Co je streptokok a jaká onemocnění způsobují jeho nejvýznamnější patologické druhy? Jak se přenášejí streptokokové infekce, čím se léčí a jakým způsobem je možné posilovat svoji imunitu? Ve kterém ročním období se nejčastěji vyskytují infekční onemocnění dýchacích cest? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se týkají streptokokových infekcí, naleznete v uvedených příspěvcích.
Pneumokok neboli streptococcus pneumoniae je velmi nebezpečný. Riziko nákazy, hlavně pro děti a seniory, je vysoké, prevence pokulhává. O pneumokoku, chřipce či rotavirech s lékařem Rastislavem Maďarem.
Pneumokok je příčinou akutních infekcí a způsobuje např. bakteriální záněty středního ucha. Stojí také za záněty vedlejších nosních dutin a plic. Kdo je k onemocnění náchylný zjišťovala redaktorka Šárka Málková u Jana Ruče z Centra cestovní medicíny.
Mnozí pacienti, pokud si od lékaře neodnášejí antibiotika, mají pocit, že jejich zdraví někdo zanedbal. Doktoři často povolí a dávají pak antibiotické léky i na virová onemocnění. Je důležité si uvědomit, že antibiotika jsou proti nachlazení a chřipce neúčinná.
Původcem pneumokokových onemocnění jsou bakterie Streptococcus pneumoniae, které bezpříznakově žijí v nosohltanu zdravého člověka. Mohou proniknout do dalších částí těla a způsobit řadu onemocnění.
Co je to pneumokok, jaké části našeho těla napadá a jaká může způsobovat onemocnění? Odpověděl MUDr. Milan Trojánek z Infekční kliniky pražské nemocnice Na Bulovce.
Infekční kožní onemocnění tzv. růží může vzniknout po přechodném oslabení imunity. Způsobuje ho infekce hemolytickým streptokokem, který se v podkoží pomnoží a způsobí infekční kožní zánět. Onemocnění se projevuje vysokou teplotou, únavou a lokálním bolestivým zarudnutím kůže a vždy vyžaduje razantní a dlouhodobou léčbu antibiotiky.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.