Jaké jsou možnosti moderní medicíny a jakým způsobem lze pomoci člověku s vážnou nemocí? Co vše obnáší transplantace plic a kdy se k ní přistupuje? Jak dlouho trvá operace a jaké mohou nastat komplikace? Odpovědi a další informace, které se týkají transplantace plic, naleznete ve vybraných zdrojích.
K nejnáročnějším chirurgickým zákrokům patří transplantace plic. Už v roce 1963 se o ni pokusil americký lékař John Hardy. Jenže pacient po 18 dnech zemřel. Až skoro o dvě desetiletí později se operace podařila kanadským doktorům. Dnes ji ročně po celém světě podstoupí zhruba 1 500 lidí. A už dvacet let přispívají do těchto statistik i čeští odborníci. První člověk se u nás s novou plící nadechl v roce 1997.
Denodenní dušení vám úplně změní život, závislost na kyslíku je hrozná, pacienti nesmírně trpí. Řada pacientů k nám přichází pozdě a na čekací listinu je nemůžeme zařadit, popisuje hrudní chirurg Robert Lischke, který v Motole vede program transplantace plic.
S hrudním chirurgem prof. MUDr. Robertem Lischkem, PhD. o transplantacích plic, dotazy diváků.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.