Co je tupozrakost, proč k ní dochází, jaké má projevy a ve kterém věku vzniká? Jak se diagnostikuje a léčí toto oční onemocnění? Na jakém principu je založena léčebná metoda, při které dítě nosí okluzor? Z jakého důvodu by měl být zrak kontrolován už od dětství? Odpovědi na uvedené otázky a další informace, které se týkají očních vad, naleznete v uvedených příspěvcích.
Nejvýraznější změny prodělává oko během prvních dvanácti měsíců, rozvoj zrakových funkcí je definitivně ukončen okolo šestého až osmého roku života. Už v této době se u dětí můžou objevit oční vady. Jaké?
Amblyopie neboli tupozrakost je stav, kdy je jedno oko slabší než to druhé, což může vést k vychýlení očí (neschopnost soustředit se na stejný objekt v prostoru) a dalšímu zhoršení vidění slabšího oka.
To, že dítě skutečně šilhá, rozpoznají okamžitě nejen zdravotníci, ale i rodiče, stejně jako například vrozený šedý zákal. Jak se oko vyvíjí, vyvíjejí se i různé typy svalů.
Autorka, oční lékařka, si dala za cíl sepsat praktického průvodce po nejčastějších očních vadách pro pacienty, zvolila k tomu formu otázek a odpovědí na časté dotazy z oftalmologických ambulancí.
Má váš předškolák v pořádku zrak? Především neléčené oční vady a šilhání mohou vést ke vzniku tupozrakosti a později neléčitelnému oslabení zraku. Dětské potíže však mohou rodiče včas vypozorovat.
Za neohrabaností dítěte může stát skrytá oční vada. Čím dříve se tyto vady zachytí, tím větší šance je na úplné vyléčení.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.