Pro koho je transplantace ledvin vhodná a kde se provádí? Jak probíhá příprava na transplantaci či samotný operační výkon? Co následuje po transplantaci, která opatření je třeba dodržovat nebo jak se žije lidem, kteří mají transplantovanou ledvinu? Odpovědi na tyto otázky a další informace týkající se transplantace ledvin naleznete v uvedených příspěvcích.
Lékaři z pražského IKEMu každý rok transplantují přes 200 orgánů od zemřelých dárců. Při transplantaci stráví na sálech několik hodin. Samotné operaci předchází další hodiny příprav a domlouvání. Na starost vše mají koordinátoři. Na nich závisí, aby daný orgán doputoval včas na správný sál ke správnému příjemci.
Způsob, jak se postavit proti nepříznivému osudu, řekli by laici... Pohled z místa, kam se jinak nepodíváte. Pohled na dva lidské osudy v rukou profesionálního týmu IKEMu.
Vakcínu proti koronaviru by měli podle lékařů dostat mezi prvními lidé s transplantovanými orgány. Doporučuje to pražský Institut klinické a experimentální medicíny. Odborníci z IKEM varují, že rizika spojená s covidem jsou pro tuto skupinu obzvlášť vysoká. Doporučují také, aby se co nejdřív nechali očkovat i pacienti, kteří na transplantaci teprve čekají.
Pacienti ve 4. stupni renálního selhání by měli ve spolupráci s ošetřujícím nefrologem zvažovat výběr metody náhrady funkce ledvin – je-li možná, je nejlepší volbou transplantace ledviny od žijícího dárce, další v pořadí by měla být transplantace od dárce zemřelého. Není-li možná ani ta, pak je třeba zvolit chronickou dialyzační metodu (hemodialýzu či peritoneální dialýzu).
Transplantace ledviny v současné době představuje metodu léčby chronického renálního selhání. Dlouhodobé výsledky transplantací od žijících dárců jsou výrazně lepší v porovnání s transplantacemi od zemřelých dárců. Důležitým faktorem zlepšujícím dlouhodobé výsledky je i možnost načasování transplantace jako takové a provedení ještě v době před zahájením dialýzy.
Transplantace ledvin může být i ve vyšším věku úspěšná. Má ji za sebou i sedmdesátiletý Pavel Fousek. Vhodného dárce pro něj hledali lékaři v pražském IKEMu dlouho, nakonec mu ledvinu darovala jeho žena.
Osudy čtyř lidí dala dohromady velmi náročná operace. Dva páry - manželský a matka se synem - si mezi sebou vyměnily ledviny. Taková unikátní transplantace se podaří jen několikrát do roka.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.