Zdroje věnované příčinám, příznakům, diagnostice a léčbě nemocí štítné žlázy. Nedostatek jódu v potravě, zvýšená či snížená činnost štítné žlázy, její poruchy v těhotenství a také život po odstranění štítné žlázy jsou témata, která naleznete v uvedených příspěvcích.
Často se říká, že tloustnutí souvisí s problémem štítné žlázy. To je podle předsedy České endokrinologické společnosti Krška rozšířený mýtus – tloustne se z nadbytku energetického příjmu. Nicméně připouští, že pokud je snížená funkce štítné žlázy, tak je metabolismus úsporný a jsou tendence přibírat. Někdy ale není jednoduché nemoc rozpoznat – zpočátku jde o nespecifické příznaky, třeba únava má desítky různých příčin.
Příběh nás zavede do Nemocnice sv. Zdislavy ve Velkém Meziříčí-Mostištích. Přestože je takříkajíc schována v lesích Českomoravské Vysočiny, lidé z okolí, ale i z nepříliš vzdáleného Brna, si sem brzy našli cestu. Poskytují zde totiž špičkovou lékařskou péči v mnoha medicínských oborech.
Poruchami funkce štítné žlázy trpí až 15 procent žen. Hrdinka příběhu nazvaného Běh na dlouhé trati líčí, jak ji zákeřné onemocnění postupně vyřazovalo ze života.
Neléčené hormonální poruchy mohou poškodit plod a bývají také častou příčinou potratů. Ženy ale často ani netuší, že nějaké problémy se štítnou žlázou mají. Porucha totiž nemusí mít vůbec žádné příznaky.
Problémy štítné žlázy totiž mohou mít negativní vliv na vývoj plodu a přinést i komplikace při porodu. Lékaři proto usilují o zavedení plošného vyšetřování žen v prvním trimestru a připravují pilotní projekt pro osm tisíc pacientek. V současnosti více než polovina těhotných vyšetření funkce štítné žlázy nepodstupuje.
Pacientů s chorobou štítné žlázy v populaci přibývá. A řada z nich o svých potížích ani neví. Lékaři odhadují, že v Česku její špatnou funkcí trpí pět procent obyvatel - tedy asi půl milionu lidí. Některé studie už ale hovoří o dvojnásobku nemocných. A to přesto, že Češi netrpí nedostatkem jódu, jako tomu bylo v sedmdesátých letech minulého století. Jaké zdravotní komplikace může porucha štítné žlázy člověku přivodit?
Štítná žláza je žláza s vnitřní sekrecí, je umístěna před hrtanem a tvoří ji 2 laloky spojené můstkem. Lékaři vyšetřují štítnou žlázou buď preventivně při celkových prohlídkách, nebo u pacientů, u kterých je podezření na onemocnění štítné žlázy. Hlavní funkcí štítné žlázy je tvorba hormonů tyroxinu a trijodtyroninu. Tyto hormony významně ovlivňují metabolismus člověka.
MUDr. Zdeňka Límanová se endokrinologii věnuje celoživotně. Štítná žláza má významný vliv na schopnost otěhotnět, na průběh těhotenství, porodu i psychický vývoj dítěte. Patricie Strouhalová se ptá, jak se poruchy štítné žlázy diagnostikují a čím se dá zmírnit vliv onemocnění na dítě.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.