K čemu slouží hemodialýza (dialýza) a jaké jsou její základní typy? Jak probíhá tato léčebná metoda a kde ji lze provést? Z čeho se skládá dialyzátor a co obsahuje dialyzační roztok? Odpovědi na uvedené otázky a další informace, které se vztahují k danému tématu, naleznete v těchto zdrojích.
Dialýza, nebo hemodialýza (zkr. HD) – léčebná metoda nahrazující základní funkci ledvin – očišťování krve od nežádoucích zplodin metabolismu a tvořící podstatu tzv. „umělé ledviny“.
Hemodialýza nebo zkráceně dialýza je léčebná metoda, při které jsou z organismu odstraňovány odpadní produkty metabolismu, které se v krvi hromadí při selhání ledvin. Hemodialýza je jednou z metod náhrady funkce ledvin.
Léčebné metody, které zachraňují pacienty se selháním ledvin, mají společným cíl – nahradit ztracenou funkci ledvin. Kromě klasické hemodialýzy jsou to ještě další méně časté techniky – hemofiltrace a hemodiafiltrace, každá z metod pracuje na jiném principu.
Pacienti s peritoneální dialýzou jsou díky domácí léčbě schopni chodit do zaměstnání, studovat, aktivně trávit svůj volný čas. Namísto tří několikahodinových návštěv týdně vystačí s jednou návštěvou nemocnice měsíčně.
Nahradit funkci ledvin lze hemodialýzou, peritoneální dialýzou nebo transplantací ledviny. Každá metoda má své výhody i nevýhody a je úkolem lékaře – nejčastěji nefrologa, aby zvolil tu nejvhodnější.
Až 15 procent světové populace trpí určitou formou onemocnění ledvin. Odhady hovoří o tom, že zasažen je každý desátý Čech, přičemž většina ani neví, že se u nich choroba rozvíjí. Jak ledviny chránit a jaké jsou možnosti léčby, když už nám selhávají?
Peritoneální dialýza je léčebná metoda, při které jsou z organismu odstraňovány odpadní produkty metabolismu, které se v krvi hromadí při selhání ledvin. Peritoneální dialýza je jednou z metod náhrady funkce ledvin.
Lidé chronicky dialyzovaní jsou většinou schopni pohybové aktivity s určitým omezením. Vždy by se měl každý, kdo chce začít sportovat nebo se pravidelně hýbat, poradit se svým lékařem. V období mezi dialýzami (3× týdně) je většinou schopen vykonávat i těžší fyzickou zátěž.
Ledviny čistí krev a regulují množství vody v těle. Při chronickém onemocnění, nebo vážném oslabení jejich fungování, je velmi často zahájena dialýza. Léčbě za pomoci umělé ledviny říkáme hemodialýza.
Nástup na dialýzu znamená pro pacienta velkou životní změnu. Veškeré své aktivity a zaběhané stereotypy musí nadále uspořádat a organizovat tak, aby je přizpůsobil tomu, co je pro něj nejdůležitější - své pravidelné, život zachraňující léčbě.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.