Zdroje věnované prevenci, příčinám, projevům, diagnostice a léčbě diabetické nohy. Co se rozumí pod pojmem syndrom diabetické nohy a proč může způsobit ohrožení na životě? Z jakého důvodu je důležitá vhodně zvolená obuv a péče o kůži a nehty na nohou? Díky vybraným příspěvkům se dozvíte, jak správně pečovat o nohy nejen při onemocnění diabetem.
Syndrom diabetické nohy je jednou z nejzávažnějších chronických komplikací diabetu. Kombinace neuropatie a ischemie ohrožuje nemocného vznikem defektů, které mohou vyústit až v amputaci. Může jít také o onemocnění kostí a kloubů nohy. Základem léčby syndromu diabetické nohy je aktivní odlehčení. O co se jedná?
Jako diabetická noha (syndrom diabetické nohy) se označují defekty dolních končetin způsobené postižením cév a nervů. Jde o komplikaci onemocnění diabetes mellitus (cukrovky).
Jako diabetická noha, nebo syndrom diabetické nohy se označuje postižení dolní končetiny od kotníku dolů zapříčiněné dlouhodobým působením zvýšené hladiny cukru hyperglykemie, což vede většinou ke kombinaci poruchy cévního a nervového zásobení.
Ischemická choroba dolních končetin často ovlivňuje zrod a vývoj syndromu diabetické nohy. Angioplastika, zprůchodnění cév balonkovou metodou tvoří součást komplexního léčebného postupu, jehož cílem je zachovat pacientovi dolní končetinu, tzn. léčit a pokud možno vyléčit vředy na nohou a snižovat počet amputací.
Nohy diabetika jsou obecně ohroženy poruchami čití a citlivosti, především změnami na velkých a malých cévách a na kostech. Tyto změny hlavně na cévách mohou vést až k ischemii (nedokrvení) nohy s vážnými důsledky.
Syndrom diabetické nohy je destruktivní postižení tkání nohou pacientů s diabetem, které často končící amputací. Jak podobným stavům předejít a jak mohou pomoci lékaři?
Informační brožura pro pacienty s diabetem o prevenci onemocnění nohou, o vyšetření nohou, jaké jsou nejčastější nemoci nohou, jak probíhá léčba, jaké jsou nejčastější chyby při preventivním ošetření nohou a při péči o rány na nohou.
Nedávno se lékaři vrátili k terapiím, které se používaly už možná od pravěku. Larvální terapie je velmi účinná při léčení nekrotických infikovaných ran.
Lékaří varují. Lidí s diabetem přibývá a onemocnění přináší i vážné komplikace. Trápí vás takzvaná diabetická noha? Zajímá vás jak se léčí? Hostem je šéf Vaskulárního centra Vítkovické nemocnice v Ostravě Dušan Kučera.
S ortopedem a odborníkem na protetiku, doktorem Petrem Krawczykem o léčbě diabetické nohy. Tzv. syndrom diabetické nohy je jednou z komplikací, kterou diabetikům může způsobit vysoká hladina krevního cukru.
Jde o vážnou komplikaci, která hrozí především pacientům trpícím cukrovkou. Jak se diabetická noha diagnostikuje a léčí, poradí ortoped a odborník na protetiku Petr Krawczyk.
Proč k ní dochází a jak tomuto stavu předejít? Jak v prevenci diabetické nohy pomáhá podiatrie? Co dělat, pokud už se syndrom diabetické nohy rozvinul?
V Česku je skoro milion diabetiků. Znamená to, že téměř desetina z nás trpí cukrovkou, a část pacientů se dočká i stavu, kdy dojde na vážné následky. Pro pozdější stádia cukrovky je typická i diabetická noha.
Jaké jsou nejnovější možnosti léčby diabetické nohy? Nakolik jsou u nás dostupné? Hradí je pacient nebo pojišťovna? O tom informuje MUDr. Petr Šíma z Fakultní nemocnice v Plzni.
Fejfarová, Vladimíra; Jirkovská, Alexandra; Kučerová, Monika; Křížová, Marta
Datum vydání / aktualizace: 2011
Brožura pro pacienty s diabetem o diabetické noze. Přináší informace o syndromu diabetické nohy, kdo pečuje o pacienty s diabetickou nohou, jaká jsou doporučení, jaká je prevence. Doplněno slovníčkem pojmů.
Každý třetí diabetik se pak potýká se závažnou komplikací nemoci - takzvanou diabetickou neuropatií. Ta způsobuje, že pacient přestává mít cit v nohách i rukách.
Cukrovkou trpí stále větší procento populace na celém světě. Toto onemocnění se bohužel projevuje také různými poruchami a poškozením některých orgánů. Typickým příkladem je tzv. diabetická noha, s níž se mohou pedikéři v každodenní praxi setkat.
Syndrom diabetické nohy (SDN) je jednou z nejobávanějších pozdních komplikací diabetu. Jedná se o postižení tkání nohy od kotníku směrem dolů, spojené s různým stupněm poškození cév a nervů u pacientů s diabetem.
Jednou z nejčastějších chronických komplikací diabetu je syndrom diabetické nohy. Je to onemocnění, které vede k postižení tkáně nohy doprovázené častými infekcemi, diabetickými vředy. To vše kombinací několika faktorů mezi kterými je horší prokrvení, špatná citlivost a horší hojení ran. K rozvoji syndromu diabetické nohy dochází postupně, končit ale může gangrénami a v nejhorších případech až amputacemi.
Tématem jsou chronické komplikace cukrovky, především takzvaný syndrom diabetické nohy. Hostem je Miroslav Koliba, diabetolog a prezident České podiatrické společnosti.
Syndrom diabetické nohy patří mezi vážné komplikace u pacientů, kteří trpí cukrovkou. Ve své ordinaci se s nimi už léta setkává ortoped a odborník na ortopedickou protetiku Petr Krawczyk.
Se syndromem diabetické nohy, který patří mezi hlavní příčiny hospitalizace lidí s cukrovkou, se v Česku léčí sedmdesát tisíc pacientů. Může vést až k amputaci nebo úmrtí. Zásadní je návštěvu lékaře při jakémkoliv podezření neodkládat.
Až k polovině všech amputací dolní končetiny se přistupuje z důvodu syndromu diabetické nohy. Tímto syndromem je ohrožen každý desátý z nás, protože každý desátý z nás má cukrovku. Podle statistik 10–15 % diabetiků trpí diabetickou nohou, ve skutečnosti je ale jejich počet vyšší.
Diabetes a diabetická noha - typy diabetu. Diabetolog a podiatr MUDr. Miroslav Koliba. Dotazy.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.