Zdroje věnované prevenci, rizikovým faktorům, příčinám, příznakům, diagnostice a léčbě žilní trombózy a plicní embolie. Jakým způsobem spolu souvisí žilní trombóza a plicní embolie? Proč může dojít při cestování k žilní trombóze a jak se můžete před ní chránit? Odpovědi na tyto a další otázky týkající se trombo-embolické nemoci, se dozvíte z uvedených příspěvků.
Příběh sedmnáctileté pacientky postižené hlubokou žilní trombózou. Onemocněním, které v případě, že není včas léčeno může končit plicní embolií a následně smrtí.
Dramatický příběh z koronární jednotky, který nemusel skončit šťastně. Za určitých okolností vzniká v žilách krevní sraženina - trombus. Trombus nebo jeho část se může uvolnit. Uvolněný trombus pak uzavře část plicních cév - vzniká plicní embolie.
Trombóza. Při trombóze se vytvářejí krevní sraženiny, které ohrožují zásobování tkáně kyslíkem a živinami. Je-li tak postižen srdeční sval, vzniká infarkt myokardu, jde-li o mozkovou tkáň, hrozí mozková mrtvice. Moderní metody léčby trombózy
V žilním systému se za normálních okolností nachází až dvě třetiny celkového objemu krve. Tato kapacitní funkce je důležitá zejména při krvácení. Pokud se cévní stěny poškodí nebo se odtok krve zpomalí, krev se sráží a v okolí sraženiny se rozvíjí zánět žíly.
Trombóza je onemocnění, které se týká žilního systému. Jedná se vlastně o vznik krevní sraženiny, která žílu ucpává. Žilní trombóza je poměrně záludné onemocnění z mnoha důvodů. Špatně se diagnostikuje a co je velmi nebezpečné, hrozí roziko plicní embolie.
Trombózu každoročně prodělá i několik velmi mladých dívek. Je jim 15 nebo 16 let. Společné mají i to, že právě začaly užívat hormonální antikoncepci. Roli často hrají genetické dispozice, o kterých dívky nevěděly. Na vznik trombózy má u nich vliv třeba taky nedostatečný přísun tekutin a kouření.
Krevní sraženiny vznikají v běžném životě poměrně často. Objevit se můžou například po úrazu nebo kvůli nádorovému onemocnění. Roli hrají i vrozené dispozice.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.