Jak žijí lidé po amputaci a jakým způsobem se udržují v kondici? Kdy se začíná po amputaci s rehabilitací? Co umožňují moderní protézy a lze se po amputaci končetiny věnovat aktivně sportu? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se týkají daného tématu, je možné nalézt v doporučených zdrojích.
Prodělal dva těžké úrazy a sám se rozhodl pro amputaci nohy. Tvrdí, že to bylo jedno z nejlepších rozhodnutí v životě. Se životem se popral a zvítězil. Z čeho čerpá energii a sílu?
Před 22 lety zastihla při výstupu na vrchol Les Droites ve francouzských Alpách sněhová bouře dva mladé horolezce. Jeden z nich to nepřežil, druhému museli lékaři amputovat všechny končetiny. Život nevzdal, vylezl na Matterhorn i Kilimandžáro. Jako první by chtěl bez rukou a nohou zdolat skalní stěnu El Capitan.
Poslankyně Parlamentu České republiky a manažerka neziskových organizací Andrea Brzbohatá přišla před deseti lety po těžké nemoci o obě nohy. Prožila náročné chvíle, ale nakonec se rozhodla boj nevzdat. O svém osudu hovoří otevřeně a dává tím naději podobně postiženým lidem.
„Jeli jsme v létě 2019 s manželkou na motorce a srazilo nás protijedoucí auto. Změnilo nám to život,“ vzpomínal Jiří Švihálek, kterému lékaři amputovali nohu nad kolenem.
Původně to měla být terapie po autonehodě a ztrátě jedné nohy, teď je to oceňovaný blog Deník jednonožce. Jiří Švihálek ještě v nemocnici původní zápisník hodil do šuplíku - co ho přimělo začít si dělat poznámky? Proč se člověk potřebuje rozloučit před amputací s vlastním kolenem?
Když někdo nechce, tak si sedne na vozík a já ho nerozchodím, ani kdybych za ním docházela několikrát denně. Důležitá je motivace, kterou jim může přinést třeba skupinová terapie. Fyzioterapeutka Hana Kohoutová
Nervy nás mohou klamat. Jako fantomovou bolest označují neurologové případy, kdy člověk cítí část těla, kterou nemá. Případ, kdy si člověk neuvědomuje části těla, které má, se anglicky nazývá neglect syndrom.
Přijít o ruku nebo o nohu je výrazný zásah do lidského života. Současná medicína už pacientům po amputaci umožňuje třeba i sportovat. Nejprve se ale musí znovu naučit základní věci jako jíst nebo chodit. A to není úplně jednoduchá věc.
Protetické a ortopedické pomůcky, které pomáhají lidem s nemocemi, po úrazech a kompenzují jim nejrůznější vady, jsou tématem pro ortopeda a protetika Petra Krawczyka ze zdravotnického zařízení Proteor.
Na začátku byla zdánlivě drobná nehoda. Když šel obhlédnout následky nevinného ťuknutí, ucítil náraz. Po převozu helikoptérou mu amputovali obě nohy. Petr Částka dnes opět nejenom chodí, ale i sportuje. Co se vlastně stalo? Kdy poprvé po úrazu pomyslel na lyže? A jak celou nehodu přijímá?
Na lyžařském kurzu v Peci pod Sněžkou učí lektoři z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy spolu s pracovníky protetické firmy pacienty s amputací lyžovat s pomocí lyžařské náhrady.
Novinky v rehabilitaci pro ty, kteří přišli o svoji končetinu nebo její část. Svůj příběh přijdou vyprávět dva muži. Jednomu nemoc vzala dolní končetinu vysoko nad stehnem a Jiřímu Ježkovi, nejúspěšnějšímu českému cyklistovi paralympijské historie, část dolní končetiny v jedenácti letech.
Bionické pomůcky dávají šanci na plnohodnotný život lidem bez rukou. Vývojáři z různých zemí po celém světě tyto takzvané robotické ruce stále vylepšují. Dnes například umí o dost více pohybů než před třemi lety. Důkazem toho je Jakub Zachoval, který má teď modernější bionickou pravačku.
Jak se žije člověku bez nohy? Musí si Karel kupovat obě boty? A proč píše knihu zrovna o milostných písních?
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.