K čemu slouží hemodialýza (dialýza) a jaké jsou její základní typy? Jak probíhá tato léčebná metoda a kde ji lze provést? Z čeho se skládá dialyzátor a co obsahuje dialyzační roztok? Odpovědi na uvedené otázky a další informace, které se vztahují k danému tématu, naleznete v těchto zdrojích.
Přechozené chřipky si vyžádaly svoji daň. Ze zdravého špičkového fotbalisty se stal člověk s nedostatečně fungujícími ledvinami, který během sedmiměsíčního pobytu v motolské nemocnici prodělal operaci srdce, dostal dvě mozkové mrtvice, přes celá záda měl těžký pásový opar. Třikrát týdně chodil na dialýzu, denně spolykal pětadvacet prášků.
Peritoneální dialýza je jednou z metod používaných k léčení pacientů, kterým selhávají ledviny. Pacient si může peritoneální dialýzu provádět doma sám, což je hlavní výhoda této metody, která se k léčení pacientů používá již více než 30 let.
U vleklého (chronického) selhání ledvin se provádí dlouhodobě několikrát týdně. Velmi často se také používá k očištění krve u náhlého (akutního) selhání ledvin. U nás je to nejčastěji používaná metoda náhrady funkce ledvin.
Hemodialýza je čištění krve při selhání ledvin pomocí přístroje, kterému se lidově říká "umělá ledvina". Hemodialýzou se čistí krev od odpadních látek, vody a nadbytečných solí, které se v ní hromadí v důsledku poruchy funkce ledvin.
Peritoneální dialýza je jednou z metod používaných k léčení pacientů, kterým selhávají ledviny. Pacient si může peritoneální dialýzu provádět doma sám, což je hlavní výhoda této metody, která se k léčení pacientů používá již více než 30 let.
Když se řekne dialýza, většina lidí si vybaví tu, na kterou dochází pravidelně pacienti se selháním ledvin do dialyzačních středisek. Ve skutečnosti jde o mnohem širší škálu pomoci ledvinám, které nefungují. Může se jednat třeba o dialýzu poskytovanou dočasně pacientům po operacích nebo ve vážných stavech. Moderní přístroje umožňují lidem, aby si dialýzu prováděli doma sami.
Žijeme s dialýzou - MUDr. Vladimír Vojanec. Světový den ledvin.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.