývá po celém světě. Loni se objevilo o 50 % více případů než předloni. A v Evropě je situace ještě horší, meziročně přibylo případů spalniček trojnásobně. Na znepokojující trend upozorňuje Světová zdravotnická organizace. Její pracovníci se zároveň obávají, že čísla nejsou přesná, a tak může být ve skutečnosti nákaza virovým onemocněním ještě rozšířenější.
Spalničky jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění. Onemocnění je způsobeno virem ze skupiny paramyxovirů, s inkubační dobou 8 – 21 dnů. Onemocnění se přenáší kapénkovou infekcí. Zdrojem infekce je nemocný člověk. Vstupní branou jsou sliznice nosohltanu a spojivek.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.