Zdroje věnované příčinám, rizikovým faktorům, diagnostice a léčbě diabetické retinopatie. Příspěvky přinášejí poznatky, které se týkají očních komplikací u diabetu, zejména změn na sítnici a významu vyšetření očního pozadí.
Diabetická retinopatie (DR) spolu s věkem podmíněnou makulární degenerací (VPMD) patří mezi nejzávažnější oftalmologické problémy a příčiny slepoty ve vyspělých zemích.
U pacientů s cukrovkou se může v důsledku chronicky zvýšené glykemie postupně vyvinout tzv. mikroangiopatie, což je odborný název pro poškození nejmenších cév v sítnici. Postižený člověk zpočátku často vůbec nezaznamená sebemenší problém.
Screening oční sítnice a léčba sklivce. Prevence, které se příliš nevěnujeme, a včasná léčba nás mohou vysvobodit z oslepnutí. Mezi příznaky diabetické retinopatie patří výpadky zorného pole v podobě černých plovoucích teček nebo čar, rozmazané vidění, odlišování světlých a tmavých odstínů.
Zatímco například šedý zákal, refrakční vady a další neduhy lidského zraku dokáže dnešní oftalmologie léčit, sítnice zůstává nadále pro oční lékařství problémem. Částečně je možné nahradit poškozenou sítnici protézou s kamerou. Pacientům neumožní plné vidění, ale aspoň usnadní orientaci.
Retina je latinsky sítnice. Retinopatie je tedy onemocnění sítnice, neboli očního pozadí. Postihuje velmi často oči lidí trpící cukrovkou. Cévy jsou tenčí, proto praskají, způsobují v oku různá krvácení.
Jednou z nejčastějších příčin oslepnutí u nás je tzv. diabetická retinopatie. Onemocnění, které postihuje sítnici a které u lidí vzniká kvůli vlivu cukrovky na cévy. Více se dovíte od oční lékařky Lenky Zemanové z ostravské městské nemocnice.
K rozvoji očních onemocnění spojených s diabetem jako je diabetická retinopatie a diabetický makulární edém dochází následkem nadměrné hladiny cukru v krvi (hyperglykémii) a to zejména u pacientů s nedostatečnou kontrolou diabetu. U těchto pacientů dochází k poškození sítnice a tím výraznému zhoršení zraku. Diabetická retinopatie je hlavní příčinou slepoty dospělé populace ve věkové kategorii 20–65 let ve vyspělých zemích a nejčastější komplikací cukrovky.
Vyšetření očního pozadí, oftalmoskopie, se používá ke kontrole stavu sítnice, jejích cév a zrakového nervu. Patří mezi základní oftalmologická vyšetření. Oční pozadí vám lékař nejspíš vyšetří při opakovaných bolestech hlavy a poruchách vidění. Provádí se i při podezření na zvýšení nitrolebního tlaku. Pravidelné prohlídky podstupují diabetici a pacienti s dlouhodobě vysokým krevním tlakem.
Diabetologové mají možnost zakoupit kameru, která vyfotí oční pozadí, oční sítnici a tuto fotku zanalyzuje program, který hledá známky diabetické retinopatie. Program musí být velmi přesný, certifikovaný, musí projít klinickými studiemi.
Nová naděje pro diabetiky, kteří trpí specifickými problémy s oční sítnicí. V krajním případě mohou lidé s tímto onemocněním oslepnout. Nemocnice na pražských Vinohradech teď dokončila testování nového způsobu léčby.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.