Kdy byla poprvé provedena transplantace srdce? Pro koho je operace vhodná a jakou vyžaduje přípravu? Kde se tato unikátní operace provádí a jak probíhá? Která opatření následují po operačním výkonu a jak se žije lidem s transplantovaným srdcem? Informace, které se týkají transplantace srdce naleznete v uvedených zdrojích.
51letý Vladimír Janata je původem sklář. Až do roku 2000 to byl docela zdravý muž. Tehdy dostal dvakrát za sebou chřipku, kterou přechodil. A tím to začalo. Zánět srdečního svalu u něj v poslední fázi už nebylo možné vyléčit.
Rozhovor s Lenkou Špinarovou z I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně kardiologických onemocnění a také o transplantaci srdce.
Vakcínu proti koronaviru by měli podle lékařů dostat mezi prvními lidé s transplantovanými orgány. Doporučuje to pražský Institut klinické a experimentální medicíny. Odborníci z IKEM varují, že rizika spojená s covidem jsou pro tuto skupinu obzvlášť vysoká. Doporučují také, aby se co nejdřív nechali očkovat i pacienti, kteří na transplantaci teprve čekají.
Porod s transplantovaným srdcem je stále ojedinělou záležitostí. Lékaři u takových žen těhotenství kvůli hrozícím problémům matky a plodu příliš nedoporučují.
Transplantace srdce zachránila po celém světě životy desetitisícům lidí. Odvahu k ní vůbec poprvé sebral jihoafrický chirurg Christiaan Barnard z Kapského města.
V Československu lékaři poprvé úspěšně transplantovali srdce počátkem roku 1984 v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny – téměř šestnáct let po prvním experimentu. Jak tehdy informovaly Televizní noviny Československé televize, pacientem byl čtyřiačtyřicetiletý technik Nové huti Klementa Gottwalda v Ostravě.
Transplantace srdce je chirurgická metoda léčení nemocných, kteří dospěli do konečné fáze srdečního selhání. Přesněji nazveme tuto operaci ortotopická allotransplantace srdce.
Nová technika operace, kdy se srdce všívá trochu jinak, nové šetrnější léky a jednodušší pooperační péče - faktory, které zjednodušují práci lékařů a přispívají k úspěšnějším statistikám, co se transplantací srdce týká.
V Česku nové srdce dostane přibližně 70 pacientů ročně. Nejčastějším důvodem pro transplantaci orgánu je stav po infarktu myokardu. Lidské srdce připravené na převoz musí být zchlazené na čtyři stupně Celsia a zabalené v několika vrstvách. Na vše dohlíží transplantační koordinátorka.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.