Co je svrab a který parazit jej způsobuje? Kde je možné se nakazit a jakým způsobem se lze před touto nemocí chránit? Jak dlouhá je inkubační doba a co obnáší léčba? Odpovědi na uvedené otázky a další informace, které se týkají jmenované nemoci, naleznete v uvedených zdrojích.
Od začátku roku 2023 eviduje Státní zdravotní ústav 4207 případů nákazy svrabem. To je jen o 1000 méně než za celý loňský rok, tehdy se za celý rok nakazilo 5276 lidí. Čísla ale mohou být podle hygieniků ještě vyšší. Třeba pokud nakažení nevyhledají lékařskou pomoc nebo pokud lékař případ nenahlásí, hygienici je nezapočítají.
Když se řekne svrab, většina si onemocnění spojí se špínou nebo se špatnými hygienickými podmínkami. Přesto se toto infekční kožní onemocnění může objevit i u lidí dodržujících důkladnou hygienu, napříč sociálními vrstvami a také v místech, kde byste to vůbec nečekali. Velkou roli zde hraje oblíbený turismus. Některá ubytovací zařízení mohou mít nedbale vyprané ložní prádlo a hned je „zaděláno na problém“. Velice snadno se tedy může nakazit kdokoliv z nás.
Toto nepříjemné onemocnění můžete chytit kdekoliv. Svrab se ukrývá v hotelovém pokoji, na veřejném záchodě, ale také v práci či ve školce. Protože je svrab velmi nakažlivý, nevyhýbá se bohužel ani těhotným.
Zákožka svrabová se vyskytuje prakticky po celém světě. Jejím domovem jsou oblasti s nízkou hygienickou úrovní, teritoriem je lidská kůže. K protivníkům patří prevence a důkladná hygiena. Seznamte se s původcem nepříjemného, ovšem častého kožního onemocnění.
Za první letošní čtvrtletí se svrabem v Česku nakazilo podobné množství lidí jako za celý rok 2020. Za šíření parazita může hlavně promiskuita a nízká hygiena.
Možná si myslíte, že se svrab šíří hlavně mezi bezdomovci nebo mezi lidmi v málo vyspělých částech světa. Není to pravda. Tento problém je celosvětový. Svrabem se může nakazit úplně každý a kdekoliv se pohybuje větší počet lidí, se může vyskytovat právě i svrab.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.