Zdroje věnované původci, prevenci, nákaze, příznakům, diagnostice a léčbě tetanu. Kde všude se může vyskytnout bakterie vyvolávající tetanus a jakým způsobem se dostane do lidského těla? Kdy je nutné vyhledat odbornou pomoc? Odpovědi na tyto otázky a další informace o tetanu najdete v uvedených příspěvcích.
Přeočkování například proti tetanu je zodpovědností každého z nás. Lékaři totiž převážně nezvou každého pacienta zvlášť. V poradně o tom mluvila Alena Dvořáková z krajské hygieny
Proč by se dospělí měli očkovat? Podle Jiřího Berana, ředitele Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové, totiž s přibývajícím věkem řadu infekcí zvládají hůře.
Onemocnění způsobené toxinem, které tvoří bakterie. To je tetanus. A můžře potkat i vaše zvíře. Jak si s ním vypořádat poradil Michal Beneš z centra AA-Vet.
Méně než tisíc případů lidí nakažených klíšťovou encefalitidou za rok se může zdát málo. Ale jen do doby, kdy někdo z okolí zůstane dlouhodobě ochrnutý nebo má jiné vážné zdravotní komplikace.
Praktičtí lékaři varují před zanedbáváním očkování proti tetanu. Povinné je pro všechny děti, dospělí se ale už musejí starat sami. Nejen těm zapomnětlivým mohou pomoci očkovací kalendáře, které jsou k mání u praktiků.
Přeočkování proti tetanu by mělo následovat v rozmezí 15 let, u osob nad 60 let však v intervalu do 10 let od předchozí dávky. Termín si musí každý dospělý jedinec ohlídat sám.
Záznamy o očkování proti tetanu byly svého času dokonce povinně zaznamenány v občanském průkazu. Teď už to není povinností. Přesto není radno tetanus podceňovat. V poslední době zažívá nebývalou renesanci. Nemoc přitom není možné účinně léčit, jedinou účinnou léčbou je prevence v podobě očkování.
Prevencí tetanu je zejména očkování, které se započíná od 3 měsíce věku, poté za 3 až 4 týdny se dělá revakcinace a poté se vždy každé dva roky očkuje.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.