Co je zánět dutin, proč k němu dochází a jak se projevuje? V čem spočívá prevence tohoto nepříjemnému onemocnění? Kdy je nutné vyhledat lékaře a jak se uvedený zánět léčí? Kde se nacházejí vedlejší dutiny nosní a jakou plní funkci? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se týkají zánětu dutin naleznete v příspěvcích.
Pokud je zánět uzavřený a není cesta, kudy by hnis přirozeně odtékal, hromadí se v dutinách a způsobuje o to větší bolest. Pak se již jedná o ohraničený zánět, který se sám sobě přizpůsobí a vznikne ložisková infekce. Tělo si s tímto zánětem poradí pouze částečně, opouzdří ho a tím zmizí i akutní příznaky.
MUDr. Kateřina Cajthamlová ve svém pořadu DoktorKA na ČT1 hovoří s MUDr. Jitkou Vydrovou o zánětu dutin a jak mu předcházet např. s pomocí výplachu nosu konvičkou Rhino Horn.
Zánět vedlejších dutin nosních, neboli sinusitida, se projevuje bolestí hlavy, pocitem ucpaného nosu a zvýšenou teplotou. Vedlejší dutiny nosní jsou prostory v lebce za normálních okolností vyplněné vzduchem.
Primář ORL oddělení Oblastní nemocnice Příbram MUDr. David Veselý, Ph.D. přišel do Tandemu. Jan Rosák se ho například zeptal na to, čím se projeví dobrý lékař ORL nebo jaké nejčastější případy na ambulanci mají.
Sinusitida znamená zánětlivé postižení sliznice vedlejších dutin nosních (maxilární, frontální, ethmoidální a sphenoidální). V reálných situacích jde obvykle o typický doprovod zánětů dutiny nsních a hovoříme tak o rhinosinusitidách.
Medikamentózní léčbu ale můžeme podpořit doplňkovou terapií, která na první pohled ale spadá spíše do oblasti „babských rad“. Pokud je ale správně aplikujete, uleví vám i při běžné rýmě. Mezi ně patří nosní sprcha i inhalace.
Zánět vedlejších nosních dutin většinou laik v počátku onemocnění nerozezná od běžné rýmy. Jak nás ale toto onemocnění souží a vyřazuje z běžné činnosti, objevují se některé varovné signály toho, že se nemusí jednat o banální rýmu, ale hrozí komplikace v podobě zánětu.
Záněty dutin a jiné nepříjemnosti podzimu. Hostem je Bohumil Markalous, primář ORL Nemocnice Jindřichův Hradec
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.