Co je závrať, proč k ní dochází a jaké jsou její projevy? Čím bývá závrať zpravidla doprovázena a na které závažnější zdravotní problémy může poukazovat? Kdy je třeba vyhledat lékaře a jaké jsou možnosti léčby? Otázky na tyto odpovědi a další informace, které se týkají točení hlavy najdete v uvedených příspěvcích.
MUDr. Lukáš Klečka - závratě a migrény. Kdy se rozvine migréna a jak dlouho trvá. Migréna u chlapců může začít kolem čtvrtého roku, u dívek přichází s menstruací.
Závrať je známý pocit, kdy se člověku zdá, že se s ním všechno točí nebo houpe, a kdy ztrácí rovnováhu. Patrně neexistuje nikdo, kdo by během života ani jednou závrať nepocítil.
Proč s přibývajícím věkem dochází k poruchám rovnováhy? Odpovídal Doc. MUDr. Jaroslav Jeřábek z Centra pro závrativé stavy Neurologické kliniky pražské nemocnice v Motole
Po 65. roku se stává nejčastější příčinou potíží, kvůli kterým lidé vyhledávají lékaře, ztráta rovnováhy. V důsledku zhoršené stability totiž dochází k častým pádům a následným, někdy i velice těžkým zraněním. Co bývá příčinou poruch rovnováhy?
Trápí vás ztráta rovnováhy nebo pískání v uších? Jak tyto obtíže léčit, poradil MUDr. Zdeněk Čada z Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku pražské FN v Motole a z kliniky Zámeček Malvazinky
Zamotání hlavy při prudkém vstávání z postele nebo při pohledu z výšky asi zažil každý z nás. Pokud se vám však hlava motá i při chůzi nebo v klidu na pevné zemi, pravděpodobně trpíte závratí.
Pocit závrati zažil ve větší či menší míře snad každý z nás. Závrať je však pouze symptom – příznak onemocnění, ne samostatná nemoc, jak by snad někdo mohl předpokládat. Objevuje se tehdy, když náš mozek nemá jasno o orientaci a poloze těla v prostoru.
Točí se vám hlava, je vám slabo a jste malátní? S největší pravděpodobností tento pocit za chvíli zmizí a vše bude v pořádku. V některých případech však závrať nemusí být až tak nevinná.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.