Zdroje věnované příčinám, příznakům, diagnostice a léčbě nemocí štítné žlázy. Nedostatek jódu v potravě, zvýšená či snížená činnost štítné žlázy, její poruchy v těhotenství a také život po odstranění štítné žlázy jsou témata, která naleznete v uvedených příspěvcích.
Často se říká, že tloustnutí souvisí s problémem štítné žlázy. To je podle předsedy České endokrinologické společnosti Krška rozšířený mýtus – tloustne se z nadbytku energetického příjmu. Nicméně připouští, že pokud je snížená funkce štítné žlázy, tak je metabolismus úsporný a jsou tendence přibírat. Někdy ale není jednoduché nemoc rozpoznat – zpočátku jde o nespecifické příznaky, třeba únava má desítky různých příčin.
Potíže způsobené špatnou funkčností štítné žlázy jsou nějakou dobu latentní a nepůsobí větší problémy. Často se v počátku jedná pouze o vleklou únavu nebo rychlé změny váhy. Z neléčeného onemocnění štítné žlázy ale může vzniknout skutečně závažný zdravotní problém, který vyžaduje složitější léčbu.
Onemocnění štítné žlázy je po cukrovce nejběžnější poruchou žláz s vnitřní sekrecí. Na štítnou žlázu se léčí desítky milionů lidí - obvykle jde o sníženou funkci nebo zvýšenou funkci. Počáteční příznaky tohoto onemocnění se snadno přehlédnou anebo je pacient mylně považuje za projevy stárnutí nebo stavy úzkosti.
Štítná žláza je sice malý orgán, ale s velmi důležitou funkcí. Nějakým onemocněním toho orgánu trpí 30–50 % evropské populace, z toho 8x více žen než mužů.
Zvýšená funkce štítné žlázy se týká hlavně starších koček. U psů je problémem spíš její nedostatečná funkce. Psi bývají unavení, vypadává jim srst na bocích, uších nebo ocasu.
Nemoci štítné žlázy a možnosti jejich léčby. Na otázky odpovídají dva odborníci na slovo vzatí - přednosta kliniky ORL ostravské fakultní nemocnice Pavel Komínek a ostravský endokrinolog Vladimír Nováček.
Nemoci štítné žlázy jsou velice časté. Nejčastěji se lékaři setkávají s její sníženou funkcí. Jak to souvisí s nedostatkem jódu? Na otázky odpovídala Eliška Potluková z VFN na Karlově náměstí v Praze.
Ženy s nemocnou štítnou žlázou by v těhotenství neměly podceňovat léčbu. Mají zvýšené riziko, že jejich dítě bude mít vývojovou poruchu učení nebo pozornosti. Vyplývá to z unikátního výzkumu havlíčkobrodské nemocnice.
Každá sedmá těhotná žena na Havlíčkobrodsku trpí zánětem štítné žlázy. Vyplývá to z velkého výzkumu, který provádějí lékaři tamní nemocnice. Zánět patří do skupiny autoimunitních nemocí, které si tělo způsobuje samo.
Onemocnění štítné žlázy může být velmi nebezpečné. Přitom se dá poměrně snadno odhalit, jak tato žláza na krku funguje. Jak se dají poruchy štítné žlázy zjistit?
Dva základní problémy se štítnou žlázou jsou, že může fungovat buď hodně, nebo málo. To sebou přináší řadu nepříjemností – problémy s ní totiž mohou zhoršit jakoukoliv chorobu.
Dá se problém se štítnou žlázou poznat z pohledu do očí? Jaké jsou první signály problémů se štítnou žlázou? Co všechno mohou tyto problémy způsobovat?
Zdraví je něco, na co v posledním roce myslíme asi nejvíc. Přesto někteří lidé ve strachu z covidu zanedbávají své další potíže. Velkým rizikem může být například neléčená nemocná štítná žláza.
U kterých případů je operace štítné žlázy nutná, jak se provádí a k jakým komplikacím při ní může dojít? Hrozí, že kvůli ní přijdete o hlas? Máte se obávat ztloustnutí? Na tyto a další otázky odpovídá MUDr. Vladan Hrabě, primář ORL kliniky Fakultní nemocnice Plzeň.
Poruchy štítné žlázy jsou nemocí Čechů, i tak se o nich píše. Endokrinologové pacienty hledají, léčí těhotné ženy, nebo ty ženy, které těhotenství plánují. Ve většině případů se jedná o nemoc právě žen.
Štítná žláza produkuje hormony zodpovědné za náš růst a vývoj, za celkový metabolismus a za naše hospodaření s vápníkem, proto je pro nás důležitá od okamžiku narození až do konce života.
Štítná žláza je v našem těle velmi důležitá. Produkuje hormony, které potřebuje každá buňka, aby se dobře vyvíjela. Když je štítnou žlázou takových hormonů „vyrobeno“ hodně není to dobře. Neprospívá nám ale ani když je hormonů málo.
Štítná žláza trápí řadu z nás a mnohdy to i chvíli trvá, než se lékař dopátrá příčiny některých problémů. Existuje nějaká prevence? A je potíž se štítnou žlázou dědičnou záležitostí?
Tématem jsou poruchy štítné žlázy v přechodu nebo v těhotenství. A dozvíte se také proč onemocnění postihuje především ženy, jaké jsou příznaky a následky. Musí se vždy řešit léčba chirurgickou cestou?
Potíže způsobené špatnou funkčností štítné žlázy jsou nějakou dobu latentní a nepůsobí větší problémy. Často se v počátku jedná pouze o vleklou únavu nebo rychlé změny váhy. Z neléčeného onemocnění štítné žlázy ale může vzniknout skutečně závažný zdravotní problém, který vyžaduje složitější léčbu. Pro zdravou funkci štítné žlázy je potřeba především dostatek jódu v potravě.
Kdo má častěji potíže se štítnou žlázou – dívky, nebo chlapci? Co způsobuje snížená funkce štítné žlázy? Jaké fámy kolují mezi lidmi o problémech s ní?
Muži si při slavnostních příležitostech uvazují motýlky na krk, zamilovaným ženám létají motýli v břiše. Svého motýla máme ale denně při sobě všichni. Je jím štítná žláza.
Mnoho žen ve středním věku si myslí, že jejich tloustnutí zapříčiňuje špatná funkce štítné žlázy. Podle doktorky Ivany Plášilové je tato souvislost velmi malá.
Na světě trpí 200 milionů lidí některou z poruch štítné žlázy. To ovlivňuje jejich tělesný stav a kvalitu života, ale polovina z nich o svém onemocnění vůbec neví. Neléčená nemoc štítnice může končit i smrtí.
MUDr. Zdeňka Límanová se endokrinologii věnuje celoživotně. Štítná žláza má významný vliv na schopnost otěhotnět, na průběh těhotenství, porodu i psychický vývoj dítěte. Patricie Strouhalová se ptá, jak se poruchy štítné žlázy diagnostikují a čím se dá zmírnit vliv onemocnění na dítě.
Pohlídat si štítnou žlázu v těhotenství je velmi důležité. Ne ani tak pro matku, jako pro její dítě. Správná hladina hormonů štítné žlázy ovlivňuje inteligenci a růst dětí.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.